Vjesnik: 29. 6. 2000.

Galić: Neću pristati na to da ja i moja ekipa obavljamo prljave poslove!

Ako netko misli da ću na to pristati i da ću u ovih šest mjeseci, do donošenja novog Zakona o HRT-u, stvari prelamati preko ljudskih sudbina, vara se, rekao je direktor HRT-a Mirko Galić / Višak od 1.000 zaposlenih treba zbrinjavati uz pomoć Vlade / Od 100 menadžerskih ugovora ostalo je sedam, plaća glavnog direktora sad je 15.200 kuna, sedmero zaposlenih ima pravo na službeni automobil, a samo generalni direktor pravo na vozača

ZAGREB, 28. lipnja - »Neću pristati na to da ja i moja ekipa obavljamo prljave poslove. Ako netko misli da ću na to pristati i da ću u ovih šest mjeseci, do donošenja novog Zakona o HRT-u, stvari prelamati preko ljudskih sudbina, vara se«, rekao je direktor HRT-a Mirko Galić na neformalnom razgovoru s novinarima u srijedu, na kojem ih je upoznao s mjerama koje je poduzeo u svojih prvih 100 dana na čelnom mjestu kuće. Galić je ostao nepokolebljiv u odluci da na HRT-u, koji je bivša Uprava ostavila sa 400 milijuna kuna duga, »raščisti stvari do kraja«.
Istaknuo je posebno osjetljiv problem viška stalno zaposlenih. Naime, sigurno je da će se njihov broj od 3.500 smanjiti.
Ali, direktor HRT-a je kazao da se višak od oko tisuću zaposlenih treba zbrinjavati uz pomoć Vlade, odnosno uz njen socijalni program. Za sada, u prvoj fazi, sa 400 zaposlenika pregovara se o njihovu odlasku u prijevremenu mirovinu. »Mogu nekome oduzeti mobitel i pravo na službeni automobil, ali nikome ne mogu oduzeti pravo na posao i zaradu «, rekao je Galić. Smanjenju broja honoraraca trebala bi pridonijeti audicija koja je u tijeku. Nakon prvog kruga, njih 50 posto pokazalo je dobre rezultate, 15 posto je na granici, a 35 posto nije zadovoljilo.
U prvih 100 dana nova je Uprava na Prisavlju, kazao je Galić, poduzela niz mjera da smanji troškove i tešku situaciju dovede u red. Ukinuta je programska shema 3x24, za koju je i nalaz državne revizije pokazao da
je bila financijski neutemeljena. Od ukupno 100 menadžerskih ugovora ostalo ih je sedam, no iznosi u njima smanjeni su za trećinu. Plaća glavnog direktora sad iznosi 15.200 kuna. Sedmero djelatnika Kuće ima pravo na službeni automobil, a samo generalni direktor pravo na vozača. troškovi službenih putovanja manji su za 20 posto, troškovi reprezentacije za 50 posto. Troškovi plaća za vanjske suradnike smanjeni su za 25 posto, a planirano je da se do kraja godine smanje za još toliko.
Galić nije govorio o eve
ntualnom privatiziranju trećeg televizijskog i radijskog programa te izdvajanju Odašiljača i veza iz sastava HRT-a jer će se ta bitna pitanja definirati Zakonom o HRT-u koji će se prihvatiti na jesen. Tada će Uprava kuće, najavio je Galić, ponuditi strategiju razvoja HRT-a u sljedeće dvije do pet godina. Ponovio je da država treba osloboditi HRT od plaćanja PDV-a na pretplatu, ali i subvencionirati programe od nacionalna značenja. Pretplatnici će, pak, ponovio je Galić, morati podnijeti minimalno povećanje pretplate.
U kontekstu racionalizacije troškova, čelnik HRT-a posebno je istaknuo neracionalno poslovanje EROTEL-a, tvrtke koja je u BiH reemitirala program HTV-a, u kojoj je HRT imao vlasnički udio od 49 posto, a sada od 25 posto. Dionice su prepuštene H
rvatskoj zajednici Herceg-Bosna, a namjera Uprave je da raščisti odnose s EROTEL-om. Galić je kazao da je HRT u odašiljače u BiH uložio 3,9 milijuna kuna, a Hrvatska zajednica Herceg-Bosna u odašiljač na Biokovu 1,4 milijuna kuna, no o svemu ne postoji valjana dokumentacija. Stoga je namjera Uprave da se uknjiži kao vlasnik odašiljača na Biokovu, jer ako to ne učini, »izgubit će sve«.
Na susretu s novinarima govorila je i glavna urednica Neda Ritz. Posebno se osvrnula na kritike upućene na račun uređivačke
politike Dnevnika te kazala da ta emisija ne može biti drukčija od političke okoline, ali da se sadašnji Dnevnik znatno razlikuje od prijašnjih, jer se teme nastoje prikazati na najobjektivniji način.

Silvana Oruč Ivoš