Nacional: 13. 7. 2000.
Premijerov odgovor na zahtjeve HSLS-a |
Premijer Ivica Račan ići će na prijevremene izbore ako HSLS nastavi ucjenjivati Vladu i neprestano tražiti nove ustupke
Piše: Mladen Pleše
Iz izvora bliskih vrhu SDP-a Nacional je u ponedjeljak, 10. srpnja, doznao da su u vrhu SDP-a ogorčeni najnovijim izjavama i ponašanjem svojih koalicijskih partnera iz HSLS-a. Nacionalu je preneseno da će se SDP zbog toga snažno suprotstaviti svim zahtjevima iznesenim na saboru Mladih hrvatskih liberala, posebice nastojanjima HSLS-a da Dražena Budišu progura u Vladu. Štoviše, upozoreno je da je ta opcija bila moguća još do prije mjesec dana, ali da sada, nakon
neprincipijelnih pritisaka i ucjena, čak i izlaskom iz vladajuće koalicije, to više ne dolazi u obzir, makar to značilo nove prijevremene izbore.
Ozbiljne pukotine
U povodu toga za komentar smo zamolili premijera i predsjednika SDP-a Ivicu Račana. U ekskluzivnoj izjavi za Nacional ni premijer Račan više nije mogao tajiti da su se unutar vladajuće šestorke zadnjih dana pojavile nove, ozbiljne pukotine.
“Ako se netko želi poigravati stabilnošću vladajuće koalicije i tako ugroziti rad Vlade, mora biti svjes
tan da će za to vrlo brzo morati snositi odgovornost. SDP je spreman na svaku situaciju. No SDP ni u ovoj situaciji neće mijenjati svoju poziciju. I dalje će pokušati postići dogovore i kompromise sa svojim partnerima, ostat će samozatajan, ali moram upozoriti da socijaldemokrate, a ni mene osobno, nitko ne bi trebao podcjenjivati. Jer, i naše strpljenje ima granica. Ne može se nekorektno odnositi prema SDP-u i vladajućoj koaliciji a da se ne dobije jasan i čvrst odgovor. Ako neka stranka želi napustiti koaliciju, SDP-u će biti žao, ali će nastaviti odgovorno izvršavati svoje obveze i dužnosti. Prvo ćemo pokušati formirati manjinsku vladu, a ako nas u tomu HDZ i, primjerice HSLS onemoguće i glasuju protiv, onda će barem građanima biti posve jasno komu je bilo u interesu da sruši koaliciju šest stranaka.
Afere i sukobi
U tom slučaju SDP neće bježati ni od raspisivanja novih izbora. No, oni koji će ih isprovocirati moraju biti svjesni da će time nanijeti goleme štete nacionalnim interesima. Ponajprije, to će značiti blokadu cijele države na nekoliko mjeseci, onemogućit će se nastavak gospodarskih reformi i preustroja državnog aparata, strani ulagači privremeno će odustati od investiranja jer će čekati rezultate izbora. Riječju, Hrvatska će izgubiti nekoliko dr
agocjenih mjeseci. A taj luksuz nitko si ne bi smio dopustiti u ovoj situaciji. Zbog toga bi na Hrvatsku u Europi i svijetu mogla pasti strašna cijena nestabilnosti pa i neodgovornosti”, istaknuo je Račan i nastavio:
“Nešto smo već za ovo vrijeme i naučili iz raznih afera i sukoba. Nećemo dopustiti da pojedinci ili skupinezakulisnim igrama ugrožavaju vladajuću koaliciju. Ako na toj osnovi danas kalkuliraju neke snage, ako neki mladi pojedinci namjeravaju strančarenjem promovirati svoje osobne ili stranačke ambicije, nasuprot nacionalnih interesa koje zastupa i štiti Vlada, onda moraju znati da će možda trenutačno naštetiti vladajućoj koaliciji, ali da će dugoročno najviše naškoditi upravo svojoj stranci. Čovjek može samo sa žaljenjem reći kako nitko nikoga ne može spriječiti da nanese štetu vladajućoj koaliciji te da u demokratskoj Hrvatskoj svatko može činiti što hoće, pa i naštetiti samome sebi.”
