Vjesnik: 9. 3. 2000.

Zbog najave smanjenja plaća, Račanova vlada dobila najžešću oporbu - u sindikatima!

Prijedlog državnog proračuna, koji je Vlada donijela, kažu sindikalci, iza leđa sindikatima, upalila je alarm i minirala postizanje socijalnog pakta / Vlada niže gaf za gafom - kad je s nama, kune se u tripartitni odnos socijalnih partnera, a iza leđa nam radi isto kao i HDZ, pa ćemo na GSV-u bojkotirati raspravu o proračun, kaže predsjednik Udruge radničkih sindikata Boris Kunst/ Mučnjak: Vlada nije spremna na socijalni dijalog sa sindikatima, a mi nismo za post festum dogovor o proračunu!

ZAGREB, 8. ožujka - Ako pobjednička šestorica već pomalo sa žaljenjem konstatiraju da (dijelom i zbog raspada HDZ-a) nemaju pravu oporbu, nastavi li Račanova Vlada s neodmjerenim potezima, imati će jaku oporbu među - sindikatima. I to posve neočekivanu, jer su upravo sindikati mahom pozivali svoje članstvo da glasuje za promjene.
Sindikati sada razočarano govore da ih je nova vlast prev
arila, jer dan za danom povlači poteze suprotne predizbornim obećanjima. Ogorčenje, kako izjavama dužnosnika, tako i potezima Vlade, je već toliko da se bez pretjerivanja može reći kako je među sindikatima stanje alarmantno. Kap koja je prelila čašu je subotnje usvajanje Prijedloga državnog proračuna, i to, kako tvrde, iza leđa sindikatima.
Samo dva dana prije subotnje sjednice, Vladini predstavnici su na Gospodarsko-socijalnom vijeću obećali sindikatima kako će ih svakako prije usvajanja pozvati na razgov
or o proračunu. Ako treba, u subotu ili nedjelju. Pa makar i u ponoć! Poziva nije bilo, a o proračunu su saznali iz medija. Tek ovih dana sindikatima poštom stiže debela proračunska knjiga.
»Vlada niže gaf za gafom. Kad je s nama, kune se u tripartitni odn
os socijalnih partnera, a iza leđa nam radi na isti način kao što je i HDZ. Predložit ćemo ostalim sindikatima da zbog ovakvog postupka na GSV-u bojkotiramo raspravu o proračunu. Zašto da uopće o tome razgovaramo, kada je proračun već upućen u Sabor, a nas su zaobišli!«, kaže predsjednik Udruge radničkih sindikata Boris Kunst.
Takvim je potezima, dodaje Kunst, Vlada vrlo brzo, u samo mjesec dana, izigrala povjerenje i potrošila početni kredit koji je imala kod sindikata za razgovor o socijalnom paktu i soci
jalnom miru. »Bojim se da nakon svih dosadašnjih poteza Vlade očito nema prostora da postignemo bilo kakav socijalni pakt«, jednakom žestinom Vladi prigovora i čelnik Hrvatske udruge sindikata Zdenko Mučnjak.
»Kako vrijeme odmiče, sve je očitije da Vlada n
ije spremna na socijalni dijalog sa sindikatima i da nastavlja politiku prethodne Vlade. Najbolji primjer za to je usvajanje proračuna bez prethodne rasprave sa sindikatima, što nije u duhu proklamiranoga socijalnog dijaloga i Vladinog zahtjeva za postizanjem socijalnog pakta. Nismo za post festum dogovor o proračunu, a u ovom trenutku socijalni pakt nije moguć sve dok Vlada ne bude spremna na korektne pregovore sa sindikatima«, ističe Mučnjak.
Osim »gafa« s proračunom, sindikate je posebno uzbunila i namje
