Jutarnji list: 9. 7. 2000.

Europska komisija o novim članicama EU

Hrvatska, Makedonija i Ukrajina ne ulaze u prvu skupinu zemalja za proširenje EU?

BRUXELLES - Europska komisija najprije mora završiti tekuće pregovore s postojećim skupinama kandidata, a tek onda može početi razmišljati o tome da pozove neke nove zemlje, rekli su u Europskoj komisiji.

Riječi povjerenika Verheugena kako bi i Makedonija trebala biti članica EU i da bi bilo nerazumno isključiti Ukrajinu iz planova o proširenju ili da Hrvatska ne bi trebala čekati druge zemlje iz regije, nego da bi bilo logično da se prema integraciji kreće individualno, izražavaju želje povjerenika vezane uz proširenje, o tome kako treba izgledati Europska unija. Ali, nije realno, kako stvari danas stoje, da se to odmah i ostvari - rekao je Jean-Christophe Filori, glasnogovornik povjernika Europske komisije za proširenje EU Guntera Verheugena.

- U Europskoj komisiji ne bavimo se samo time da imamo vizije o Europi! Ne znam kada će doći vrijeme za zemlje koje nisu u skupinama kandidata. Za sada se o tome ne raspravlja, to nije realistično rekao je Jean-Christoph Filori.

- Povjerenik Verheugen smatra daje nužno ostaviti otvorena vrata za proširenje, ali prvo moramo završiti započeti posao s postojećim skupinama. Ipak, nikad ne reci nlkad - dodao je Filori.

EU još nije odredio datume proširenja iako većina diplomata smatra da bi se to najranije moglo dogoditi 2005. godine za prvu skupinu zemalja, a Rumunjska i Bugarska da bi se trebale pridružiti dvije, odnosno godinu poslije. EU trenutačno pregovara sa 12 istočnoeuropskih i srednjoeuropskih zemalja, uključujući Sloveniju. Na summitu u portugalskoj Feiri rečeno je da bi zemlje nastale iz bivše Jugoslavije također mogle biti kandidati za članstvo, pri čemu se mislilo i na postmiloševićevsku Jugoslaviju. U pregovorima s EU, kojima je okvir Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji, najdalje je odmakla Makedonija, a Hrvatska bi pregovore o tom sporazumu trebala početi na jesen.

SENSE