Budišine frustracije
Nakon što su Mladi hrvatski liberali u subotu, 8. srpnja, sa svog Sabora uputili službeni zahtjev da predsjednik HSLS-a Dražen Budiša uđe u koalicijsku vladu, upozorivši pritom da nitko ne može mijenjati ministre iz njihove stranke ako na to ne pristane HSLS, vladajuća šestorka našla se pred najdramatičnijim izazovom od svoga osnutka. Najnovi
jim izjavama sadašnjih i nekadašnjih mladih liberala, koje su ocijenjene kao otvorena ucjena, opstojnost pobjedničke šestorke ugroženija je nego ikada, suglasni su u strankama pobjedničke koalicije. Stoga su lideri SDP-a, HSS-a, HNS-a, IDS-a i LS-a u ponedjeljak, 10. srpnja, u izjavama za Nacional biti vrlo odlučni i nedvosmisleni: neće popustiti pred zahtjevima da se mijenja Zakon o Vladi kako bi se Budiši omogućilo da postane novi potpredsjednik Vlade. Premijer Račan i ostali stranački vođe također su odlučni u nakani da čak raspišu i nove izbore ako se nastavi sa sadašnjim vidovima pritisaka, pa i ucjena. Takvi jedinstveni i oštri odgovori zacijelo će samo pojačati dosadašnje Budišine frustracije, ali i izazvati još veće nezadovoljstvo unutar HSLS-a.
Tektonski poremećaji unutar HSLS-a, kako je najnovija politička zbivanja među Budišinim liberalima nazvao premijer Račan, snažno su se odrazili i na odnose unutar vladajuće šestorke. Došlo je do pregrupiranja snaga i uspostave posve novih relacija, gotovo nezamislivih do prije nekoliko dana. U aktualnim sporovima vođe HSS-a, HNS-a, LS-a i IDS-a stali su potpuno na stranu SDP-a i premijera Račana. Oni, naime, procjenjuju da je glavni udar HSLS-a usmjeren upravo na premijera Račana i SDP. Jedan od lidera stranaka pobjedničke koalicije je rekao:
“Eto, doživjeli smo da se i tako nešto dogodi, da svi stanemo iza SDP-a. To će možda ponajviše iznenaditi samog Račana, ali mi ga, kao i njegovu stranku, u ovom slučaju snažno podupiremo. Očekujemo da će biti dovoljno odlučan i hrabar da se odupre pritiscima iz HSLS-a. Pri formiranju i djelovanju nove vlasti Račan i SDP ponašali su se vrlo konstruktivno i kooperativno, što se za HSLS ne bi moglo reći. Stoga smo na strani premijera i SDP-a.”
Kadrovski kolač
Jedan od najutj
ecajnijih veleposlanika u Zagrebu u razgovorima sa svojim domaćinima ne krije kako SAD i EU smatraju da je HSLS postao “faktorom političke nestabilnosti vladajuće koalicije”.
Ponašanje Budišinih liberala ocjenjuje se kao krajnje zabrinjavajuće jer bi ono, po mišljenjima stranih diplomata u Zagrebu, moglo izazvati ne samo krizu Vlade nego i dovesti u pitanje opstanak vladajuće koalicije. Pritom upozoravaju kakonije nužno da nevolje izazovu samo kadrovske ambicije Budišinih sljedbenika, već je zabrinjavajuća i činjenica da HSLS nema baš najjasnija stajališta u odnosu prema BiH, demokratskim standardima, pojavama ekstremizma i nacionalizma...
Po općim procjenama, sa Sabora Mladih liberala premijeru Račanu i strankama vladajuće koalicije stigla su vrlo zlokobna upozorenja. Ne samo zato što su mladi HSLS-a eksplicitno zatražili da Budiša uđe u Vladu, nego i zbog toga što je Zdravko Vukić, predsjednik MHL-a, istaknuo da je HSLS zadovoljan učinkom svojih ministara u Vladi, da bi na kraju Hrvoje Vojković, predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju, upozorio da do “rekonstrukcije Vlade može doći samo međustranačkim dogovorom te da se ne može dogoditi da se promijeni neki član Vlade, a da se prije toga ne konzultira stranka koje je on član”.
