Globus: 7. 7. 2000.

KRIMINAL U MINISTARSTVU OBRANE

"Globus" otkriva sadržaj krivične prijave protiv generala Vladimira Zagorca i Matka Kakarigija

Kaznena prijava MORH-a protiv Zagorca:

potrošio je milijun kuna za vilu Antuna Šporera, prebjega HSS-a

Piše: Antun MASLE i Igor ALBORGHETTI

Ministarstvo obrane podnijelo je više krivičnih prijava protiv visokih časnika HV-a, ali unatoč velikom zanimanju javnosti još nije poznat sadržaj tih prijava.

Prošlog se tjedna u svim medijima u Hrvatskoj, pa i u Bosni i Hercegovini, dosta kalkuliralo najprije tko su osumnjičeni generali i brigadiri, a također i za što ih tereti MORH. Ministar obrane Jozo Radoš i svi njegovi suradnici odbili su dati bilo kakvu širu informaciju pravdajući se da nitko ne smije biti javno difamiran dok mu se ne dokaže da je doista kriv. Ali, nije tajna da su među okrivljenima generali Vladimir Zagorec, Matko Kakarigi, Ljubo Ćesić Rojs, brigadir Vugrinec i drugi. Prva trojica godinama pune stupce novina zbog sumnji na malverzaciju u nabavci oružja, vojnom graditeljstvu i gradnji cesta po Hrvatskoj i BiH, no tek nakon smjene vlasti pokrenut je prvi postupak protiv njih.

"Globus" je iz pravosudnih izvora ekskluzivno došao u posjed krivične prijave protiv general-bojnika Vladimira Zagorca, pomoćnika ministra obrane, umirovljenog general-bojnika Matka Kakarigija, bivšeg načelnika Uprave za graditeljstvo u MORH-u, te Kakarigijeva pomoćnika Jurja Vojkovića. Uz tu trojicu visokih časnika u krivičnoj se prijavi navodi i jedan civil, obrtnik iz Zagreba Antun Šporer, jedan od aktera zagrebačke krize, koji je prelaskom iz HSS-a u HDZ, zajedno s dr. Damirom Bukovićem, omogućio većinu u Zagrebačkoj skupštini tad vladajućem HDZ-u.

U prijavi podnesenoj 24. svibnja navodi se: "Početkom lipnja 1997. prvoprijavljeni Vladimir Zagorec u svojstvu pomoćnika ministra obrane, drugoprijavljeni Matko Kakarigi, tada načelnik Uprave za graditeljstvo, a po prethodnom dogovoru s četvrtoprijavljenim Antun Šporerom formalno su pokrenuli proceduru za sanaciju privatnog stambenog objekta u vlasništvu Antuna Šporera u Novigradu kod Zadra. Prijavljeni su krenuli u sanaciju privatnog stambenog objekta bez ikakvog pravnog osnova, pravdajući izvođenje radova navodom da su pripadnici Oslobodilačkih snaga Republike Hrvatske načinili štetu na objektu, a da prethodno nisu, niti su pokušali, u odgovarajućoj zakonskoj proceduri utvrditi stvarne činjenice i eventualnu odgovomost MORH-a. U predmetnom poslu je izvođaču radova poduzeću Dawal iz Zadra za izvođenje radova uplaćeno ukupno 1,098.366,21 kuna. Gore prijavljeni su dakle omogućili Antunu Šporeru pribavljanje protupravne imovinske koristi u tom iznosu."

Iz suhoparnog opisa inkriminiranog djela vidljivo je da su Zagorec, Kakarigi i Vojković bez ikakve provjere priznali da je Šporerovu kuću srušila Hrvatska vojska, te zbog toga naručili i financirali sanaciju od čak 1,1 milijun kuna. Dok tisuće oštećenih kojima su u ratu srušene kuće ili oteta vozila godinama uzaludno čekaju na naplatu iz MORH-a, "oštećenomi” Šporeru šteta je nadoknađena u lipnju 1997. godine, i to samo dva mjeseca pošto je prelaskom u HDZ donio prednost toj stranci od 25 prema 24 glasa i tako joj omogućio upravljanje Zagrebom. To je jedini slučaj priznavanja da je Hrvatska vojska napravila štetu nad imovinom građana.

Zlatko Canjuga, tadašnji predsjednik zagrebačkog HDZ-a, koji je vodio operaciju prelaska Šporera i Bukovića u HDZ, nije želio komentirati krivičnu prijavu. Po njegovim riječima, Antun Šporer pristao je doći u HDZ "samo na lijepu riječ". Također nije krio da je iznenađen sadržajem prijave protiv Zagorca i Kakarigija, jer je očekivao da će ih MORH teretiti za "nešto drugo".

Kako "Globus" doznaje, MORH zasad ne tereti Zagorca za bilo što drugo, osim financiranja Šporerove biogradske vikendice. U slučaju da se Zagorcu dokaže da je na račun MORH-a, to jest poreznih obveznika, kompenzirao dugove HDZ-a prema Šporeru, uz eventualnu sudsku kaznu bit će i nečasno otpušten iz HV-a.