Slobodna Dalmacija: 7. 3. 2000.

BURA U IMOTSKOME

PROPALI DOGOVORI GURAJU NA ULICU 320 MALIŠANA, POLAZNIKA DJEČJIH VRTIĆA U IMOTSKOME, PROLOŠCU, ZMIJAVCIMA, RUNOVIĆU, ZAGVOZDU I PODBABLJU
TETE ĆE RADITI BEZ PLAĆA JOŠ JEDAN MJESEC!

Sumnjam da će se svi nagomilani problemi moći riješiti za mjesec dana, tvrdi ravnatelj Dražen Markota, jer se "repovi" vuku još od 1994. godine - Zahvaljujući intervenciji načelnika Ante Petričevića djeca su jučer dobila hranu

Piše: Braco ĆOSIĆ

Imotski vrtić i njegova četiri područna odjeljenja nisu zatvorili svoja vrata jer, kako nam je kazao ravnatelj Dražen Markota, načelnik je Prološca Ante Petričević osigurao da dobavljači, unatoč nepodmirenim dugovima, i nadalje isporučuju hranu. Iako su u petak u imotskom vrtiću imali informaciju kako je Županija osigurala novac za isplatu zaostale plaće, još iz prosinca lani, prijetnja ključa u bravu ostala je i nadalje.

— Roditeljima smo prošloga tjedna — kazao nam je ravnatelj Markota — rekli da ćemo i mi bez plaća raditi još mjesec dana. Do tada valja naći rješenje kako bi se podmirili dugovi prema dobavljačima jer je sada riješena situacija samo s jednim od njih. Naša su dugovanja njima oko 300 tisuća kuna, a u što su uključeni hrana, struja, voda, materijal...

Ukupni minus imotskoga vrtića, prema ravnateljevim riječima je, uključujući neisplaćene plaće za 42 zaposlena, oko milijun kuna. Najavio je da će s podacima o stanju te predškolske ustanove, koju pohađa 320 imotskih mališana, otvorenim pismom upoznati javnost i nadležne institucije.
— S
vjestan sam da su gradovi i općine u teškom financijskom stanju, da nemaju novca, ali mi čak ne tražimo plaće koje nam pripadaju po zakonu, znači na razini osnovnih škola, već da se izjednačimo s našim osnivačima, ovih pet jedinica lokalne samouprave. Oni sebi plaće isplaćuju redovito — objašnjava Markota.
Navodi primjer jednoga od osnivača čiji je prosjek primanja zaposlenih 7083 kune, dok je u njegovome vrtiću 2976 kuna.

— Tu vidim nepravičnost — naglašava ravnatelj Dražen Markota, te predlaže:
— Stavimo taj proračunski novac na jednu gomilu i odredimo zajedničke koeficijente za njegove korisnike. Naravno, da gradonačelnik ne može imati manju plaću od mene, ali ni čistačica u Gradu ne može imati više od ove ovdje u vrtiću.
Za podmirenje dugova vrtića i odj
eljenja u Runovićima, Zmijavcima, Zagvozdu i Prološcu, veli, da je najprije potrebno da oni naplate potraživanja od 355 tisuća kuna od svojih osnivača.

— Čisto sumnjam da se svi ovi problemi, koji se vuku još tamo od 1994. godine, mogu riješiti u mjesec dana. Međutim, ako se ne budemo mogli dogovoriti, ostaju nam na raspolaganju dužničke tužbe prema osnivačima - poručuje ravnatelj imotskog vrtića Dražen Markota.

IZ TRIMOTA:
Moga Andriju nema tko čuvati

Branka Karin, radnica Trimota, čiji troipolgodišnji sin Andrija od ove godine ide u imotski vrtić, kaže:

— Jednostavno ne smije se dopustiti zatvaranje vrtića, grad Imotski i ove susjedne općine moraju pod hitno pomoći. Moga Andriju, ako ne bude vrtića, nema tko čuvati: brat koji ga je prije čuvao otišao je u vojsku, a ostalo mi troje djece ide u školu. Zato i ne volim čak ni pomišljati na takvo rješenje jer bih u suprotnome ja morala napustiti svoj posao. A znate kakva su vremena danas - veli nam zabrinuto Branka.

 

DOGOVOR PREDSTAVNIKA GRADA I OPĆINA, DJELATNIKA DJEČJEG VRTIĆA I RODITELJA
Imoćani će štrajkati glađu na Markovu trgu

Predstavnici imotske lokalne samouprave osnivači Dječjeg vrtića Imotski, gradonačelnik grada Ante Lončar te načelnici općina Proložac, Zmijavci, Zagvozd i Podbablje (predstavnik općine Runović već nekoliko puta nije nazočan sastancima) odlučili su zajedno s delegacijom roditelja djece, koja pohađaju vrtić te s predstavnicima Dječjeg vrtića Imotski uzeti deke i krenuti na Markov trg u Zagreb. Na Markovom trgu počeli bi sa štrajkom glađu, dokle god Vlada ne spozna sve brige imotskog pučanstva, rečeno je jučer na dogovoru u Imotskome.

Višesatna rasprava delegacije roditelja, osnivača vrtića, djelatnika vrtića po tko zna koji put vrtila se u začaranom krugu. Kako se god okrenulo, kakvi se god prijedlozi davali, od smanjenja broja djelatnika u vrtiću, minimalne plaće za sve predstavnike lokalne samouprave, osnivača vrtića, pa tako i za 40-ak uposlenih, uvijek se nanovo sve spoticalo o veliku besparicu.