Večernji list: 9. 3. 2000.

PONOVNO SE RAZBUKTALA BORBA OKO HRVATSKE STRANKE PRAVA

Ministar Ivanišević skinuo "s leda" tužbu Parage protiv Đapića

* Dobroslava Paragu i njegova odvjetnika Branka Šerića 29. veljače primio je ministar Ivanišević. Zbačenom je čelniku političke stranke obećao da će ispitati zbog čega je njegova tužba "na ledu", a svoje je obećanje ministar pravosuđa i ispunio

Piše: Dušan Miljuš

Dr. Stjepan Ivanišević, ministar pravusuđa, uprave i lokalne samouprave, od Ivana Mrkonjića, predsjednika Upravnog suda Hrvatske, zatražio je očitovanje zbog čega još u tom sudu nije signirana tužba Dobroslava Paraga, koja svoje ishodište ima u Kutinskom saboru HSP-a u 1993. godini, kada je, kako smatra Dobroslav Paraga, pučističkim metodama stranku preuzeo Anto Đapić. Iako je njegov pravni zastupnik, odvjetnik Branko Šerić, pisao nekoliko požurnica Upravnom sudu, spis koji bi mogao uzdrmati srž hrvatskog parlamentarnog sustava već gotovo pune dvije godine stoji netaknut u ladicama Upravnog suda.

HSP i Dobroslav Paraga tužili su Ministarstvo uprave Republike Hrvatske. Nakon imenovanja dr. Ivaniševića za ministra pravosuđa, gospodin Paraga obratio se s molbom za prijem, pa ga je 29. veljače ministar Ivanišević primio zajedno s njegovim pravnim zastupnikom. Obje su se strane dogovorile da se o tome neće izvješćivati javnost, ali da se nešto ipak događa u tom sporu, moglo se naslutiti iz nedavne Paragine izjave na tiskovnoj konferenciji stranke HSP 1861.

Ismijavanje prava kao znanosti

Kad smo iz dobro obaviještenih izvora doznali da je sastanak održan i o tome pitali Paragu, on ga nije zanijekao. Ministar Ivanišević zbačenom je čelniku političke stranke obećao da će ispitati zbog čega je njegova tužba "na ledu", a svoje je obećanje ministar pravosuđa i ispunio. Još u početku veljače, Paraga je izvijestio ministra Ivaniševića o svome zahtjevu od 23. prosinca za proglašenjem ništavnim rješenja klasa: UP/I-006-01/93-01/6, urudžbeni broj: 515-04-02/1-93-2 od 28. rujna 1993. godine i zaključka klasa: UP/I-006-01/93-01/8, urudžbeni broj 515-02-02/3-98-10 od 23. travnja 1998. godine.
- Našim zahtjevom želimo vratiti protuzakonito oduzeta nam prava na pravnu osobu Hrvatske stranke prava, koja nam je oduzela bivša vlast Hrvatske demokratske zajednice i to prema nalogu bivšeg predsjednika Republik
e Hrvatske Franje Tuđmana. Očekujemo od vas da ćete se držati zakona i ispraviti nepravdu učinjenu članovima Hrvatske stranke prava i meni kao njenom predsjedniku. Mojoj se osobi u Tuđmanovo doba osporavalo čak i pravo biti stranka u postupku, što je bio nevjerojatni bezobrazluk i ismijavanje prava kao znanosti. U Tuđmanovo vrijeme bivše se ministarstvo bez ikakvih prava umiješalo 1993. godine u rad tada neovisne oporbene političke stranke HSP i smijenilo cjelokupno vodstvo administrativnim mjerama pomoću krivotvorenih stranačkih dokumenata. Na redovitom i legalnom 2. saboru Hrvatske stranke prava 18. veljače 1995. godine u Zagrebu, čak je i tadašnji naš gost i izaslanik SDP-a Tonino Picula javno podržao pravo na Hrvatsku stranku prava - navodi D. Paraga u svom obraćanju ministru Ivaniševiću upućenom 9. veljače ove godine.

Ukradeni pečat HSP-a

Ministarstvo uprave zaprimilo je 23. prosinca 1998. godine Paragin zahtjev za poništenje dvaju rješenja. Paraga navodi da je rješenje o promjeni imena za predstavljanje i zastupanje doneseno izvan nadležnosti Ministarstva uprave jer, prema članku 24. Zakona o političkim strankama, ono nema ovlasti ulaziti u interne sporove.

