Večernji list: 14. 6. 2000.

DIREKTOR HEP-a IVO ČOVIĆ:
Struja treba poskupjeti ne samo zbog ugovora s Enronom
* Stari ugovori s Enronom stajali bi nas 500, a novi 40 milijuna dolara
ZAGREB - Čak i u izvješću koje je u ožujku ove godine Ministarstvu gospodarstva uputila bivša uprava HEP-a na čelu s Damirom Begovićem, dva ugovora koji je HEP prije godinu dana potpisao s američkom kompanijom Enron, opisuju se nepovoljnima, označuju se izrazom "hipoteka" te se naznačuje kako bi raskid ili modifikacija ugovora bili dobro rješenje. Izvatke iz tog izvješća jučer je novinarima pročitao sadašnji predsjednik Uprave HEP-a Ivo Čović, željevši objasniti smisao Protokola koji je hrvatsko izaslanstvo krajem prošlog tjedna potpisalo s Enronom, a kojim su određena temeljna načela za raskid ugovora o gradnji TE Jertovec i sklapanje novog ugovora o kupnji električne energije od Enrona.
Po Protokolu, novi bi ugovor s Enronom HEP trebao potpisati do 9. srpnja. Čović, međutim, još ne isključuje mogućnost određena neslaganja kada tekst ugovora bude napravljen te kaže kako će, bude li Enron inzistirao na svojim uvjetima, neprihvatljivim za HEP, sve ostati po starom.
Ostajanje po starom znači da će Enron graditi TE Jertovec
, koju će nakon 20 godina "izraubanu" predati HEP-u za jednu kunu. U međuvremenu će HEP plaćati godišnju fiksnu naknadu za najam kapaciteta od oko 30,7 milijuna dolara, bez obzira na to koliko električne energije iz nje preuzeo. Također, HEP će morati uložiti svojih 50 milijuna DEM na samoj lokaciji, gdje mora sagraditi infrastrukturu za gradnju i rad elektrane te obaviti potrebne preinake u mreži za prihavat enerigje, a k tome još mora osigurati plin za elektranu. U najpovoljnijoj varijanti HEP bi iz Jertovca dobivao struju po više nego 4 centa za kWh. Takva bi financijska konstrukcija, kaže Čović, u idućih 20 godina HEP stajala "značajan broj stotina milijuna dolara", možda i pola milijarde, više nego da HEP za to vrijeme struju kupuje na tržištu.
Ne bude
li spornih mjesta u tekstu novog ugovora između HEP-a i Enrona te on bude bio potpisan, istodobno s raskidom ugovora o gradnji TE Jertovec, HEP na sebe preuzima obvezu da od 1. siječnja iduće godine od Enrona u 18 mjeseci kupi 240 megavata električne energije po 3,79 centi za kWh, što će ga stajati oko 40 milijuna dolara više nego da tu količinu energije kupuje na otvorenu tržištu.
To će, priznaje Čović, "povećati rashode i pogoršati financijsku situaciju HEP-a u idućih 18 mjeseci", no to je očito cijena
koju je HEP spreman platiti kao naknadu Enronu za odustajanje od lanjskih ugovora, koji su u konačnici za HEP bitno nepovoljniji, a koji su sklopljeni, kako reče Čović citirajući izvješće bivše uprave HEP-a, ne samo zbog ekonomskih i energetskih nego i zbog političkih razloga.
Po povratku s pregovora s "Enronom" u nedjelju, na naš upit hoće li novi ugovor utjecati na poskupljenje struje, ministar gospodarstva Goranko Fižulić odgovorio je da za to nema potrebe jer HEP neće trebati uložiti 50 milijuna maraka
u pripremu gradnje TE Jertovec.
Na isto je pitanje međutim Ivo Čović jučer odgovorio mnogo suzdržanije:
- Ova je Uprava od Ministarstva gospodarstva već dva puta tražila korekciju cijena te i dalje smatra da je korekcija potrebna, ne samo zbog ovog ugov
ora, iako se i njime povećavaju naši rashodi.
Čelnik HEP-a nije želio komentirati utemeljenost računice kako će Enron odustajanjem od gradnje TE Jertovec izgubiti zaradu od 250 milijuna dolara, već sve postavlja obrnuto: nije važno koliko će izgubiti Enro
n, bitno je koliko će manje izgubiti HEP.
M. Tašler

Dr. ZLATKO KRAMARIĆ, GRADONAČELNIK OSIJEKA:
TE u Osijeku je politička igra, a ne gospodarsko rješenje
OSIJEK - Povratak ministra Fižulića i zamjenika premijera Gorana Granića iz Houstona donio je i neočekivanu vijest o ponuđenoj lokaciji za izgradnju nove termoelektrane na području Osijeka. Gradonačelnik dr. Zlatko Kramarić jučer je zbog toga odlučio Vladi RH uputiti službeni upit o tome. Izgradnja termoelektrane u Osijeku nije gospodarski opravdana, kazao je Kramarić, već je to politička igra koja može završiti samo na štetu građana.
- Ne možemo prihvatiti nekakva nametnuta riješenja. Ako je proizvodnja struje vezana uz zagađenje okoliša, onda o tomu moramo dobro razmisliti i naći povoljnije rješenje
, poglavito danas kada je jeftinije uvoziti struju nego graditi nove potencijale. Ne vidim razloga da se izgradnja TE s proizvodnjom struje od 500 megavata iz Jertovca seli u Osijek, kada samo Zagreb potroši više od 300 megavata struje - rekao je Kramarić. (I.S.)

Godinu i pol HEP će gubiti, ali idućih 18 i pol dobivati
Odgovarajući na kritike koje je na račun potpisanog protokola s "Enronom" u javnost ovih dana uputio bivši čelnik HEP-a Damir Begović, da je taj dogovor loš i nepotreban jer je "dogovorena cijena 3,79 centi, po kojoj će HEP kupovati energiju u sljedećih 18 mjeseci, gotovo dvostruko viša od tržišne, koja je oko dva centa", I. Čović je rekao:
- Upravo činjenica da je cijena električne energije na tržištu relativno niska, najjači je argument
zbog kojeg je trebalo raskinuti ugovor jer je po njemu HEP 20 godina morao uzimati energiju ne po tržišnoj, nego po cijeni od oko pet centi, a sada će nakon 18 mjeseci u preostalim godinama moći slobodno koristiti blagodati otvorenog tržišta i nabavljati potrebnu energiju po tržišnoj cijeni.