Time su premijeru Račanu, SDP-u i ostalim članicama vladajuće koalicije odaslane vrlo jasne poruke: HSLS-ovi ministri dobro obavljaju svoj posao i ne treba ih mijenjati, premijer ih ne može smjenjivati bez pristanka njihove stranke, a Budiši se mora naći mjesto u Vladi. Izostalo je jedino na koju bi ga to dužnost trebalo imenovati. Tizaključci potvrđuju da su u HSLS-u nakon što su se uvjerili da bi javnost i koalicijski partneri vrlo negativno ocijenili zahtjev za smjenom zamjenika premijera Gorana Granića ili ministra vanjskih poslova Tonina Picule, odlučili zatražiti da se promijeni Zakon o Vladi i da se Budišu imenuje četvrtim potpredsjednikom Vlade. S tim da bi na sebe preuzeo dio zaduženja zamjenika premijera Gorana Granića i potpredsjednice Vlade Željke Antunović.
Tako se premijer Račan, samo šest mjeseci nakon što je formirao Vladu, našao sučeljen s golemim brojem nezadovoljnika. Više nije samo na udaru opozicije, prije svega HDZ-a i HSP-a te dijela stranaka pobjedničke koalicije koje, kao i znatan broj građana, nisu zadovoljne tempom promjena. Protiv nove vlasti glas se diže i u HSLS-u, najbližem koalicijskom partneru SDP-a, ali i u Račanovoj vlastitoj stranci, gdje vladaju sve veće frustracije zbog uvjerenja da SDP-ovi kadrovi u nesrazmjerno malom broju sudjeluju u raspodjeli kadrovskog kolača. To je čini se glavni razlog zašto su sada u SDP-u, uz punu potporu ostalih stranaka pobjedničke koalicije, odlučni odbiti najnovije zahtjeve liberala. Već je došlo do prave pobune u istarskom SDP-u, gdje su vodeći ljudi, nezadovoljni kadrovskom zastupljenošću istarskih socijaldemokrata u vladajućim strukturama u Zagrebu, dali ostavke.
Unutarnja opozicija
Jedan visoki dužnosnik SDP-a izjavio je za Nacional kako je potpuno legitimno da HSLS ima u Vladi i predsjednika svoje stranke. Ali ne na nekom novom, izmišljenom mjestu, nego u resorima koji pripadaju HSLS-u.
“Nakon najnovijih pritisaka ne dolazi u obzir da zbog Budišinih ambicija mora odstupiti ministar vanjskih poslova Tonino Picula. On sjajno odrađuje svoj posao i SDP-u nije ni
na kraj pameti da se odrekne su tako uspješnog ministra. Neka Budiša, ako želi u Vladu, bira ministarsku funkciju koju obavljaju članovi njegove stranke.”
S takvim razmišljanjima slažu se i u ostalim strankama pobjedničke koalicije. U HNS-u tvrde kako ne dolazi u obzir promjena Zakona o Vladi da bi se zadovoljile Budišineambicije. Tvrde da Budiša već dulje vrijeme ima primjedbe na sve zaključke koordinacije šest stranaka, da uvijek traži nešto više te da je to očito postao dio njegove taktike kako bi za sebe i stranku osigurao što povoljniju poziciju. “Budiša se ponaša kao čovjek koji najprije odbija ići na ručak, kako bi na kraju ishodio da se ide u restoran koji on odabere”, objasnio je Nacionalov sugovornik.
Zlatko Kramarić, potpredsjednik Liberalne stranke, kaže da su zbog mira u kući Gotovčevi liberali pristali na nedavnu izmjenu Zakona o Vladi, ali da im nove promjene više ne padaju na pamet.
“Ne dolazi u obzir novi ustupak. Pokazuje se da Liberalna stranka nije faktor nestabilnosti Vlade, nego smo mi, rečeno nekadašnjim jezikom, samo konstruktivni kritičari. Štoviše, dugo smo izbjegavali kritizirati HSLS, ostajali smo po strani kako ne bismo dolijevali ulje na vatru. Odšutjeli smo zbog toga i govor Bolte Jalšovca u Bleiburgu, neke istupe i postupke Dražena Budiše, Zorice Nikolić, Joze Radoša... No sada kada je HSLS krenuo u ofenzivu u kojoj ima i elemenata ucjene, nužno se očitovati. Podržat ćemo premijera Račana i zatražiti od njega da se odupre najnovijim pristicima. Kolega Damir Kajin i ja nismo dovodili u pitanje strateška opredjeljenja Vlade nego isključivo neke njene poteze. Ovo što se sada događa sasvim je nešto drugo, tako se ne izravan način ugrožava ispunjenje strateških zadataka pobjedničke koalicije.”
