Vjesnik: 10. 6. 2000.
Udruge seljaka odbile Vladinu cijenu za otkup pšenice i zaprijetile prosvjedima
Vlada ustanovila otkupnu cij
enu od 0,92 kune za kilogram pšenice s rokom plaćanja 30 dana, rekao je ministar poljoprivrede Pankretić / Čelnik Zajednice seljaka Slavonije i Baranje Laslo ustvrdio da seljaci ne mogu biti zadovoljni tom cijenom, već će i dalje tražiti 1,10 kuna po kilogramu / Čelnik Hrvatskog seljačkog saveza Kolar rekao da ovo nije kraj, već početak seljačke borbe da cijena ovogodišnjeg roda bude jednu kunu plus poticaji / Cijena brašna između 1,80 kuna do dvije kune po kilogramu ne bi trebala utjecati na povećanje cijene kruha
ZAGREB, 9. lipnja - Vlada je ustanovila otkupnu cijenu ovogodišnjeg roda pšenice po cijeni od 0,92 kune za kilogram pšenice s rokom plaćanja 30 dana. Od seljaka će se otkupiti 250.000 tona te krušarice, a posao će obaviti onaj tko dobije pravo njena izvoza, rekao je u petak Božidar Pankretić, ministar poljoprivrede i šumarstva, na sastanku s predstavnicima udruga seljaka, mlinarsko-pekarske industrije i županijskih ureda za gospodarstvo. Govoreći o paketu mjera za otkup pšenice, Pankretić je doda
o da Hrvatska ove godine može očekivati između 830.000 i 920.000 tona pšenice. Domaće su potrebe oko 560.000 tona i oko 65.000 tona sjemenske pšenice. Preračunato u novac iz proračuna, za otkup pšenice ove će se godine izdvojiti 275 milijuna kuna ili 2,3 puta više nego lani.
Anton Laslo, predsjednik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje, rekao je da seljaci ne mogu biti zadovoljni otkupnom cijenom pšenice po cijeni 0,92 kune, već i dalje traže 1,10 kuna za kilogram, uvećano za poticaje. Laslo je dodao da oni drukčije ne mogu pokriti troškove koji su ove godine porasli između 20 i 25 posto. Uz to, napomenuo je da je nedavna suša znatno smanjila prinose po hektaru (u prosjeku na 3,6 tona) i da troškovi, prema njegovoj kalkulaciji, iznose čak 4.816 kuna. Ako Vlada ne promijeni svoju odluku, Laslo je istaknuo da će seljaci biti prisiljeni na prosvjede.
Ministar Pankretić je ponudio kalkulaciju troškova po hektaru u iznosu od 3.908 kuna, na osnovi koje proizvođači pšenice mogu zaraditi 773 kune. Ministar je napomenuo da proizvođači pšenice moraju voditi više računa o konkurentskom okruženju u kojem je naša zemlja, te ih je pozvao na »odricanje«, kako bi se prevladalo teško zatečeno stanje.
Što se tiče ulaska Hrvatske u Svjetsku trgovačku organizaciju (WTO), Miroslav Božić, pomoćnik ministra poljoprivrede, rekao je da je naša otkupna cijena pšenice 75 posto veća od svjetske cijene. Govoreći o višku pšenice na domaćem tržištu (u prosjeku, on godišnje iznosi 205.902 tone ili 26 posto), Božić je istaknuo da će se zaštitne carine u sljedeće četiri godine smanjiti sa sadašnjih 60 posto na 45 posto, te da nas ovaj paket mjera za otkup pšenice približava »svjetskoj cijeni«.
Govoreći o neizvjesnoj sudbini seljaka, Veselko Đurkan, predsjednik Udruženja hrvatskih seljaka, zatražio je povećanje otkupne cijene pšenice na 1,27 kuna po kilogramu, kako bi se pokrili troškovi proizvodnje. Uz to, on je upozorio na to da hrvatski seljak »dobiva mrvice« za predanu pšenicu, a s druge strane potrošači plaćaju skup kruh. Nezadovoljni otkupnom cijenom pšenice su i njeni proizvođači iz »žitnice Županije zagrebačke«, koji smatraju da nema načina da proizvođači prihvate cijenu koju je donijela Vlada.
Osim proizvođača pšenice, cijenom od 0,92 kune su nezadovoljni i mlinari, koji su s proizvođačima pšenice potpisali ugovore o otkupu pšenice po staroj otkupnoj cijeni ovogodišnjeg roda (0,75 kuna). Naime, oni drže da je Vlada do cijene od 0,92 kune došla tako što je staroj cijeni (0,75 kuna) pribrojila PDV (22 posto). Paško Gašpar, direktor mlinarsko-pekarskog poduzeća »Đakovština«, napomenuo je da cijena brašna između 1,80 kuna do dvije kune po kilogramu ne bi trebala utjecati na povećanje cijene kruha.
Ministar Pankretić je upozorio da više od 50 posto domaćega tržišta brašna pokriva »sivo tržište«. Što se tiče otkupne cijene pšenice od 0,92 kune po kilogramu, »to je maksimum koji je ova Vlada mogla učiniti u namjeri da stimulira poljoprivredne proizvođače i da se ponaša tržišno«, smatra Pankretić. Uz to, ministar je najavio uvođenje više reda na domaćem tržištu pšenice, koja više neće biti u funkciji spašavanja »pojedinih tvrtki«, kao i daljnje razgovore kada je riječ o njenoj otkupnoj cijeni.
Govoreći o cijeni pšenice ovogodišnjeg roda, Ivan Kolar, predsjednik Hrvatskoga seljačkog saveza, rekao je da to nije kraj, nego početak seljačke borbe da cijena ovogodišnjega roda bude jednu kunu plus poticaji. Stanko Zdravčević, tajnik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje, nije bio zadovoljan paketom mjera za otkup pšenice, nego smatra da se tek sada »ništa ne zna« u vezi s ovogodišnjim otkupom. Odlazeći nezadovoljan s sastanka, on je rekao da će svoju snagu Zajednica udruga seljaka, koju sada podržavaju i mnoge druge udruge te članovi HSS-a u Slavoniji, bude li trebalo, uskoro pokazati i na cesti.
Marinko Petković