Slobodna Dalmacija: 3. 3. 2000.

ROK MIRENJA U SPORU UPRAVE LUKE I SINDIKATA PRODUŽEN DO 4. OŽUJKA
"LUKA" U ŠTRAJKU 7. OŽUJKA?

Piše: E. DIZDAREVIĆ

Istekom petodnevnog roka u kojem je trebalo doći do postupka mirenja u kolektivnom sporu Uprave Luke Rijeka i Sindikata zaposlenika Luke, predložen je novi termin — za subotu 4. ožujka. Ako se ni tada ne potpiše novi kolektivni ugovor, Sindikat je najavio štrajk za 7. ožujka u 6.30, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenika riječke Luke Roberto Zubčić.
Istaknuo je kako na nekim poslovima neće biti obustave rada, ali tog dana nitko neće smjeti ući u prostor Luke pa n
i kooperanti. Svi zaposlenici koji će se pridružiti štrajku u ponedjeljak će biti obaviješteni o pravilima obustave rada, kao i o pravima i obvezama. Prema Zubčiću, štrajk je prijeko potreban kako bi konačno poslodavac potpisao Kolektivni ugovor i Pravilnik o plaćama. Cilj zaposlenika je da Luka konačno profunkcionira i dobije menadžere koji neće ostvarivati svoje osobne interese. Postupak izrade novoga kolektivnog ugovora započeo je još u lipnju 1998. godine, ističe Zubčić, i kad je konačno prihvaćen, poslodavac ga nije potpisao u roku od 15 dana, čime su ugroženi socijalni interesi zaposlenika. No, nije to jedini grijeh Uprave riječke Luke, tvrdi Zubčić, jer nije provedena ni reorganizacija, nije ispunjen prometni plan za proteklu godinu, milijuni kuna davali su se za intelektualne usluge, a poduzeće je svakim danom tonulo sve dublje, dok dva člana Uprave koji trebaju voditi trgovačko društvo, ne surađuju.

Krizni stožer koordinacije udruga Luke uputio je 16. veljače dopis Ministarstvu pomorstva, prometa i veza, Hrvatskom fondu za privatizaciju, u kojem zahtijevaju utvrđivanje odgovornosti članova Uprave Luke, ali do danas nije dobio nikakav odgovor.
Upravo je nevjerojatno, drže u Kriznom stožeru, da su se mjerodavne institucije vlasti oglušile o zahtjeve, ne
shvaćajući ozbiljno probleme i stanje u kojem se Luka nalazi. Nisu poduzete nikakve aktivnosti kako bi se smijenili članovi Uprave i preispitale njihove odgovornosti, naglašava predsjednik Kriznog stožera Mate Mandić.
Krizni stožer zatražit će da Nadzorni
odbor trgovačkog društva Luka prisili Upravu Luke na potpisivanje prethodno navedenih dokumenata te da usuglasi tekst Ugovora o prvenstvenoj koncesiji s Lučkom upravom i da se potpiše. Nadzorni bi odbor trebao donijeti odluku o odgovornosti i smjeni Uprave Luke. Zahtjevi Kriznog stožera upućeni su i većinskom vlasniku Luke Hrvatskom fondu za privatizaciju koji bi trebao omogućiti dosadašnjim zaposlenicima kupnju Luke. Istodobno većinskom vlasniku zamjeraju neodgovoran odnos prema imovini koja mu je povjerena na upravljanje.
Već danas bit će upućena prijava Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci o preispitivanju zakonitosti rada i poslovanja dioničkog društva, jer postoje opravdane sumnje o njegovim protuzakonitim radnjama koje su dovele Luku u nezavidnu
situaciju.