Večernji list: 27. 3. 2000.

VESNA PUSIĆ, KANDIDATKINJA ZA PREDSJEDNICU HNS-a
Istarska banka izazvala prvu pravu krizu Vlade
* Možda bi trebalo sazvati hitnu sjednicu Vlade, nije važno što je ministar Jakovčić predsjednik IDS-a

Kadidatura Vesne Pusić za predsjednicu HNS-a nije bila nikakvo iznenađenje, a pretpostavlja se da ni na stranačkom izbornom saboru 15. travnja neće biti drukčije te da će Vesna Pusić glatko proći kao predsjednica stranke, a sadašnji predsjednik HNS-a Radimir Čačić kao predsjednik Središnjeg odbora.
* Očekujete li protukandidata?
- Koliko znam, za sada nema protukanditata, ali ta mogućnost nije isključena.
* Za kakav ćete se
razvoj stranke zauzimati?
- Upravo dogovaramo stranački program za sljedeće četiri godine. Temeljne odrednice stranke ostaju, ali u idućem bismo razdoblju željeli HNS artikularati kao stranku političkih projekata, neideološku, kojoj naglasak ostaje na gospodarstvu, ali i na povezivanju i definiranju različitih odnosa i inicijativa koje dolaze iz civilnih sfera. Mislim da je jako važno postoji li komunikacija između civilne sfere i političke stranke jer se tako otvara mogućnost da stranka pokuša ugraditi potrebe civilnih sfera u institucije države.
* Svojedobno ste rekli kako je jedan od vaših ciljeva konsolidacija političkog centra?
- Da, ali pri tome ne mislim na određivanje lijevo-centar-desno, nego - umjesto definiranja ciljeva prema apriornim ideolog
ijma - orijentaciju na civilne projekte.
* Gospodin Čačić je kandidat za predsjednika Središnjeg odbora stranke. Kako su definirani odnosi između predsjednika stranke i predsjednika središnjice?
- Predsjednik stranke vodi stranku, a predsjednik Središnjeg odbora, što je do predsjedničkih izbora bio Stipe Mesić, stoji na čelu glavnog tijela koje donosi temeljne odluke između dvaju sabora. Izvršnu ulogu ima Predsjedništvo stranke. Novost će biti, ako je stranački sabor prihvati, da se predsjednik Središnjeg odbora bira na saboru stranke isto kao i predsjednik stranke. Sva druga tijela poslije bira Središnji odbor.

O ujedinjenju nakon stranačkih izbora
* Nedavno je bila vrlo aktualna priča o ujedinjenju HNS, LS i IDS-a. Rečeno je, međutim, da se to ipak neć
e dogoditi prije listopada. Koliko je to realan rok?
- Konkretnih razgovora o tome nije bilo jer se i mi i LS pripremamo, prije svega, za svoje izborne sabore. Osim toga, u stranci postoje vrlo različita mišljenja o integraciji naših stranaka pa mislim da je bolje pričekati završatak stranačkih izbora - nakon toga treba sjesti i porazgovarati o stvarnim interesima.
* A IDS?
- Kod njih je drukčija situacija. Stav IDS-a je da ne idu u stvarnu integraciju, nego bi se već integriranoj stranci pridružili kao cjelina. U Istri bi bili IDS, a na nacionalnoj bi razini sudjelovali u vođenju nove stranke.
* Vaša stranka participira u Vladi. Kako komentirate istup ministra Jakovčića u slučaju Istarske banke?
- Riječ je o vrlo teškoj situaciji, koja dovodi u pitanje gospodarski život u cijeloj regiji. Zatvaranjem Istarske banke unosi se nesigurnost i nemir među građane koji su štedjeli u njoj, ali se ugrožava i rad poduzeća koja su isplaćivala plaće i poslovale preko te banke. Mislim da je za Vladu upravo ta činjeni
ca najopasnija. Za mene je to najvažniji događaj od izbora i mislim da jako zabrinjava.
* Što za koalicijsku vladu, koja se sastoji od predstavnika šest stranaka, znači prijetnja jednog od ministara izlaskom iz Vlade ili stranačko optuživanje ministra da j
e kupljen foteljom u Vladi?
- Mislim da je to prva prava kriza Vlade. Kriza nije kada se ministri ne slažu o proračunu jer je to normalna stvar kada je riječ o višestranačkim vladama. Što je više neslaganja prije donošenja neke odluke, bit će ih manje u njezinoj provedbi. Nadam se da nikada više nećemo imati jednostranačku vladu u kojoj svi jednoglasno pjevaju. No, slučaj s Istarskom bankom je drukčiji jer dovodi u pitanje gospodarstvo cijele jedne regije. Mislim da bi se nešto moralo hitno poduzeti, možda sazvati hitnu sjednicu Vlade. Nije važno to što je riječ o ministru koji je slučajno predsjednik najjače istarske stranke. Na takve slučajeve treba reagirati bez obzira o kojoj je regiji riječ.
* Nije samo kriza u Vladi, kriza je i u zagrebačkoj alternativi, a HNS je optužen da je razbija. Neki smatraju da je HNS dobio krila zbog pobjede Stipe Mesića na predsjedničkim izborima.

- Činjenica da je predsjednik države potekao iz HNS sigurno je pomogla, ali mi godinama radimo na svom rejtingu. HNS godinama nije samostalno izlazio na izbore i smatram da to sada treba učiniti. Stalno nas prati glas da smo stranka od 2,5 posto, beznačajni, pa umjesto da se natjeravamo rezultatima, treba izaći na izbore. Mislim da HNS može sam prijeći izborni prag u Zagrebu. A osim toga, zagrebačka je alternativa osnovana kako bi parirala jakom HDZ-u. HDZ ne samo što više nije jak nego će se teškom mukom boriti za prijelaz izbornog praga. Prema tome, njemu ne treba alternativa.

Ne daju nam ni jedno mjesto u Zagrebu
* Problem je podjela izbornih jedinica?
- Da, mi smo još uvijek za to da se dogovorimo o podjeli izbornih jedinica, a zadovoljili bismo se jednim mjestom. No, opravdavajući to rezulatima izbora iz 1997. godine, druge stranke nam ne daju to mjesto. Mi bismo, dakle, bili jedina stranka koja u 12 izbornih jedinica nema ni jedno mjesto. Ostane li tako, idemo sa svojom listom. Tri su godine u politici dugo vrijeme, a ukupna se situacija promijenila.
* Budete li predsjednica stranke, hoćete li biti i nositeljica liste u Zagrebu?
- To će zagrebačka organizacija HNS-a odlučiti, a jedna od mogućnosti je da to budem ja.
* Hoćete li i na ostale lokalne izbore izaći sami?

- To bismo svakako htjeli jer nam je cilj izmjeriti koliku podršku imamo. Osim toga, izborni rezultati u Zag
rebu će ionako važiti nešto manje od godinu dana jer će nakon donošenja novog zakona o lokalnoj samoupravi biti novi izbori.
* Čujete li se s predsjednikom Mesićem?

- Ne baš često. Nedavno smo se čuli slučajno. On radi svoj posao, mi svoj, ali mislim da se po našim istupima vidi da dolazimo iz istog političkog miljea. Ne dogovaramo se, ali su nam stavovi bliski.
Jasmina Popović