Vjesnik: 13. 7. 2000.
Budiša: Imam li pravo moliti da mi se vjeruje?
Kramarić, Pusić i Kajin: Prevladat ćemo krizu
»Imam li pravo moliti da se vjeruje onome što javno govorim? Nije mi ni na kraj pameti ući u Vladu. To sam odlučio još prije nekoliko mjeseci te se othrvao pritiscima iz stranke i čvrsto ostao pri tom stavu. Ne znam koliko ću puta morati ponoviti svoju rečenicu da sam, kad sam se odlučio kandidirati za predsjednika HSLS-a, odlučio i ne kandidirati za bilo koje mjesto u izvršnoj vlasti. To sam rekao više puta, a i prije desetak dana, pa ne znam što bih više trebao reći«, komentirao je u srijedu čelnik HSLS-a Dražen Budiša tvrdnju Ivice Račana o tome da iz HSLS-a nije bilo ograde u odnosu na istupe pojedinaca iz HSLS-a koji su zakulisnim igrama pritiskali Vladu, od smjene dr. Gorana Granića i Tonina Picule do Budišina ulaska u Vladu. Budiša ističe da su svi ti članci o njegovim pretenzijama i planovima da uđe u Vladu apsurdni, jer nikad ni u kojem privatnom niti službenom razgovoru nije bilo govora o njegovu ulasku u Vladu. »Ja sam predsjednik HSLS-a i treba slušati što govorim, jer kad bih se upuštao u komentare onoga što govore članovi drugih stranaka, nastao bi politički rašamon koji nitko ne bi mogao riještiti«, rekao je Budiša, tvrdeći da se u medijima vodi prljava politička haranga protiv njega kakve nije bilo ni u doba HDZ-a. Što se tiče sastanka s Račanom, koji će se održati čim se Budiša vrati s godišnjeg odmora, možda čak i ovoga tjedna, čelnik HSLS-a je optimist i smatra da će dvojica čelnika riještiti sve nesporazume, jer ni SDP niti HSLS nemaju alternativu, nego nastaviti čvrstu suradnju.
Potpredsjednik IDS-a Damir Kajin, ograđujući se da nije čuo zadnje Račanove izjave, kazao je da politika koja se počela osobno prozivati ne vodi ničemu. »Zbog odnosa glavnih ljudi izvršne vlasti, koji se javno demonstriraju spominjanjem novih izbora pet mjeseci nakon što su već održani, ostavljaju se rezervirani svi potencijalni strani kreditori i investitori. Time se Hrvatskoj čine enormne štete, a o svemu tome morali bi voditi računa oni koji su dobili izborni legitimitet«, rekao je Kajin. On smatra da se šestorica neće dovesti u pitanje iako, kaže, ima dojam da bi neki radije, a radi oportunizma, ponovno sjedili u opoziciji, jer je ta komocija naprosto Bogom izmišljena. Razlog za to Kajin vidi u tome što su u predizbornom razdoblju dana nerealna obećanja što je svakom razumnom bilo jasno i prije i poslije 3. siječnja. To će, drži, na idućim ili parlamentarnim ili općinskim izborima birači prepoznati. Potpredsjednik IDS-a smatra da je sada najvažnije definirati prioritete u zemlji te da se mora pronaći odgovarajuća alternativa sadašnjoj politici...
I predsjednica HNS-a dr. Vesna Pusić misli da nove okolnosti ništa neće posebnnoga donijeti. »To nije novo, već staro stanje. Sve je počelo kad smo se počeli ozbiljnije pozicionirati, a sada je sve samo izašlo u javnost«, rekla je dr. Pusić. Istakla je i to da su to početničke poteškoće, ali i da je isto tako dobro da se o svemu otvoreno razgovara, a ne da se »kao dosad pravimo da nitko ništa ne vidi i ne razumije«. Dr. Pusić također tvrdi da će teškoća biti i ubuduće, ali se one mogu riješiti otvorenim sučeljavanjem.
Potpredsjednik LS-a dr. Zlatko Kramarić nije htio komentirati odnose SDP-a i HSLS-a te ulaziti u špekulacije. »Mislim da neće doći do raspada šestorice, ali je moguća rekonstrukcija Vlade.« On tvrdi da je opasno mijenjati odnos uspostavljen od 3. siječnja i da to ni HSLS neće učiniti. Pogrešno je gledanje na koalicijske partnere kao jake i slabe, jer se gubi vjerodostojnost odnosa.
Osvrćući se na Budišine aspiracije, dr. Kramarić je istaknuo: »Sumnjam da Budiša hoće u Vladu, to je više jaka izjava mladih HSLS-ovaca. Činjenica je da neki ministri očito nisu ispunili očekivanja. Toliko je nezaposlenih, a tu je i neriješeno pitanje znanosti i školstva. Pitanje boljeg života jedino je pravo političko pitanje«. Ocjenjujući da je utjecaj LS-a u Vladi kvantitativno marginaliziran, ali ne i kvalitativno, dr. Kramarić je istaknuo da je program LS-a opcija umjerenog centra, a ne političko prostituiranje. »Stat ćemo iza premijera Račana, ali ne iza političkih križaljki. Ne želimo da se politika vrti oko pojedinih ljudi. Premijer vodi umjernu politiku, prihvaća sugestije, čak u nekim stavarima i previše popušta«, naglasio je dr. Zlatko Kramarić. (M.P., S.O.I.,A.P.)