ra Vlade da se plaće korisnika državnog proračuna smanje za pet posto. I taj je prijedlog osvanuo preko noći uz subotnji proračun, opet bez sindikata. Ne samo što Vlada nije o tome sa sindikatima pregovarala, nego prije subote nije pokazivala ni namjeru da smanjuje plaće. Sindikati javnih i državnih službi zbog toga su već najavili štrajk za 21. ožujka. U međuvremenu je, ovog utorka, Vlada ipak započela pregovore o plaćama sa sindikatima, ali je i ishod, zbog novih prijedloga koji su se pojavili, neizvjestan, a mogao bi izazvati i nove zaplete.
Sindikati javnih i državnih službi ponudili su Vladi da se plaće u osnovnom i visokom školstvu, znanosti, kulturi, socijalnoj skrbi i državnoj upravi postupno do kraja godine povećaju za deset posto ili da se, ako se
zamrznu njime plaće, postigne dogovor s industrijskim sindikatima o zamrzavanju svih plaća u državi. Iako se vjerojatno radi tek o sindikalnoj pregovaračkoj taktici, ideja o zaustavljanju plaće naišla je na oštro protivljenje ostalih sindikata.
»Zamrzavanj
e plaća bilo bi ravno sindikalnom suicidu, a da se ne zamrznu cijene i tečaj kune. A na to Vlada sigurno neće pristati niti to može jamčiti. A najava smanjenja plaća za pet posto Vladin je pokušaj da se ponovno sa sindikatima igra mačke i miša i da uštedi u proračunu na račun zaposlenih u javnim i državnim službama, koji su ionako potplaćeni«, kaže Kunst. U svemu se, dodaje, nazire i podla odluka državnih dužnosnika, jer su svoje plaće smanjili za samo 27 posto, a očito su već tada planirali i ovih pet postotaka, kako bi im se plaće smanjile za 32 postotka.
»Nećemo pristati na bilo kakvo administrativno kočenje plaća. Zamrzavanjem plaća značilo bi obezvrjeđivanje socijalnog dijaloga i nepriznavanja slobode kolektivnog pregovaranja, a svi se pozivamo na tržiš
nu ekonomiju, gdje cijenu rada dogovaraju poslodavci i sindikati«, odlučan je i Mučnjak. Kaže kako su se sindikati pobunili na odluku prijašnje Vlade, kada je zaledila plaće u javnim poduzećima gdje je država vlasnik, ali da je u ostalim gospodarskim sektorima zamrzavanje plaća apsolutno neprihvatljivo.
Čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever drži kako ima logike u prijedlogu da se u ime stabilizacije države zalede plaće svima, ali da je teško takvu sleđenu uravnilovku tražiti od uspješnih podu
zeća ili grupacija. Sever kaže da se svih pet središnjica prvo trebaju sjesti i dogovoriti o stavu. »O tome koliko se mi čvrsto postavimo ovisit će i Vladin odnos prema nama. Ključ je u dogovoru sindikata i mislim da sada nitko ne bi trebao izlijetati, jer si slabimo pozicije«, kaže Sver.
Za petak je već najavljena nova sjednica GSV-a, a sindikati se užurbano pripremaju za tvrđi nastup. Zahtijevat će, prije svega, razgovor o politici plaća, što uključuje i rješenje problema neisplate plaća, no ističu kako z
amrzavanje ne može biti predmet pregovora s Vladom i poslodavcima, već se jedino može razgovarati o tome da plaće prate rast BDP-a.
Sjednicu očekuju s velikom skepsom, a Zdenko Mučnjak kaže kako već razmišljaju i o tome da posve odustanu od razgovora s Vla
dom i istupe iz GSV-a. »S ovakvim načinom rada ova vlast može polako pripremati raspisivanje novih izbora. Bez obzira što potpredsjednik Vlade Goran Granić priča po novinama da im neće puno smetati prosvjedi, mislim da to više priča iz straha, jer bi ih prosvjedi mogli brže pomesti nego HDZ«, poručuje Boris Kunst.

Ljubinka Marković