Arena: 6. 7. 2000.

TAJNA PRAZNOG SEFA Adela Tokalić, kći umrle šefice računovodstva Županijskog suda u Zagrebu, otkriva:

Na dan pokopa došli su iz suda i uzeli ključeve sefa, a sada za krađu optužuju moju majku

Iz blagajne Suda je odnijeto, prema procjenama, nekoliko milijuna njemačkih maraka, ali i mnoge dragocjenosti. Krađa je otkrivena nakon smrti 56-godišnje šefice računovodstva, Anđele Milotić, a nejasno je zašto je javnost o tame obaviještena tek dva mjeca poslije

Piše: Ana Konta

Iz blagajne Županijskog suda u Zagrebu nestala je velika svota novca, kako se pretpostavlja od nekoliko stotina do nekoliko milijuna njemačkih maraka – vijest je to koja je protekli tjedan odjeknula poput bombe u svim medijima. Otkriće prazne blagajne, prema riječima Miroslava Šumanovića, predsjednika zagrebačkog Županijskog suda, povezano je s iznenadnom smrću Anđele Milotić, dotadašnje šefice računovodstva. lako je gospođa Milotić preminula 28. travnja, a prazni sef otkriven netom nakon tog tragičnog događaja, ova vijest procurila je u medijima tek dva mjeseca kasnije! U međuvremenu je Ministarstvo pravosuđa, na inicijativu Miroslava Šumanovića, osnovalo posebnu komisiju koja bi trebala istražiti kamo su nestali novac i dragocjenosti iz izvanproračunske blagajne najvećeg županijskog suda u Hrvatskoj.

Mrzila je površnost

U jeku afere koja potresa Županijski sud, o detaljima otkrića te dosadašnjim rezultatima istrage posebne komisije nismo mogli ništa doznati jer je predsjednik Šumanović upravo koristio godišnji odmor, uživajući u ljetnim radostima na plavom Jadranu. Damir Kos, zamjenik predsjednika Županijskog suda, o cijelom slučaju nije, pak, mogao ništa reći jer je, kako je napomenuo, s time najbolje upoznat njegov šef Miroslav Šumanović.

Novac nestao iz blagajne najvećim su dijelom pohranile stranke Županijskog suda kao jamčevinu za puštanje iz pritvora. Međutim, u istom sefu uobičajeno su se pohranjivali i predmeti koji su bili dio tzv. "corpora delicti", pa se pretpostavlja da je nestalo i mnogo dragocjenosti. Uzme li se u obzir da je to najveći županijski sud u državi i da se samo jamčevine, kojih je, kažu upućeni, bilo podosta, kreću u iznosima oko 100.000 kuna, onda se može zaključiti da u sefu zacijelo nije bilo malo novca. Oni koje zanima što je s njihovim novcem i vrijednostima položenim u Županijskom sudu još će ostati bez odgovora jer kratku izjavu za naš tjednik o radu posebne komisije nije mogao, zbog navodne prezaposlenosti, dati niti Ranko Marijan, zamjenik ministra pravosuđa, koji je najbolje upućen u cijeli taj slučaj. Kome je bivša šefica računovodstva "polagala račune” o svom radu, potražili smo u Pravilniku o financijskom i materijalnom poslovanju sudova, preuzetom iz 1975. godine, prema kojemu se i dan danas ravnaju svi sudovi u Hrvatskoj. Novčano i materijalno poslovanje sa strankama, navodi se u članku 2, vodi se odvojeno od proračunskog. Za takvo poslovanje sa strankama u sudu odgovaraju predsjednik i sudac određen rasporedom poslova kao nadređeni, te voditelj financijskog i materijalnog poslovanja kao računopolagač. Iz ovoga je vidljivo kako cijela odgovornost oko nastalog manjka u blagajni ne pada samo na, u medijima optuženu, Anđelu Milotić kao voditeljicu financijskog i materijalnog poslovanja, nego i na predsjednika suda Miroslava Šumanovića te ostale suce Županijskog suda.

Sva primanja i izdavanja gotovine i vrijednosti upisuju se u predmet, odnosno pripadajući spis, a primljene dragocjenosti popisuje komisija koju odredi predsjednik suda. Komisija se sastoji uvijek od dvojice članova, od kojih je jedan voditelj novčanog i materijalnog poslovanja sa strankama.

