ISTRAŽNO POVJERENSTVO ZA VEČERNJI LIST ZAVRŠILO RAD
Nalazi se upućuju Državnom odvjetništvu i Pravobraniteljstvu, MUP-u i Reviziji
* Povjerenstvo zaključilo da u postupku kupnje Večernjaka nije bilo nikakva pranja novca * Nalazi se stavljaju na raspolaganje i Arbitražnom sudištu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori
Uz suzdržani glas Hadezeova zastupnika Ivana Šukera, Saborsko istražno povjerenstvo osnovano za utvrđivanje okolnosti pod kojima je prodan većinski paket dionica Večernjeg lista prije dvije i pol godine, sinoć je okončalo troipolmjesečni rad i donijelo zaključke i prijedloge mjera s kojima će potkraj ovog ili na početku idućeg tjedna izaći pred Zastupnički dom. Najvažniji je zaključak da u postupku kupnje Večernjaka nije bilo nikakva pranja novca, a što je jedan od razloga zbog kojega je Povjerenstvo i bilo osnovano sredinom ožujka. Povjerenici su zaključili i da postoje ozbiljne indicije da je u postupku prodaje važnu ulogu imala politika i visoki državni dužnosnici, odnosno da se može govoriti o elementima zlouporabe položaja.
Istražno povjerenstvo našlo je više nepravilnosti u postupku prodaje najtiražnijega hrvatskoga dnevnika, čime se može dovesti u pitanje regularnost čitava projekta. No usprkos nekim očekivanjima i nagađanjima, Povjerenstvo neće predložiti podizanje kaznenih prijava, niti poništenje privatizacije, nego će svoje izvješće i zaključke proslijediti Državnom odvjetništvu, Državnom pravobraniteljstvu, MUP-u i Državnoj reviziji te im ostaviti otvorenu mogućnost da sami razmotre postoje li razlozi za raskid kupoprodajnog ugovora između Caritas funda i Hrvatskoga mirovinskog osiguranja. Istražno povjerenstvo svoje će nalaze staviti na raspolaganje i Arbitražnom sudištu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, na kojem slučaj Večernjeg lista stoji već više od mjesec dana.
Povjerenstvo će od Vlade zatražiti da jasno i precizno Zakonom definira javnost vlasništva u medijima. Šef povjerenstva Joško Kontić danas će zaključke proslijediti Zastupničkom domu. Inače, to se tijelo jučer sastalo dvaput, jer na prvom sastanku nisu uspjeli suglasno koncipirati zaključke.
Usprkos brojnim špekulacijama i zakonskoj mogućnosti koja mu je bila na raspolaganju, Povjerenstvo neće zahtijevati kažnjavanje dr. Ivića Pašalića, koji je pri svjedočenju uskratio odgovor na pitanje tko mu je u Uredu Predsjednika bio izvor za tvrdnju da se na Pantovčaku printaju razni stenogrami po narudžbi.
Što se tiče suzdržanoga glasa Ivana Šukera, Kontić je novinarima objasnio da se radi o različitim interpretacijama i vrijednosnim sudovima o onim činjenicama koje se nalaze u zaključcima. Milan Đukić, koji je s prvoga dijela sjednice otišao s riječima da u Povjerenstvu nema konsenzusa ni o jednoj točki, na večernjem se dijelu sjednice nije ni pojavio. Neslužbeno smo čuli da se Đukić nije složio s ocjenom da u kupnji Večernjaka nije bilo pranja novca.
Inače, u izvješću je 12 stranica nalaza koje govore o nepravilnostima, ali prekršajne, a ne kaznene naravi, koje smo jučer u našem listu podrobno naveli.
M. Šarić