Vjesnik: 7. 7. 2000.
Predsjednički kandidati u Poljskoj morat će proći proceduru lustracije
Vjerovalo se da će sadašnji predsjednik Kwasniewski to izbjeći jer je već ranije dao lustracijsku izjavu / Simpatizeri desnice nikako ne mogu oprostiti Kwasniewskom njegove komunističke korijene, te ga sumnjiče da je bio u dodiru i sa sovjetskim tajnim agentima
VARŠAVA, 6. srpnja (od Vjesnikova dopisnika) - Poljski lustracijski sud u četvrtak je formalno započeo proceduru lustracije predsjedničkih kandidata na izborima koji će se održati u Poljskoj u listopadu, a kroz postupak će morati proći, kako su početkom tjedna odlučili suci, i sadašnji predsjednik Aleksander Kwasniewski. Iako je svoju lustracijsku izjavu Kwasniewski potpisao još prije dvije godine, sud je odlučio da sve kandidate bez iznimke treba provjeriti, nisu li zatajili svoju suradnju s komunističkim tajnim službama. Ukoliko se nekome od njih uspije dokazati lustracijsku laž, gubi ne samo pravo na kandidiranje na izborima, nego kroz deset godina ne može obnašati određene državne i javne funkcije, poput zastupnika, odvjetnika ili suca.
Do ovog tjedna nije bilo jasno hoće li kroz taj postupak morati proći i Kwasniewski koji je lustracijsku izjavu potpisao još u trenutku stupanja lustracijskog zakona na snagu, ali se ne zna je li njenu istinitost dosad provjeravao lustracijski tužitelj (on pokreće postupak tek onda kad je uspio pronaći dovoljno materijalnih dokaza o kompromitirajućoj suradnji). Većina promatrača složna je u procjeni da bi jedino negativni rezultat lustracije mogao spriječiti Kwasniewskog da dobije drugi predsjednički mandat. Tome se potiho nadaju mnogi simpatizeri desnice koji nikako ne mogu oprostiti Kwasniewskom njegove komunističke korijene, te ga sumnjiče da je bio u dodiru i sa sovjetskim tajnim agentima.
Od početka prošle godine, kad je krenula lustracija, u Poljskoj je »lustracijskim lašcima« proglašeno dvanaest osoba, među njima dvojica doministara, jedan parlamentarni zastupnik iz redova vladajuće Izborne akcije Solidarnost (AWS), dvojica postkomuničkih parlamentaraca, jedan neovisni senator te šest odvjetnika i sudaca. Petero njih nije još iscrpilo sve mogućnosti žalbe. Trenutačno se vode, među ostalim, postupci protiv dvojice bivših premijera, Jozefa Oleksyja i Wlodzimierza Cimoszewicza (obojica pripadaju postkomunističkoj ljevici).
Poljski lustracijski zakon ne predviđa nikakve sankcije za one koji su u lustracijskoj izjavi sami priznali da su u prošlosti surađivali ili, štoviše, bili zaposleni u komunističkoj službi sigurnosti. Za predsjednika države može dakle biti izabran i bivši agent, ukoliko je to sam priznao. Od predsjedničkih kandidata dosad je to javno učinio jedino Andrzej Olechowski, bivši ministar vanjskih poslova i financija, koji je, kako tvrdi, surađivao kao gospodarski obavještajac. Kako govore ispitivanja javnog mnijenja, Olechowski je sa šest do deset posto glasova na drugom mjestu, iza Kwasniewskog (gotovo 70 posto), a ispred šefa Solidarnosti Krzaklewskog (4-6 posto) i bivšeg poljskog predsjednika Lecha Walese (2-3 posto).
Marko Olenković