Vjesnik: 7. 7. 2000.
Vdović: Prijete još uvijek i ministru Pančiću i meni, ali se više ne osvrćemo na te prijetnje!
O najavljenome preustoju Ministarstva hrvatskih branitelja, koji bi do jeseni trebao smanjiti broj svojih zaposlenika za gotovo jednu trećinu, odnosno sa 500 na 350, razgovarali smo sa zamjenikom ministra hrvatskih branitelja Josipom Vdovićem.
• Zašto se krenulo s preustrojem Ministarstva hrvatskih branitelja u ovome trenutku?
- Radi se prije svega o Vladinoj odluci od 23. ožujka o unutarnjemu ustroju Ministarstva hrvatskih branitelja, a koja se rukovodila odlukama d
ržavne revizije. Od jeseni se kreće s informatizacijom našega ministarstva, pa će jedan dio službenika biti na raspolaganju hrvatskoj Vladi, a ostali će biti zbrinuti prema kolektivnim ugovorima, Zakonu o radu te otpremninama. Državna uprava od 25.000 ljudi, koliko ih danas ima u Hrvatskoj, mogla bi servisirati i jednu Njemačku. Zato su racionalizacija kadrova i informatizacija nužne, a cilj im je ubrzati sporo i nedovoljno stručno rješavanje predmeta, te smanjiti troškove i racionalizirati rad državne uprave.
• Dokle se stiglo s revizijom invaliditeta hrvatskih branitelja? Može li javnost uskoro očekivati neke nove detalje oko toga?
- Ne postoji revizija invaliditeta na razini Vladinoga povjerenstva, nego revizija rješenja koje je ispostavilo Ministarstvo hrvatskih branitelja Domovinskoga rata. Vlada je obvezna provjeravati rad svojih ministarstava. A ovime se očekuje ušteda u korist istinskih branitelja, funkcioniranje pravne države i razbijanje HDZ-ove mafije.
• Doživljavate li još uvijek prijetnje zbog te akcije oko revizije invaliditeta?
- Prijete i meni i ministru Ivici Pančiću. Međutim, mi se više ne osvrćemo na te prijetnje. Uostalom, meni prijete otkad sam se rodio, jer sam rođen u hrvatskoj obitelji kojoj je Hrvatska na prvome mjestu. To smo platili glavama, pa ne vidim razloga da se danas obazirem na bilo koje i bilo čije prijetnje. Sve što danas radim, radim u interesu domovine, branitelja i djece koja su zaslužila da im ostavimo uređenu Hrvatsku, sa što manje financijske i političke hipoteke.
• Kada bi braniteljske udruge mogle dobiti nacrt novoga zakona o braniteljima?
- Prema podacima Ministarstva obrane i MUP-a, danas ima oko 450.000 branitelja. Nacrt novoga zakona o hrvatskim braniteljima je gotov i, kada prođe savjetovanje unutar Ministarstva hrvatskih branitelja, mogao bi biti poslan braniteljskim udrugama. To bi se moglo dogoditi za otprilike osam dana.
• Možete li komentirati najavu Udruge branitelja liječenih od PTSP-a da će, ako se ne promijeni odnos države prema njima, podnijeti tužbu Međunarodnome Crvenom križu, UN-u i Veteranskoj federaciji u Parizu?
- Moram priznati da su mi nepoznata temeljna načela tužbe na adrese koje spominjete. Mislim da posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) može imati samo onaj branitelj s prve crte bojišnice koji je bio pod stresom, koji je liječnički obrađen u zoni djelovanja i koji je hospitaliziran kao ranjenik. To, dakako, treba liječničkom dokumentacijom i liječenjem neposredno dokumentirati od određenoga dana. Posttraumatski stresni poremećaj dobiven prema nekoj drugoj osnovi samo otvara mogućnosti manipulacija i financijskoga urušavanja Hrvatske.
Anita Poljak