Kontić: Zbog nepravilnosti u kupoprodaji moguće je poništenje pretvorbe »Večernjeg lista«!
Neslužbeno se čuje u Vladinim kuloarima, da nije isključena mogućnost da bi Trgovački sud, po okončanju istrage, mogao poništiti privatizaciju »Večernjeg lista«, a Vlada oglasiti međunarodni natječaj za njegovu prodaju
Joško Kontić, predsjednik Istražnog povjerenstva za kupoprodaju »Večernjeg lista«, je u ponedjelja
k članovima povjerenstva podijelio svoje opsežno izvješće, ali bez zaključaka i prijedloga mjera; jedino je htio otkriti da će povjerenstvo predložiti Vladi da donese zakon kojim će se osigurati javnost vlasničke strukture u medijima, da se jednom godišnje objavljuje njihova vlasnička struktura sve do zadnjeg dioničara / Povjerenstvo je utvrdilo nepravilnosti u procesu isplate, ali ne i to da je pri kupnji »Večernjaka« bilo pranja novca
ZAGREB, 10. srpnja – Nakon tri i pol mjeseca rada, Istražno povjerenstvo za provjeru kupoprodaje Večernjeg lista sastat će se u utorak, kako bi iza zatvorenih vrata usuglasilo izvješće, zaključke i prijedlog mjera koje će na izvanrednoj sjednici predložiti Zastupničkom domu Sabora. Iako je izvješće, koje se sastoji od 250 dok
umenata te 40 stranica sažetih svjedočenja i 20 stranica prijedloga zaključaka, već gotovo, predsjednik povjerenstva Joško Kontić u ponedjeljak se potrudio da ono ostane u potpunoj tajnosti.
Da novinari prije no što Povjerenstvo usuglasi nalaze ne dođu do prijedloga zaključaka, Kontić je u ponedjeljak članovima Povjerenstva podijelio svoje opsežno izvješće, ali bez zaključaka i prijedloga mjera. Jedino je otkrio da će Povjerenstvo predložiti Vladi donošenje zakona kojim će se osigurati javnost vlasničke strukture u medijima tako da se jednom godišnje objavljuje njihova vlasnička struktura sve do zadnjeg dioničara. Kontić je potvrdio Vjesniku u ponedjeljak da je Povjerenstvo zaključilo da je u kupoprodaji Večernjaka bilo nepravilnosti i nepoštivanja pravnih akata, pa je moguće i poništenje pretvorbe lista.
Što se tiče tokova novca, na tome još rade Financijska policija i Ured za sprječavanje pranja novca, a rezultati njihova rada su službena tajna, pa Kontić o njima nije htio govoriti. No, kaže, i povjerenstvo je utvrdilo nepravilnosti u procesu isplate, ali ne i to da je pri kupnji Večernjaka bilo pranja novca. Kontić upozorava da u pripremi prodaje i prikupljanju ponuda nije bilo gotovo nijedne odluke u skladu sa zakonom i propisima. Primjerice, samo ponuda Caritas Funda nije bila zapečaćena, što ukazuje na mogućnost izigravanja natječaja. Još je niz drugih pojedinosti zbog kojih je moguće poništiti prodaju Večernjaka. Primjerice, Povjerenstvo upozorava i na to da čak tri člana Nadzornog odbora Mirovinskog fonda, koji je prodavao Večernjak, nisu bila ovlaštena za glasovanje o kupcu.
Nadalje, novi vlasnik Večernjeg lista je prema ugovoru bio obvezan provesti dokapitalizaciju tvrtke, što dosad nije učinjeno, pa bi i to mogao biti razlog za poništenje pretvorbe. Budući da Povjerenstvo nema izvršnih ovlasti, u izvješću vjerojatno neće biti konkretnih mjera ili prijedloga za poništenje pretvorbe. Ali, kazao je Kontić, ono je zamišljeno kao dodatna informacija Uredu za sprječavanju pranja novca i MUP-u (koji još istražuje), Državnom odvjetništvu i arbitražnom sudištu u Hrvatskoj gospodarskoj komori koje je mjerodavno odlučiti o eventualnom poništenju privatizacije Večernjaka.
Osim toga, članovi Povjerenstva u utorak će odlučiti o tome što učiniti u vezi sa svjedočenjem bivšeg savjetnika predsjednika Republike Ivića Pašalića, koji je odbio odati izvore na temelju kojih je tvrdio da se u Uredu Predsjednika po narudžbi printaju stenogrami.
Neslužbeno smo doznali da nije isključena mogućnost da po okončanju istrage Trgovački sud poništi privatizaciju Večernjeg lista, a Vlada oglasi novi, međunarodni natječaj za prodaju tog dnevnika.