Večernji list: 29. 6. 2000.

NAKON PRIJAVA PROTIV PETNAEST DUŽNOSNIKA IZ SPLITA I ZAGREBA
Klarić zamjenom dionica oštetio HŽ
SPLIT - Na
kon što je u utorak splitska policija, zbog niza kaznenih djela iz domene gospodarskoga kriminala, među ostalim i zbog ilegalne trgovine dionicama, prijavila petnaest osoba iz Splita i Zagreba - među kojima su i Alojzije Šupraha, donedavni šef splitskoga SZUP-a i član Nadzornog odbora "Salonita" Vranjic, Zdravko Barišić, ravnatelj Policijske akademije, Tomo Bolotin, predsjednik Uprave Splitske banke, Marijan Klarić, bivši predsjednik Uprave HŽ-a, i drugi - ta opsežna kriminalistička obrada se nastavlja, kaznena prijava opisuje počinjena kaznena djela, a ukupna je šteta oko 8,5 milijuna njemačkih maraka.
Jozo Ćurković (44), direktor i vlasnik TD "Gradnja Trgovina" d.o.o. Zagreb, i Mijo Stipić (52), direktor trgovačkog društva "Baskon", predsjednik Nadzornog
odbora tvrtke "Salonit" iz Vranjica i tvrtke "Katran", te prokurist poduzeća "Gradnja Trgovina", nagovorili su početkom 1999. godine Mirka Mihalja (52), direktora HMO iz Zagreba, da raskine stari ugovor o prodaji dionica "Salonita" Split i sklopi novi, po kojem bi "Gradnja Trgovina" za nominalni iznos dionica od 5,5 milijuna njemačkih maraka platila samo 4,5 milijuna kuna umjesto 6,4 milijuna kuna, a preplaćeni iznos - 1,900.000 kuna - vratio bi HMO. Te poslove obavili su uz pomoć Ivana Leje (52) i Davora Sliškovića (44), vlasnika brokerskih tvrtki "Adut konzalting" i "Fin trade".
K tomu su Jozo Ćurković i Mijo Stipić sredinom 1997. godine nagovorili Marijana Klarića (50), aktualnog pomoćnika ministra pomorstva, prometa i veza te bivšeg predsjednika Uprave
HŽ-a, da ne postupi po odluci Nadzornog odbora HŽ-a i da potraživanja HŽ-a od brodogradilišta ne pretvore u dionice koje bi prodavali na tržištu dionica, već da ta potraživanja ustupe za cijenu 41 posto vrijednosti potraživanja "Gradnji Trgovini". Nakon toga to potraživanje zamijenili su u HFP-u za dionice "Salonita" Vranjic. HFP je dva mjeseca kasnije prodao dionice "Salonita" Vranjic "Gradnji Trgovini" za iznos iznad nominalne vrijednosti dionica i HŽ je oštećen, a "Gradnja Trgovina" je stekla imovinsku korist.
Policija navodi da je Ćurković početkom 1998. godine imenovao osobe od svog povjerenja u Nadzorni odbor te su iste godine osnovali TD "Novi Salonit" Vranjic, kako bi izbjegli platiti naknadu za azbestozu radnicima. Ukupno poslovanje kompenzacijama
i cesijama prenijeli su na novo poduzeće. Predsjednik Uprave "Salonita" Ivan Jukić (43) i direktor "Novog Salonita" Franjo Marijić (32) davali su zajmove "Gradnji Trgovini" i prodavali robu ne tražeći da se roba plati, te su na taj način oko 21,5 milijuna kuna prebacili iz "Salonita" na "Gradnju Trgovinu".
Potkraj 1998. godine Ivan Jukić založio je nekretnine trgovačkog društva "Salonit" Vranjic uz pomoć bivšeg člana NO "Salonita" Vranjic Tome Bolotina, inače predsjednika Uprave Splitske banke, i Anice Čo
lak (54), direktorice podružnice Splitske banke u Zagrebu, za garanciju od 10,8 milijuna kuna odobrenu "Gradnji Trgovini", a bez neophodne suglasnosti Nadzornog odbora. Nadzorni je odbor u ožujku 1999. godine to potvrdio i omogućio Splitskoj banci uknjižbu založnog prava u zemljišne knjige Općinskog suda u Splitu. Takvim poslovanjem "Salonit" Vranjic je doveden u stečaj, a pričinjena šteta je golema.
Prijavljeni su još Ante Šola (62), pomoćnik direktora splitskog "Konstruktora", Mihovil Rizmondo (59), član
Nadzornog odbora "Salonita", i Mirjana Pejković (44) iz Zagreba, bivša članica Uprave HŽ-a. Od Lea Taubera, glasnogovornika splitske policije, doznajemo da su Jozo Ćurković, Frano Marijić i Ivan Jukić nedostupni policiji i da se za njima traga.
D. Karaka
š