Slobodna Dalmacija: 10. 3. 2000.

DUBROVAČKI ŽUPAN IVAN ŠPRLJE S IZASLANSTVOM POSJETIO PODGORICU
CRNA GORA TRAŽI OPROST

Razgovaralo se o onome što tišti ljude s obje strane granice: kako unaprijediti gospodarske odnose, trgovinu - Dragiša Bursan, crnogorski vicepremijer, kazao da Crna Gora za nasilje koje je počinjeno treba od Hrvatske tražiti oprost

Piše: Luko BRAILO

PODGORICA — Razgovori koje smo vodili bili su korektni i uspješni. Razgovarali smo ponajviše o onome što tišti ljude s obje strane granice. U Europi granice znače bolji život, a u ovom slučaju ljudsku moru. Zato smo uz razgovore o tome kako unaprijediti gospodarske odnose, trgovinu, platni promet itd. dogovorili da u vrlo kratkom vremenu napravimo par ugibališta na Debelome brijegu, uvedemo treći trak, postavimo sanitarne čvorove i stvorimo uvjete da se tuda može normalno prelaziti. Učinit ćemo sve da turisti koji dolaze u Crnu Goru formalnosti završe u Zračnoj luci Dubrovnik, tako da za njih više ne bi bilo dodatnih pregleda na Debelome brijegu.

To je, među ostalim, istaknuo župan dubrovačko-neretvanski Ivan Šprlje u četvrtak nakon trosatnih razgovora koje su u Podgorici vodila izaslanstva Dubrovačko-neretvanske županije i vlade Crne Gore. Uz župana Šprlju, u hrvatskom izaslanstvu su bili i generalni konzul RH u Crnoj Gori Petar Poljanić, podžupan Pero Cvjetović, načelnik općine Konavle Luka Korda, pročelnik Županijskog ureda za gospodarstvo Branko Negodić i član konavoskog Poglavarstva Mato Pušić. Crnogorsku stranu u tim službenim razgovorima, prvima od rata 1991./1992. godine, predvodili su potpredsjednik vlade dr. Dragiša Burzan i pomoćnik ministra vanjskih poslova Veselin Šuković.
Obraćajući se brojnim nov
inarima hrvatskih i crnogorskih medija na platou pred vilom Gorica, župan Ivan Šprlje je kazao kako je dolazak na crnogorsko tržište ozbiljan zadatak koji čeka hrvatske poslovne ljude i tvrtke. Na pitanje da li se razgovaralo o Prevlaci, Šprlje je istaknuo kako će se o tome razgovarati na višoj razini i da su pokušavali rješavati životna pitanja koja tište ljude s obje strane granice.
— Ovaj susret doživljavam kao najznačajniji inozemni posjet Crnoj Gori u posljednjih deset godina — rekao je potpredsjednik
crnogorske vlade dr. Dragiša Burzan obraćajući se novinarima. To kažem zbog velike simbolike ovog posjeta, koji kazuje da razum ipak nadvlada sve ono što nerazum učini u nekom vremenu. Smatram da Hrvatska i Crna Gora trebaju razvijati najbolju moguću suradnju.

— Crna Gora se mora jasno definirati onako kako ja to sada kažem: za sve ono što je uradila u službi Slobodana Miloševića i za nasilje koje je počinjeno - treba tražiti oproštaj. Cjelokupna se politika mora voditi u cilju uspostavljanja prijateljskih susjedskih odnosa. Iz svega ovoga treba izvući trajnu pouku kako bi se s obje strane granice ljudi osjećali sigurno i kako bi se stvorili uvjeti za svakovrsnu suradnju — naglasio je dr. Dragiša Burzan.

Ustvrđujući kako će Hrvatska i Crna Gora u strategijskom pogledu za nekoliko godina surađivati i s institucijama Europske unije, dr. Burzan je odgovorio i na novinarsko pitanje koliko će u tome Podgoricu ometati Beograd.

— Crna Gora je u ovome trenutku de facto suverena država. Crnogorska politika treba izreći svoj stav i o bliskoj prošlosti, jer su rane na hrvatskoj strani još otvorene i trebaju zacijeliti. Mudrost je ipak što smo počeli rješavati male i moguće stvari — istaknuo je dr. Burzan.

Interes poduzetnika

Hrvatska i Crna Gora neće osnivati tvrtke o kojima se u zadnje vrijeme puno priča — rekao je, uz ostalo, načelnik općine Konavle Luka Korda. Ta će poduzeća osnivati zainteresirani poduzetnici s jedne i s druge strane, a općina će im pomoći i dati potporu da do toga dođe — dodao je konavoski načelnik.
S tim u vezi kazao je kako će se konavoski poljoprivredni proizvodi i oni iz doline Neretve otkupljivati u posebnom centru na Grudi u Konavlima, a zatim distribuirati na tržište Crne Gore posredovanjem drugoga centra koji će se oformiti u prostori
ma nekadašnje dubrovačke trgovačke tvrtke »Agrum«, u Igalu pored Herceg Novog.
Luka Korda je obavijestio novinare kako je otpao ranije najavljeni sastanak s vodstvom općine Herceg-Novi, budući da župan Ivan Šprlje kao šef hrvatskog izaslanstva o tome nije
bio obaviješten na vrijeme.