- Nikakav zahtjev ovlaštena osoba nije podnesla jer HSP sa sjedištem u Šenoinoj 13 nije održao nikakav skup u Kutini 11. i 12. rujna 1993. Sabor HSP-a održan je u Zagrebu 18. veljače 1995., i na njemu je bilo 1500 delegata i gostiju. Ako je, pak, Anto Đapić održao nekakav skup, taj skup nije mogao biti održan u ime HSP-a, jer on tada nije bio član HSP-a, pa nije mogao održati nikakav Sabor u ime HSP-a. Anto Đapić krađom je odnio pečat HSP-a broj 2 kojim se služio u postupku registracije HSP-a na svoje ime, a taj je pečat proglašen ništavnim 13. kolovoza 1993. godine. Ministarstvo uprave doneslo je rješenje 28. rujna 1993. godine bez zahtjeva stranke, a učinilo je i niz drugih nepravilnosti. Ako Ministarstvo uprave RH nema dovoljno sluha ili se smatra nedovoljno sposobnim za rješenje ovog slučaja, predlažemo vještačenje pravnih stručnjaka - zaključno navodi Paraga u svom obraćanju ministru Ivaniševiću.

U tužbi koju je podnio njegov zastupnik, koja je u Upravnom sudu zaprimljena 20. svibnja 1998. godine, odvjetnik Šerić navodi kako stajalište Ministarstva pravosuđa da Paraga i HSP nemaju status stranke nije utemeljeno na zakonu. Jer, Upravni sud i Ustavni sud priznali su još 1994. i 1995. godine status stranke u upravnom postupku.

- Sama okolnost da stranka koja je to trebala, a nije sudjelovala u upravnom postupku dovoljan je razlog za obnovu postupka - ustvrdio je odvjetnik Šerić.

Upitne saborske odluke i izborni rezultati

Neki pravni stručnjaci tumače kako bi, uspije li Paraga u svojoj tužbi, mogle postati upitne i sve saborske odluke u kojima je sudjelovao Anto Đapić, kao saborski zastupnik HSP-a, ali i rezultati posljednjih izbora, na kojima je njegov HSP u koaliciji s HKDU-om također osvojio zastupničke mandate.

 VLADO JUKIĆ, GLAVNI TAJNIK HSP-a

Ustavni sud presudio je u našu korist

Zbog službene spriječenosti jučer nismo uspjeli razgovarati s Antom Đapićem, predsjednikom HSP-a, pa smo izjavu dobili od Vlade Jukića, glavnog tajnika HSP-a. On nam je rekao:

- Pravno tumačenje može dati jedino naš pravni zastupnik, odvjetnik Glavaš. Nikakvih konkretnih spoznaja o tužbi gospodina Parage nemamo. On je poznat po tome što je preuzeo ulogu državnog odvjetnika zbog tužbi koje je dosad podnio. S pravne strane, slučaj kutinskog sabora smatramo završenim i bespredmetnim jer je i Ustavni sud u tom slučaju presudio u našu korist.

ODVJETNIK BRANKO ŠERIĆ

Nezakonite sve Đapićeve odluke

Branko Šerić, Paragin pravni savjetnik, također nam je potvrdio da je održan sastanak s ministrom Ivaniševićem, koji je obećao da će sve ispitati te, ako su prekršene odredbe statuta i zakona, sve sankcionirati bez obzira na posljedice, jer kao ministar neće trpjeti nezakonitosti.
- S ozbirom da je Đapićev HSP bio parlamentarna stranka, sve što je HSP imao pod njegovim vodstvom nezakonito je, kao što je nezakonito i predstavljanje stranke. Gospodinu Paragi pričinjena je znatna materijalna i
nematerijalna šteta. Postavlja se pitanje imovine i novca kojeg je Đapićev HSP dobivao kao parlamentarna stranka. Svjesni smo da posljedice mogu biti drastične, ali nadamo se da nitko iz izvršne i zakonodavne vlasti time neće biti opterećen, jer treba se prije svega držati zakona. Znakovito je da zahtjev za obnovom postupka u Ministarstvu uprave stoji od 1993. godine, a tužba Upravnom sudu od 1998. godine, a unatoč požurnici ništa se ne rješava - ustvrdio je odvjetnik Šerić.

DOBROSLAV PARAGA, PREDSJEDNIK HSP-a 1861.

Zbog blokade obratio sam se i Račanu

- Obratio sam se Vladi i premijeru Ivici Račanu u vezi s predmetom jer je spis blokiran na Upravnom sudu i jer je prema meni i HSP-u počinjen teški zločin koji traje već sedam godina. Đapić je dokazani krivotvoritelj. Mene je izbacio crnokošuljaški satelit HDZ-a, koji je stranku pretvorio u ruglo i koja je po svim izvješćima antidemkratska organizacija. Upravni sud pod vostvom Ivana Mrkonjića stavio je spis u ladicu dvije godine i ovih sedam godina traje zlosilje kakvo se ne pamti u zemljama tranzicije. Isto to doživio je i sadašnji predsjednik Stipe Mesić od bivšeg ministra uprave Davorina Mlakara, koji je sada veleposlanik u Japanu - tvrdi Dobroslav Paraga.

Političar koji smatra kako je on i dalje legalni predsjednik HSP-a, podsjeća da je zaključak od 23. travnja 1998. godine, kojim se odbacuje prijedlog za obnovu postupka za njegovim ponovnim upisom u sudski registar kao predsjednika HSP-a, potpisao sadašnji predsjednik Vrhovnog suda Marijan Ramuščak, u to doba ministar uprave.