Novi list: 8. 6. 2000.

NAKON OPSADE MINISTARSTVA GOSPODARSTVA KOJE JE ODBILO PROGRAM SANACIJE

RADNICI NAME DANAS NA MARKOVOM TRGU

Od premijera traže objašnjenje za odbijanje programa sanacije. Zaposlenici tvrde da im je sam ministar Fižulić nakon posljednjeg prosvjeda na Markovom trgu, u ime užeg kabineta Vlade, obećao da će se sanacija ipak provesti

ZAGREB - Radnici Name danas će ponovno prosvjedovati na Markovom trgu, tražeći od premijera objašnjenje za odbijanje programa sanacije. Odlučeno je to na jučerašnjem sastanku predstavnika sindikata s upravom i direktorima svih robnih kuća, koji će se solidarizirati sa zaposlenicima pa će sve kuće danas biti zatvorene.

Nakon probdjevene noći u Ministarstvu gospodarstva, radnici su jučer nestrpljivo iščekivali rezultate sastanka sindikalnih čelnika s pomoćnikom ministra za trgovinu Kamilom Vranom i predsjednicom Nadzornog odbora Name, inače načelnicom za trgovinu pri Ministarstvu Ivankom Fatović. Četrdesetak zaposlenika, predvođenih županijskim povjerenikom HUS-a Mariom Ivekovićem i predsjednicom Sindikata radnika u trgovini Name Dragicom Petrinjak, naime, odlučilo se u utorak poslijepodne na cjelonoćno dežurstvo u Ministarstvu nakon što je Nadzorni odbor odbio predloženi program sanacije i predložio stečaj s preustrojem.

S takvom se odlukom zaposlenici nisu htjeli pomiriti jer im je sam ministar Fižulić nakon posljednjeg prosvjeda na Markovom trgu, u ime užeg kabineta Vlade, obećao da će se sanacija ipak provesti. Opsada Ministarstva, najavio je u utorak Mario Iveković, nastavit će se sve dok Vlada pismeno ne zajamči da je program sanacije prihvaćen odnosno dok ne osigura isplatu četiri zaostale plaće i otpremnine zaposlenicima. Premda su program sanacije svi članovi Nadzornog odbora ocijenili nedovoljno jasnim i tržišno neopravdanim, navodeći da ne sadrži garancije da će biti uspješno realiziran, radnici ustraju u tvrdnji da se radi o političkom stečaju.

U priopćenju Ministarstva gospodarstva objašnjava se da je prijenos vlasništva na zaposlene i dobavljače apsolutno neprihvatljiv jer ne daje nikakvo jamstvo u trenutku kad se imovina Name prodaje za račun fiducijalnih vlasnika. Imovina Name, tvrdi se, zadnja je i najkvalitetnija garancija zaposlenima da će ostvariti svoja prava u zakonskim okvirima.

Takvo obrazloženje, ponovljeno i na jučerašnjem sastanku, međutim, čelnici sindikata drže neprihvatljivim.

- Kamilo Vrana nam je rekao da ćemo u stečaju dobiti tri plaće no pod uvjetom da se proda jedna robna kuća. To znači da ćemo dobiti tri plaće i ništa drugo, kazala je Petrinjak ne skrivajući bijes naglom promjenom stava o sanaciji Name, što se, smatra, opet može zahvaliti potpredsjedniku Vlade Slavku Liniću koji otpočetka predlaže stečaj u Nami pa se nije mogao pomiriti s odlukom o sanaciji. Ako nije tako, onda moramo pitati Vladu da li je taj Nadzorni odbor iznad nje, kad odlučuje ne poštujući premijerovu odluku. Radnike je zaboljela i stavka o zaštiti imovine poduzeća. A tko će zaštititi 1.900 ljudskih života koji su se već pretvorili u tragedije - pitaju se radnici, ogorčeni i tretmanom od strane svog vlasnika. Prosvjednicima u Ministarstvu jučer nije bilo dozvoljeno unošenje hrane i pića u zgradu, a po riječima predsjednice sindikata, cijelo su vrijeme - i na sastancima i izvan njih tretirani kao šljam, kao obični šljakeri koji ni o čemu nemaju pojma.

Kamilo Vrana nakon jučerašnjeg sastanka novinarima je izjavio tek da do zajedničkog rješenja sa sindikatom nije došlo, da ponuda o stečaju s preustrojem stoji te da je Ministarstvo i dalje spremno odreći se 60 milijuna kuna svojih potraživanja u korist zaposlenika. Zadnju riječ, kao i toliko puta dosad, imat će Vlada. Radnici se nadaju da će ovog puta biti vjerodostojna.

N.MUCKO