Slobodna Dalmacija: 24. 6. 2000.

ZLATKO KRAMARIĆ, POTPREDSJEDNIK LS-a, OBJAŠNJAVA ZAŠTO KRITIZIRA PARTNERE U KOALICIJSKOJ VLADI:
Bahatu ću vlast uvijek napadati!

Kada se primijeti da je i nova vlast bahata, morate reagirati. Meni je žao mladog ministra Pančića, koji se pokazao vrlo nespretnim. Naime, neprimjereno je s rukama u džepovima primati čovjeka koji ti donosi protezu. I ja volim ležeran stil, ali neka mjera mora postojati

Piše: Anita MALENICA

Zlatko Kramarić, potpredsjednik Liberalne stranke, zastupnik u Zastupničkome domu Sabora i gradonačelnik Osijeka, najavljuje svoju kandidaturu za predsjednika LS-a te ujedno vrlo kritično progovara o proteklih nekoliko mjeseci vladavine pobjedničke koalicije.
— Postoji li u Hrvatskoj oporba i jesmo li ponovno dobili jednostranačje?
Smisao višestranačja je da uvijek mora postojati i opozicija i zato je vrlo važno da se unutar stranaka vladajuće koalicije pravi određeni odmak i kritika nekih poteza Vlade. No, što učiniti u situaciji u kojoj se HDZ još uvijek bavi samim sobom i ne predstavlja pravu opozicijsku snagu. Onda se nama koji upućujemo kritičke tonove spočitava zbog takvih stavova. Neki se ljudi nikako ne mogu osloboditi recidiva prošlosti i nije im j
asno da se između Vlade i parlamenta ne može staviti znak jednakosti.

Iluzije o Europi

— Pred Hrvatskom su veliki problemi, iako smo u posljednje vrijeme postali simpatičniji međunarodnoj zajednici. No, kada će se te simpatije konkretizirati u materijalnome smislu?
Jedna od naših iluzija je upravo ta da će se bolje živjeti ako budemo simpatičniji svijetu. Neki dan ste tako mogli pročitati izjavu jednog ministra koji je rekao da je "okruženje bolje, a da se živi sve lošije".

Pitanje ljudske sreće i boljeg života jedino je pravo pitanje u Hrvatskoj. Ne treba očekivati da ove simpatije svijeta same po sebi znače bolji život jer u svijetu vlada zakon interesa. Poslije lijepih međunarodnih uspjeha, pred Hrvatskom je rješavanje gospodarskih problema. Nas čeka izrada suvisle gospodarske strategije.
— No zar nije žalosno da koalicija koja je prije nekoliko mjeseci dobila izbore nije imala već pripremljenu gospodarsku strategiju?
Kada tako postavljate stvari, stječe se dojam da smo i mi sami bili iznenađeni rezultatima izbora iz siječnja. No svojedobno je odbijen prijedlog Liberalne stranke o Drugoj republici kojim su se trebale urediti svi ti odnosi. Umjesto generalne strategije, bavili smo se jedino pitanjem kako smijeniti HDZ. Izostao je drugi dio posla i kod naših birača ostaje dojam kako vladajuća koalicija politiku vodi kao improvizaciju. Vrlo je zanimljivo da sve veći broj građana glasno upozorava na sve te probleme oko nepostojanja gospodarske strategije.
— Jesu li ostale stranke koalicije taoci SDP-a koji, prema mišljenju čelnika HSLS-a, dominira u svim segmentima života?
Legitimno je da najjača stranaka želi proširiti svoj utjecaj. Isto tako, legitimno je da često stranačka križaljka, a ne sposobnost, dominiraju u nekim segmentima. Međutim, složio bih se s Vladom Gotovcem, koji kaže da je dobra koalicija ona u kojoj svi članovi koalicije jednako napreduju.
Na žalost, stječe se dojam da bi se najradije pokušalo zabraniti kritične tonove, a jači uvijek imaju bolje startne pozicije, i to je normalno. U Hrvatskoj se
nužno mora napustiti ezopovski politički život te se mora jasno definirati tko je taj ometajući faktor unutar vladajuće koalicije. Koalicija je obavila častan dio posla i omogućila da dođe do promjene vlasti, ali sada ova Vlada nema alternativu.

Šlampave izjave

— Svojedobno su se članice vladajuće koalicije, koje su tada bile u opoziciji, klele u neovisno i nekontrolirano novinarstvo. Zašto se toga ne pridržavate?
Lakše je interpretirati nego obnašati vlast. Slažem se s tim da je Hrvatska daleko od neovisni
h medija i javne televizije. Dobronamjerni glasovi koji upozoravaju da to nije dobro su dobrodošli, a pred Hrvatskom je veliki posao.
— Kako komentirate zahtjeve za smjenom ministra hrvatskih branitelja Ivice Pančića? Držite li još uvijek da bi njegova isprika uklonila mnoge probleme?
U proteklih deset godina često smo se ljutili zbog bahatosti pojedinih ministara. Onda kada se primijeti da je i nova vlast bahata, morate reagirati. Meni je žao mladog ministra Pančića, koji se pokazao vrlo nespretnim. Naime, neprimjereno je s rukama u džepovima primati čovjeka koji ti donosi protezu. I ja volim ležeran stil, ali neka mjera mora postojati. Isprika je nešto što bi trebalo biti sastavni dio političkoga života.
Ako se na šlampav način prezentira rezultat nekog p
osla, onda i jedna plemenita ideja o reviziji invaliditeta može biti dovedena u pitanje.
— Hoćete li postati čelni čovjek LS-a kada se Gotovac na jesen povuče s toga mjesta?
Ako me na Saboru stranke izaberu, hoću. No svakako ću se kandidirati za to mjesto.

Čudne šale

Nedopustive su izjave ministra Pančića u vezi sa Slobodnom Dalmacijom, kada se na zamolbu novinara hoće li dati izjavu za taj list ministar "našalio" i pitao: "Jesu li to one novine koje ćemo uskoro ukinuti?"
Ministar se ne može šaliti na takav način jer je riječ o sudbini mnogih ljudi.

Lijevi ekstremisti

— Slažete li se i Vi s prijedlogom Vlade Gotovca da se donese jedinstveni zakon kojim bi se sankcionirale manifestacije i lijevog i desnog ekstremizma?
Mislim da je to problem čitave Europe, koja je sankcionirala desni ekstremizam, a lijevi im je promaknuo. Drago mi je da nije samo Vlado Gotovac upozorio na taj problem, nego je i Stanko Lasić slično progovorio. Nema smisla donositi zakon o sankcioniranju pojava desnog ekstremizma, a ne osigura
ti se zakonom i protiv lijevog ekstremizma. Naime, može se dogoditi da se ubrzo suočimo i s lijevim ekstremizmom.

Nova Jugoslavija

— Bojite li se Vi da će se Hrvatska preko regionalnog pristupa ponovno vratiti tamo odakle smo izišli prije 10 godina?
Svaka
od takvih inicijativa samo pokazuje da u Europi još nisu stvari do kraja jasne. Unutar EU-a postoje različita mišljenja. Osobno nemam strah od nekakvih novih jugoasocijacija. No mi u Hrvatskoj moramo definirati što nama taj prostor znači u prometnom i gospodarskom smislu. Na žalost, neke pogreške iz prošlosti nas prate, pa čak i ova promjena vlasti nije promijenila stavove određenih analitičara prema Hrvatskoj.