Novi list: 3. 7. 2000.

U SABORU PRORAČUNSKI NOVAC SE RASIPA, A ZASTUPNIK VILIM HERMAN TRAŽI SMANJENJE PLAĆA, MIROVINA I HOTELSKIH TROŠKOVA

SAMO NA NOĆENJA NARODNI ZASTUPNICI GODIŠNJE POTROŠE NAJMANJE 6 MILIJUNA KUNA

Spavanje u elitnim hotelima treba zamijeniti iznajmljenim stanovima, jer bi se na njih potrošilo 1,7 milijuna kuna - tvrdi Herman. Zastupnička prava odnose previše novca zbog čega treba dodatno rezati zastupničke plaće i mirovine

ZAGREB - Premda je šestorka pred izbore najavljivala da će dolaskom na vlast provesti rigoroznu štednju u svim tijelima državne vlasti, u hrvatskom parlamentu, po nekim ocjenama i dalje se previše troši. Sve što je vladajuća koalicija poduzela na smanjenju tih troškova, bilo je rezanje plaća parlamentaraca. Oni međutim i dalje uživaju sve povlastice kao i za vrijeme hadezeove vlasti - na primjer, neograničeni besplatni prijevoz svim prometalima, od autobusa do aviona, a više od polovice saborskih zastupnika koji ne žive u Zagrebu u vrijeme zasjedanja uredno na državni trošak spava u elitnim zagrebačkim hotelima.

Haeselesov zastupnik Vilim Herman izračunao je da bi se premještanjem tih zastupnika iz hotela u iznajmljene stanove, godišnje moglo uštedjeti oko 5 milijuna proračunskih kuna. Naime, ako se uzme u obzir da u Zagreb putuje najmanje 80 zastupnika, i da saborske sjednice traju najmanje dva tjedna u mjesecu, nije teško izračunati da se na njih - uz cijenu noćenja od nekih 700 kuna - mjesečno troši više od pola milijuna kuna. Na godišnjoj razini, samo na noćenja narodnih poslanika odlazi najmanje 6 milijuna kuna.

S druge strane, mjesečni najam bolje garsonijere u centru Zagreba ne stoji više od 500 njemačkih maraka, ili 2.000 kuna. Po toj računici, godišnji smještaj spomenutih osamdeset zastupnika-putnika ne bi koštao više od 1,7 milijun kuna, i to neovisno o tome koliko traju zasjedanja.

Zastupnik Herman naglašava da njegova računica nije precizna, jer ne raspolaže točnim podacima o broju zastupnika koji koriste hotelski smještaj. Kako će evidenciju dobiti uskoro, najavljuje tematsku raspravu o toj temi na svom Odboru za izbor i imenovanja u tijeku izvanredne sjednice u srpnju. On očekuje da će njegovi kolege u Saboru podržati tu ideju i pokazati odgovornost prema poreznim obveznicima, te da će se to pitanje riješiti u narednih šest mjeseci.

Osim toga, Herman smatra da i neka druga zastupnička prava odnose previše novca. Da bi vladajući bili dosljedni u najavljenoj štednji, po njemu treba mijenjati i nedavno usvojeni Zakon o pravima zastupnika, odnosno dodatno rezati zastupničke plaće i mirovine. “Taj je zakon došao na čudan način, brzopleto, i nije dovoljno pripremljen. U drugom koraku taj je zakon s nesretnim rješenjima preoblikovan, ali u njemu su i dalje moguće uštede na naknadama, plaćama, mirovinama”, kaže Herman. Visoke saborske mirovine oko kojih se upravo digla prašina, tumači, nisu izravno izvedene iz tog zakona, već im se mirovinska osnovica uvećava i po nekim drugim osnovama.

- Takve zakone ne treba samo revidirati, već ih postaviti na drugačije pravne osnove, i stvoriti pravni kontest koji će biti izraz socijalnog konteksta. Ako ne bude tako, onda se doista izgubio smisao onoga što smo 3. siječnja poručili javnosti upozorava Herman.

No, u Saboru bi po njegovom mišljenju trebalo uvesti i druge racionalizacije osim materijalnih. Tu podrazumijeva bolju organizaciju rada oba parlamentarna doma, bolju organizaciju dnevnog reda, znatno bolju organizaciju rada na relaciji parlament - vlada i obrnuto. Naglašava da bi se parlamentarci u svojim raspravama najprije morali baviti državnim prioritetima, odnosno gospodarskim i socijalnim pitanjima. Ali, poručuje Herman, to ne ovisi samo o radu Sabora, već dobrim dijelom i o njegovoj komunikaciji s Vladom.

Kazniti “markiranje”

Posljednjih mjeseci sabornica je sve praznija, pa se čak čini da su problemi s kvorumom gori nego u vrijeme dokje parlament vodio HDZ. Ponekad postoje objektivne okolnosti za nedostatak kvoruma, na primjer putovanja parlamentarnih izaslanstava u inozemstvo, ali sve to tvrdi Herman - ne bi smjelo bitno utjacati na kvorum. On stoga načelno podržava model novčanih kazni kojim bi se sankcioniralo “markiranje” zastupnika sa sjednica, ali taj model - kaže – “mora biti pravno utemeljen, i za njega su potrebna usuglašavanja, a ne jednostrani istupi kojima bi bilo tko od nas u javnosti sticao jeftine političke hodove”. Prijedlog novčanih kazni, naime, potekao je nedavno iz redova zastupnika HDZ-a.

LJ. BRATONJA MARTINOVIĆ