Novi list: 4. 6. 2000.

USTAVNE PROMJENE Na sastanku vladajuće koalicije Dražen Budiša, predsjednik Hrvatske socijalnoliberalne stranke, zastupao osobni stav

Budiša zatražio da se Mesiću ostave ovlasti nad vojskom, tajnim službama i vanjskom politikom

Budišina podrška Mesićevim zahtjevima iznenadila je njegove koalicijske partnere ne samo zato što stranke šestorke imaju nešto drugačije viđenje ustavnih promjena, nego i zbog raširenog mišljenja da je šef HSLS-a još uvijek pod snažnim dojmom poraza na predsjedničkim izborima

Piše: Edita Vlahović

ZAGREB - Čelnici vladajuće koalicije odlučni su da ustavnim promjenama osiguraju jačanje parlamentarnog sustava te lokalne uprave i samouprave.

Kako smo uspjeli doznati, sastanak vrha koalicije šestorke u petak je protekao u vrlo ugodnoj atmosferi, a jedino pravo iznenađenje priredio je Dražen Budiša, predsjednik HSLS-a, koji je inzistirao na tome da se predsjedniku Stjepanu Mesiću ne oduzimaju ona ustavna prava na temelju kojih je i dobio podršku birača. Podsjećamo, Mesić je i u svojoj najnovijoj izjavi, danoj u petak navečer nakon sastanka šestorke, jasno naglasio da pristaje na sve promjene Ustava, osim na sužavanje predsjedničkih prava na tri područja: ne želi se odreći dužnosti vrhovnoga zapovjednika Hrvatske vojske u miru i ratu, imenovanja vrha obavještajnih službi i sukreiranja vanjske politike.

Budišina podrška takvim Mesićevim zahtjevima iznenadila je njegove koalicijske partnere ne samo zato što stranke šestorke imaju nešto drugačije viđenje ustavnih promjena, nego i zbog raširenog mišljenja da je predsjednik HSLS-a još uvijek pod snažnim dojmom svojega poraza na predsjedničkim izborima. Doznali smo također da Budišin stav izrečen u petak nije službeni stav njegove stranke, nego njegov osobni.

Izvori Jutarnjeg lista tvrde, međutim, da čelnici šestorke u petak nisu raspravljali o Budišinu stavu. Tvrdi se također da u petak uopće nije bilo riječi o prijedlozima ustavnih promjena Mesićeve komisije, odnosno o budućim ovlastima Predsjednika -Republike, nego da je ministar pravosuđa Stjepan Ivanišević iznio prijedloge Vladine komisije.

Vrh vladajuće koalicije, tvrdi se nadalje, najviše je vremena posvetio raspravi o ulozi i

položaju Županijskoga doma. Kao što je već poznato, koalicija šest stranaka zauzima se da se Županijski dom ne ukida, a to je jedna od ključnih razlika u odnosu na prijedlog Mesićeve radne skupine koja zagovara njegovo ukidanje. Čelnici šestorke, naprotiv, smatraju da Županijski dom treba ojačati, ali istodobno se trebaju promijeniti uloga, položaj i način rada toga doma. Kako sma doznali, u petak se najviše raspravljalo upravo o toj temi.

Iako je najavljeno da će se nacrt ustavnih promjena već krajem ovoga mjeseca uputiti u parlament, šestorka još nije definirala kako bi zapravo trebao izgledati Županijski dom. Razmišlja se o tome da u Županijskome domu odlučuju predstavnici gradova i županija, odnosno predstavnici regija. Time bi se kroz Županijski dom ojačala lokalna uprava i samouprava. O tom je konceptu šestorka tek počela raspravljati i tek ga treba razraditi.

Očekuje se da će do kraja lipnja, kada je najavljeno slanje nacrta prijedloga ustavnih promjena u parlament, dvije radne skupine uskladiti koncepte. Tako bi parlament raspravljao o jednom, zajedničkom, nacrtu Vladine i Predsjednikove radne skupine. Prema Tomčićevim i Račanovim najavama, konkretan prijedlog ustavnih promjena pred Saborom bi se mogao naći krajem rujna ili početkom listopada.