Slobodna Dalmacija: 14. 6. 2000.

ŠTO SU SVE NA HRT-u OTKRILI DRŽAVNI REVIZORI
Pretplatnici "učili" Hrgu i Manjkasa engleski jezik

Državni revizori gotovo su u svakoj točki poslovanja HRT-a u protekle dvije godine pronašli nepravilnosti, dodjelu nezakonitih kredita, nerealizirane, ali naplaćene projekte te totalnu pomutnju u knjigovodstvu i bilježenju prihoda i rashoda

Piše: Anita BELAK-KRILE

Premda je bivši direktor HRT-a Ivica Vrkić nedavno izjavio kako očekuje da će mu se premijer Ivica Račan ispričati zbog javno izrečenih sumnji u vezi poslovanja prisavske dalekovidnice, nakon nalaza državne revizije posve je izvjesno da poznati vic-maher i vrsni humorist Ivica Vrkić ne samo da će ostati bez premijerove isprike već će se njegov rad naći i pod povećalom Financijske policije.
Naime, dok je u svom izvješću direktor Vrkić iskazao pozitivno poslovanje HRT-a, nalaz državne reviz
ije, o kojemu će u srijedu raspravljati i zastupnici Hrvatskoga državnog sabora, utvrdio je da je stvarni gubitak HRT-a za prošlu godinu 210 milijuna kuna, kad bi se postojećem gubitku od 120 milijuna kuna pribrojila i nenaplaćena potraživanja teška 90 milijuna kuna.
Državni revizori gotovo su u svakoj točki poslovanja HRT-a u protekle dvije godine pronašli nepravilnosti. Opsežni nalaz na nešto manje od 200 stranica pokazuje niz nezakonitih radnji na HRT-u, dodjelu nezakonitih kredita, nerealizirane, ali na
plaćene projekte te totalnu pomutnju u knjigovodstvu i bilježenju prihoda i rashoda.
Zanimljivo je tako da je u prošloj godini HRT dodijelio četiri stambena kredita u iznosu od 348.859 DEM osobama koje uopće nisu djelatnici kuće. Zorni primjer Vrkićeva pos
lovanja pokazuje i stavka koja se navodi kao trgovačko društvo u stopostotnom vlasništvu, osnovano odlukom Uprave HRT-a. Riječ je o poduzeću prodaje Sono-prijemnik. To je društvo reklamiralo svoje usluge preko HTV-a pune tri godine te premda nije podmirilo 2,9 milijuna kuna duga, HRT mu je tijekom iduće godine emitirao promotivne poruke od 1,3 milijuna kuna, koje nije ni obračunao.
Revizori Šime Krasić otkrili su također kako je HRT za boravak 12 svojih novinara u Velikoj Britaniji na učenju engleskog jezik
a, među kojima su bili Miljenko Manjkas i Mirjana Hrga, udarni tim Motrišta, potrošio ukupno 448.534 kune, odnosno gotovo 10.000 maraka po osobi. Unatoč tako visokom iznosu, s njima nije sklopljen nikakav ugovor o pravima i obvezama.
Posebno je pročešljan
Zabavni program. On je, naime, lani proizveo 15,9 posto manje programa u odnosu na prethodnu godinu, ali je zato zabilježio 50,7 posto veće troškove. Primjerice, na posebnim projektima unutar tog programa potrošeno je 14,4 milijuna kuna izvan plana.
Zaniml
jivi su i sudski procesi koje je vodio HTV s neplatišama televizijske pretplate. Tu su, naime, na HTV-u platili više sudskih troškova nego što su utržili pretplata. Dolazilo je i do velikih nepravilnosti pri oglašavanju. Jednima je tako davan dvostruko veći popust od predviđenog, dok je drugima u knjigovodstvenim knjigama iskazan čak 10 puta manji prihod, iz čega je Državna revizija zaključila da način reklamiranja očito nije bio povoljan za HRT nego za klijenta.
Nalaz Državne revizije otkrio je, o čemu se
već pisalo i u tisku, da je HRT trgovačkom društvu za proizvodnju filmova uplatio 11,2 milijuna kuna za koprodukciju TV serije od pet epizoda. Iako se u izvješću Revizije ne spominje autor, posve je izvjesno kako se radi o Jakovu Sedlaru i njegovoj seriji o svjetskim državnicima.