Vjesnik: 7. 7. 2000.

Do jeseni nova duga šetnja Budiše i Račana?

Dražen Budiša već dovoljno dugo šalje javnosti neodređene i nepotpuno objašnjene političke poruke, koje bi se možda i dalje množile da šestorica nisu zapala u krizu zbog koje premijer Ivica Račan najavljuje mogućnost rekonstrukcije Vlade. Da se o drugim špekulacijama i ne govori. Došao je trenutak konkretnog izjašnjavanja. Predsjednik SDP-a je dosad svaku Budišinu nelogičnost opravdavao i objašnjavao, umjesto da to čini sam Budiša. Račanu se ta popustljivost nije isplatila, jer je suočen s potvrđenom viješću da se Budišu kani plasirati na neko od ministarskih mjesta u Vladi. Koje? HSLS-u to uopće nije važno, nije važno snaženje ili slabljenje Vlade tim potezom, bitno je snaženje HSLS-a.
Tvrdnjom Vesne Pusić (koju ne treba bezrezervno prihvatiti, jer HNS-u ide na ruku) da problem
e u šestorici čine problematični odnosi SDP-a i HSLS-a, a ne SDP-a i trojke LS-IDS-HNS (kako su to izravno i neizravno naglasili neki čelnici SDP-a), izgleda da se pokazuje tko je imao figu u džepu. Trojka nije milovala Vladu, ali kad se zbroje Budišini istupi, ne čini to ni HSLS, bez obzira na najveći broj svojih članova na funkcijama u Vladi. Njegova želja da sada uđe u Vladu može se ocijeniti političkom bezobzirnošću, jer - zašto bi se udovoljilo želji predsjednika HSLS-a? Od kritike Račana da je preoštro postupio osuđujući istupe Marinka Liovića do napada na HRT zbog podilaženja SDP-u, Budiša je stalno mjerio količinu Račanova strpljenja, odnosno stupanj važnosti HSLS-a u koaliciji sa SDP-om i očito zaključio da je Račanova strpljivost gotovo bezgranična. Proporcionalno tome i važnost HSLS-a kao partnera.
Predsjednik HSLS-a u međuvremenu je zbrojio dva i dva - s jedne strane SDP pred sobom ima dobar dio nezadovoljne javnosti, s druge strane kritizira ponašanje triju manjinskih stranaka u Vladi, a to su kl
iješta koja mogu gadno stisnuti najjaču stranku, ako mu ne pomogne - HSLS. Kako? Tako da će konačno glasno i jasno stati uz Vladu i SDP, ali mu je potrebno ispuniti barem jednu želju, onu o ulasku Budiše u Vladu. Na čije mjesto? Pa, to nije HSLS-ov problem, već SDP-ov. Hrvoje Vojković tvrdi da se u HSLS-u smatra da bi Budiša »dodatno ojačao zajedničku koalicijsku Vladu«. Zašto baš on, na kojoj funkciji, čime bi to Budiša ojačao Vladu... - sve su to pitanja na koje u HSLS-u ne daju odgovore, vjerojatno zato što ih nemaju ili ne znaju.
U SDP-u su očito zbunjeni, trojci odgovaraju njihove razmirice s HSLS-om, HSLS-u odgovaraju njihove razmirice s trojkom. Od trojke su navikli na napade iz predizborne kampanje, ali što raditi s HSLS-om? Račan je i dalje nježan,
tek je uspio izjaviti da je zadovoljan Goranom Granićem, ali se uopće nije izjasnio o tvrdnjama da će HSLS pokušati ugurati Budišu u Vladu. Također je nježan i Zdravko Tomac prema trojci, nadajući se ovoljetnom pomirenju, iako je donedavno prijetio prijevremenim izborima. SDP je u paradoksalnoj situaciji - treba mu pomoć HSLS-a u smirivanju trojke i/ili pomoć trojke u smirivanju HSLS-a. Ili će i to Račan i Budiša riješiti za dugih šetnji livadama i uz visoku dozu otvorenosti, kako su to već činili.

Dean Sinovčić