Prema članku 21, prije nego što povjeri predmet pologa određenom čuvaru, nadležni sud obavlja popis i procjenu pologa i o tome sastavlja zapisnik u dva primjerka - od kojih se jedan ulaže u spis, a drugi predaje čuvaru zajedno s predmetom pologa. Iz ovoga proizlazi da bi novoutemeljena komisija Ministarstva pravosuđa morala "pročešljati" sve spise, te na temelju uvida zaključiti o kolikoj je svoti nestalog novca i dragocjenosti riječ...

Tko je bila pokojna Anđela Milotić, voditeljica financijskog i materijalnog poslovanja u Županijskom sudu? Njezini kolege reći će da je posao šefice računovodstva obavljala vrlo stručno 23 godine. Najviše od svega mrzila je površnost i nestručnost, pa mnoge čudi kako se moglo dogoditi da upravo njezino ime bude prozvano nakon šokantnog otkrića poluprazne blagajne.

- Mama je iznenada umrla od srčanog udara 28. travnja. Sve nas je to iznenadilo jer se nije žalila na zdravlje. Na dan njezina pokopa, 3. svibnja u oko pet sati poslijepodne u naš stan došao je djelatnik Županijskog suda, kojega zasad ne bih imenovala, i zamolio me da mu predam ključeve blagajne jer su im u sudu hitno potrebni. Budući da sam bila vrlo potresena maminom smrću, u tom trenutku nisam previše razmišljala pa sam bez ikakva pogovora predala ključeve. Prilikom primopredaje nisam potpisala nikakav papir, što mi je tek nekoliko dana kasnije postalo jako čudno. Da sam mogla naslutiti što će se sve iz toga izroditi, ne bih pristala na to. Netko je vrlo proračunato iskoristio trenutak moje slabosti i kasnije optužio moju majku za nestanak novca. Zapravo, gledajući malo dublje, nelogično je da je samo ona imala ključeve od sefa - kazuje Adela Tokalić, kći Anđele Milotić koja je u 56. godini preminula u svom stanu u zagrebačkoj Pierottijevoj ulici.

Sve je dokumentirano

Prema njezinim riječima, pokojna Anđela se od tih ključeva, koje je držala u jednoj torbici, nikada nije odvajala. U Županijskom sudu je kao djelatnica računovodstva bila zaposlena 33, a na mjestu voditeljice financijskog i materijalnog poslovanja radila je 23 godine.

- Svoj je posao obavljala, sa sigurnošću tvrdim, vrlo profesionalno i odgovorno. Zato su je u uredu Županijskog suda mnogi izbjegavali, a neki su joj se obraćali i sa strahopoštovanjem. Nevjerojatno je što se njezino ime sada povlači po novinama, a ona se iz mrtvih ne može dignuti i obraniti. Mene zanima kad je točno sastavljena komisija koja vodi istragu i zašto mene, koja sam živjela s njom, još nitko nije pozvao na razgovor. Ono što sam tijekom svih ovih godina od nje saznala o poslu koji je radila jest to da su svaki put kad bi se u sudu primao polog ili vadio iz sefa prisustvovali i nadležni sudac, voditelj računovodstva, dakle moja majka i bar jedan svjedok. Taj svjedok mogao je biti daktilograf ili neki drugi djelatnik suda. U svakom slučaju, ona tu blagajnu nikada nije otvarala sama. Svaki podatak o primopredaji pologa morao je biti, koliko mi je poznato, pohranjen u dokumentaciji, odnosno u pripadajućem sudskom spisu. Ako se sumnja da je Anđela Milotić uzela novac, zašto se to već jednom ne istraži. Komisija bi trebala utvrditi činjenice i ustanoviti da pokojna mama nije živjela raskošno. Naime, godinama živimo u stanu koji je vlasništvo Grada Zagreba. Jedine nekretnine kojima je raspolagala su dio naslijeđene obiteljske kuće u Poreču te pet godina star opel corsa. To je sve što se može upisati u njezinu imovinsku karticu - dodaje Adela, ne vjerujući da je smrt njezine majke pokrenula istragu o praznom sefu najvećeg županijskog suda u Hrvatskoj.