Slobodna Dalmacija: 3. 6. 2000.
RAZGOVOR:
DAMIR KAJIN O ODNOSIMA MEĐU KOALICIJSKIM STRANKAMA
Račan bi da "šestorka" bude socijalistički savez
Nikada nisam digao ruku protiv odluka ove Vlad
e, ali ističem kako svi mi u šestorki nismo jedna partija da o istim pitanjima ne bismo imali pravo na iskazivanje drukčijeg mišljenja - Uspjeh ove Vlade je uspjeh IDS-a i mene osobno
Piše: Branka ŽUŽIĆ
Sastanak hrvatskog premijera Ivice Račana s predsjednicima stranaka šestorke i čelnicima klubova zastupnika u Saboru u petak trebao je uvesti, kako se u političkim kuloarima govorilo, više reda i harmonije među koalicijskim partnerima, od kojih neki, poput LS-a i IDS-a, često "miniraju" odluke Vlade te u
Saboru nastupaju s pozicije opozicije.
Bio je to povod za razgovor s jednim od "najgrlatijih" saborskih nezadovoljnika Vladinim potezima, potpredsjednikom IDS-a i predsjednikom Skupštine Istarske županije Damirom Kajinom koji je, između ostalog, Račanovoj Vladi nakon prvih sto dana zamjerio što se bavi više kadriranjem umjesto — kreiranjem.
— Račan zamjera zastupnicima IDS-a da se u Saboru ponašaju kao opozicija spram Vlade, a ne koalicijski partner u njoj. Navodno neki zastupnici LS-a i IDS-u "miniraju" Vladine odluke i prije nego što stignu u saborske klupe. Ima li Račan pravo i hoćete li se vi i dalje ponašati kao vlast ili kao oporba?
Ne stoji takva ocjena. IDS je svjestan kako je ova Vlada produkt volje građana na posljednjim izborima i utoliko je iskreno podržava. IDS je apsolutno svjestan kako Vlada mora koji put povlačiti i nepopularne poteze, te utoliko razumije njezinu poziciju.
Ali, Vladi neće pomoći ako od nas traži da se ponašamo kao socijalistički savez, odnosno ako se zastupnicima šestorke ne omogući da izlaze s jasnim zakonskim inicijativama i na vrijeme upozoravaju Vladu o raspoloženju i zahtjevima građana koji su je izabrali.
Nema "minera"
Netko bi mi stvarno trebao reći kada su se to LS ili IDS tako ponašali da su, kako vi kažete, "minirali" Vladine odluke prije upućivanja u Sabor. Takvog se slučaja ja ne sjećam. Pa nije, valjda, da će se svaka kritika ili svako upozorenje Vladi doživljavati kao destruktivni napad?
Čim je Vlada zauzela stav o novim trošarinama i poskupljenju benzina od 30 po
sto, rekao sam kako se radi o abnormalnom potezu, a da sam bio u pravu, pokazali su redovi u gradovima diljem Hrvatske pred benzinskim crpkama. Za ovakve i slične odluke u svakom slučaju treba imati daleko više takta.
— Ali, upravo sastanak predsjednika šest stranaka i klubova zastupnika pod "dirigentskom palicom" premijera Račana imao bi "disciplinirati" one koji navodno s "figama u džepu" opstruiraju poteze i odluke Vlade radi uskih stranačkih interesa i stranačkih poena uoči lokalnih izbora?
Kao prvo, IDS i Damir Kajin ne drže "figu u džepu" kad je riječ o radu Vlade. Uspjeh Vlade je i uspjeh IDS-a, a neuspjeh Vlade bio bi moj osobni neuspjeh. Mene zaustavljaju građani na cesti i pitaju — zašto nema dječjeg doplatka, zašto je novoizabrani šef Financijske policije u Istarskoj županiji ponovno iz redova HDZ-a, sprema li se smjena predsjednika Uprave Uljanika, itd., itd. Zastupnik, gradonačelnik ili načelnik nemaju mandat da o tome šute, nemaju mandat da se o tome suzdržavaju, već moraju progovarati u vjeri kako će se ubuduće takvi nesporazumi izbjegavati.
Kajin je discipliniran i ne vidim zašto bih se trebao još više disciplinirati, jer nikada nisam digao ruku protiv odluka ove Vlade. Ali, ističem kako svi mi u šestorki nismo jedna partija da o istim pitanjima ne bismo imali različita mišljenja i pravo na iskazivanje takvog drukčijeg mišljenja.
Primjerice, po pitanju dekriminaliziranja lake droge neki su za, a neki protiv, premda sam ja za to da se o tako kapitalnim političkim, moralnim i etičkim pitanjima kao što je ovo odlučuje referendumom.
SDP u opoziciji?
— Govori se i kako je Račan postavio ultimatum petorki da će, ako unutar šestorke ne bude veće harmonije i podrške Vladi, dati ostavku i prijeći sa strankom u opoziciju. Kako biste to komentirali?
Ne vjerujem takvim medijskim spekulacijama. Premijer ima dvije trećine podrške parlamenta. Ova Vlada ima podršku kao malo koja i zato želim vjerovati kako će uspjeti. Stoga držim kako nema govora o ostavci premijera Račana. S druge strane, ove priče oko ostavke p
remijera samo pet mjeseci nakon izbora ili priče o navodnim prijevremenim izborima štete ukupnoj poziciji Hrvatske.
Hrvatskoj je potrebna stabilnost, jer bez stabilnosti parlamenta, Vlade i vodećih stranaka u Hrvatskoj nema stranog kapitala, nema stranih investicija ni skorašnjeg oporavka. Mislim da je besmisleno govoriti o takvim solucijama kao što su ostavka premijera ili prijevremeni izbori.
Kroz IDS-ov "kanoćal"
— Nakon sto dana hrvatske Vlade, što Hrvatsku očekuje kroz IDS-ov "kanoćal"?
Nakon prvih sto dana Vlade dolazi njezinih drugih sto dana i u njima Vlada treba Hrvatskoj ponuditi jasan i odlučan antirecesijski i gospodarski program kako bi se decidirano naznačile gospodarska i socijalna politika vlasti, te kako se ne bi dogodilo da stari sustav, k
oji je dominantno zastupljen i dalje u mnogim ministarstvima i tijelima vlasti, zbog nepoduzimanja nužne reorganizacije zaustavi i blokira bilo kakvu promjenu nabolje. I mi svi moramo shvatiti u kakvoj se bezizlaznoj situaciji nalaze građani ove države koji od nas, s pravom, očekuju da se manje bavimo sami sobom, a više životnim problemima u ovoj zemlji, poglavito socijalnim i gospodarskim.