Slobodna Dalmacija: 2. 3. 2000.

KAKO DO SVOJIH PET MILIJUNA MARAKA?
ŠTEDIŠE "TT-BANKE" NAJAVILI PROSVJEDE!

Za one građane kojima je ulog, odnosno štednja, manji od 100 tisuća kuna, stečaj "TT-banke" je najbolje rješenje

- Ako do stečaja ne dođe, sedamdesetak štediša podignut će tužbu protiv banke koja već 14 mjeseci drži blokiran njihov novac

- Na burnom sastanku štediša čuo se i prijedlog o javnim prosvjedima

Piše: Mirjana LJUBIĆ

Štediše Trgovačko-turističke banke još će nekoliko dana čekati odluku Visokoga trgovačkog suda u Zagrebu, koji po žalbi Hrvatske narodne banke vodi postupak za pokretanje stečajnog postupka TT-banke. Nakon toga će, ako do stečaja te novčarske kuće dođe, pokrenuti zajedničku tužbu protiv banke koja već 14 mjeseci drži blokiran njihov novac. Dogovoreno je to na sastanku kojem se odazvalo sedamdesetak štediša, kojima je tužba protiv TT-banke i zahtjev Hrvatskoj narodnoj banci, radi pokretanja stečaja, zajednički interes.

Visokome trgovačkom sudu u Zagrebu upućena je i zamolba za požurivanjem rješenja stečajnog postupka TT-banke, koju je uputila grupa od 12 građana. — Zamolbu smo uputili stoga što smo u Trgovačkom sudu u Splitu dobili informaciju kako se naša tužba neće uzimati u postupak sve dok se ne riješi isti postupak pred Visokim trgovačkim sudom u Zagrebu. Stoga molimo ubrzanje istog postupka kako bi u slučaju neprihvaćanja stečajnog postupka mogli što prije pokrenuti stečaj pred sudom — kazala nam je Sanja Šparmajer.

— Ako žalba Visokome trgovačkom sudu bude prihvaćena, odnosno u slučaju da banka ode u stečaj, štedišama koji imaju u banci ulog niži od sto tisuća kuna država garantira povrat novca, dok štediše s iznosom višim od sto tisuća kuna postaju vjerovnici u stečajnom postupku — objasnio nam je Ljubomir Gladović, odvjetnik, i sam štediša, koji spada u ovu drugu skupinu. Po njegovu mišljenju, s obzirom da prijedlog za pokretanjem stečaja već postoji, njega je potrebno podržati. Koliko je stečaj dobro rješenje za štediše? — pitamo.
— Za one štediše kojima je ulog, odnosno štednja, niži od 100 tisuća kuna, stečaj je najbolje rješenje — kazao nam je Gladović.
No, mnogi od štediša, kojima je u TT-banci ostalo zaleđeno oko pe
t milijuna maraka, od njih ukupno 1200, osim mukotrpno ušteđenog novca nemaju drugih prihoda za život. — Ovo je slučaj za kriminalističku policiju, jer bi ovdje imali pune ruke posla — požalio nam se stariji gospodin, koji, kako kaže, novac ima, a za kruh nema.
Prema prijedlogu okupljenih štediša, koji su na zajednički sastanak štediša pristigli, osim iz Splita, iz susjednih gradova Trogira, Kaštela, Omiša, Podgore, Hvara, bilo bi potrebno organizirati prosvjede, kako pred bankom, tako i pred važnim državni
m institucijama, kako bi se upozorilo na mnoge nepravilnosti u radu banke koja već godinu i pol ne radi bankarske poslove.

URED ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU HNB-a UPUTIO JE NAŠOJ REDAKCIJI PISMO SLJEDEĆEG SADRŽAJA:
Tražili smo stečaj "TT-banke"

Potaknuti člankom u Slobodnoj Dalmaciji od 1. ožujka 2000. godine pod naslovom "Guverneru, znate li za kriminal u TT-banci?", a radi pravilnog informiranja javnosti o aktivnostima koje je Hrvatska narodna banka poduzela vezano uz Trgovačko-turističku banku, smatramo potrebnim obavijestiti vas o sljedećem:
Temeljem nalaza kontrole Hrvatske narodne banke o situaciji u Trgovačko-turističkoj banci Split, Savjet HNB-a donio je 16. lipnja 1999. godine odluku o upućivanju prijedloga za pokretanje stečajnog postupka nad tom
bankom nadležnom trgovačkom sudu. Hrvatska narodna banka uputila je 25. lipnja 1999. godine Trgovčakom sudu u Splitu prijedlog za pokretanje stečajnog postupka nad Trgovačko-turističkom bankom. Trgovački sud u Splitu odbio je 10. rujna 1999. godine prvostupanjskim rješenjem prijedlog Hrvatske narodne banke, nakon čega je 20. rujna 1999. godine Hrvatska narodna banka uložila žalbu na to rješenje i zasad nema nikakvih saznanja o tome je li Visoki trgovački sud Republike Hrvatske raspravljao i odlučivao o žalbi HNB-a.