Slobodna Dalmacija: 30. 3. 2000.
STATE DEPARTMENT
UPOZORAVA RAČANOVU VLADU:Američki diplomati upozorili su kako nova vlast treba izbjegavati stare načine ponašanja, odnosno presnažne veze gospodarstva, medija i vlasti - Posljednja "prepucavanja" između Vlade i Predsjednika su - neozbiljna
Piše: Bruno LOPANDIĆ
Vlade očekuje i dalje konkretne poteze kojima će se dodatno razriješiti odnosi Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
State Department će i dalje podržavati reforme koje je najavila hrvatska Vlada, a procjenjuju da će najviše posla biti u hrvatskom Ministarstvu obrane. Američki službeni predstavnici najavili su kako će hrvatsku Vladu i dalje požurivati na reforme jer će u NATO-u pokušati izlobirati ostalih osamnaest zemalja članica da Hrvatska uđe u Partnerstvo za mir prije ljeta, već u svibnju. Ukoliko reforme u sljedeća dva mjeseca izostanu, SAD u NATO-u neće imati dovoljno aduta za nagovaranje ostalih partnera da se Hrvatska primi u Partnerstvo za mir prije ljeta.
Glavna briga američke administracije i dalje ostaje Dayton, odnosno BiH, a dobar dio uvjeta za hrvatski ulazak u Partnerstvo za mir vezan je uz daytonske obveze. Američki diplomati nisu dobro prihvatili Račanovo spominjanje kantonizacije BiH, bez obzira na to što je hrvatski premijer naglasio da je važno tko i kako o kantonizaciji govori.
- Svaka kantonizacija na kraju se svodi na etnički čiste kantone, što ne ide u prilog ukupnim odnosima u BiH - naglasio je jedan američki diplomat iz State Departmenta. Ljudi zaduženi za provedbu daytonskog sporazuma i dalje nemaju u rukama sigurna predviđanja za BiH, posebice kada je riječ o nadolazećim izborima za koje mnogi vjeruju da se organiziraju prerano. Mnogi strani promatrači, naime, tvrde da je još uvijek prerano govoriti o početku procesa kojim će se razbiti jaki nacionalni tabori vodećih stranaka u BiH, a Bosna i Hercegovina polako prerasti u građansku državu.
Kada je pak riječ o Haaškome sudu, američka diplomacija neslužbeno se slaže kako bi neaktivnost i nedosljednost kaznenog suda u Haagu imala negativan učinak na nastavak mirovnog procesa, posebice zbog činjenice što još uvijek nema optužnica za zločine počinjene nad Hrvatima. Američki izvori ipak su potvrdili kako Haaški sud priprema cijeli niz optužnica za zločine počinjene u BiH.
Američki diplomati potvrdili su nam kako pomno prate ritam reformi u Hrvatskoj, a upozorili su kako nova vlast treba izbjegavati stare načine ponašanja, odnosno presnažnih veza gospodarstva, medija i vlasti. Iako ih ne smatra zabrinjavajućima, posljednja "prepucavanja" između Vlade i Predsjednika oko protokola i ustavnih ovlasti američka administracija ocjenjuje neozbiljnim!