Na kraju Kramarić je istaknuo da je neformalni sastanak koordinacije lidera pobjedničke koalicije u ponedjeljak, 10. srpnja, a na kojem nije bilo predstavnika HSLS-a, održan u možda najugodnijoj i najkonstruktivnijoj atmosferi dosad.
U HSS-u kažu da sa zabrinutošću prate što se događa u HSLS-u. Pribojavaju se, naime, kako je izjavio Luka Trconić, potpredsjednik HSS-a, da bi to vrlo brzo moglo prerasti u ozbiljne probleme za cijelu koaliciju. Pritom ističe da nije problem samo HSLS nego i neki članovi šestorke, prije svih Zlatko Kramarić, potpredsjednik Liberalne stranke, i Damir Kajin, potpredsjednik Istarskog demokratkog sabora, koji također vole solirati i ponašati se kao unutarnja opozicija, što otežava ostvarenje zajedničkih strateških ciljeva.
Zajednička sramota
“HSS i predsjednik strank
e Zlatko Tomčić podmetnuli su svoja leđa, rade samozatajno i skromno nastojeći ostvariti strateške ciljeve iz predizbornih obećanja. Neki naši kolege tako se, na žalost, ne ponašaju. U svakoj koaliciji valja uložiti puno napora da se usklade različiti politički programi, pa i interesi.
Treba imati mnogo takta i strpljenja. Ako se procijeni kako je potrebno da Budiša uđe u Vladu, neka to i učini, ali ne preko medijskih pritisaka i podizanjem političke temperature. HSS će biti zadnji koji će na bilo koji način dovesti u pitanje projekt šestorke. Ovoj vladi se mora omogućiti da prevlada teško gospodarsko naslijeđe. Bila bi zajednička sramota da zbog nečijih egoističnih interesa ne ostvarimo obećanja dana biračima. Također bi bilo fatalno da budemo prisiljeni na krajnje mjere, odnosno na raspisivanje novih izbora prije negoli smo ispunili barem neke od najvažnijih zadataka. Vlada mora što prije napraviti strateški koncept svog funkcioniranja kako bi se u budućnosti mogla uspješno nositi sa sličnim problemima”, smatra Trconić.
Damir Kajin, potpredsjednik IDS-a, izjavio je da bi IDS podržavao ovu vladu čak i kada ne bi imao svoga ministra u njoj.
“To što se ponekad iz naših redova čuju kritički tonovi, ne znači da mi želimo oslabiti Vladu. Samo upozoravamo na očite slabosti u njenom radu. Ova vlada odražava želje većine građana i mi joj zbog toga dajemo punu potporu. Vladi valja dati više vremena da u mirnom okružju ponudi strategiju reformi i promjena. Premijer Račan mora vrlo brzo pojasniti što je mislio pod rekonstrukcijom Vlade jer to očito izaziva veliku nervozu. Osobno uskoro vidim Budišu kao ministra vanjskih poslova, a Tonina Piculu kao veleposlanika u Washingtonu. To bi možda bio poželjan kompromis: raspad koalicije i novi izbori značili bi apsolutnu katastrofu. Jasno je da se HSLS želi dočepati tog atraktivnog ministarskog mjesta na kojemu se teško griješi, a u javnosti se sakupljaju politički poeni. Uz Ministarstvo obrane i Ministarstvo gospodarstva te Fond za privatizaciju koji raspolažu golemom moći i novčanim sredstvima, HSLS bi s Ministarstvom vanjskih poslova zaokružio svoju prevlast”, zaključio je Kajin. Jedan stranački vođa objasnio je da su neumjereni zahtjevi HSLS-a logična posljedica široke ruke kojom su ostale stranke liberalima dodjeljivale najviše funkcije.
Veliki apetiti
“Njihovi su apetiti zbog toga porasli do zastrašujućih razmjera, izgubili su u tomu svaku mjeru i bojim se da će ih biti teško obuzdati. Doista ne znam što bi Budiša, kao političar općeg tipa, mogao raditi uz Željku Antunović, Gorana Granića ili Goranka Fižulića. HSLS može jedino tražiti da Budiša dođe na mjesto Gorana Granića ili pak Željke Antunović. Čak sam uvjeren da je najava smjene Željke Antunović lansirana da bi se oslabila njena pozicija i otvorio prostor za Budišu.
No siguran sam da Račan, zbog ambicija HSLS-a, neće dopustiti smjenu Željke Antunović ili uspješnog Tonina Picule. Na žalost, cijela je koalicija postala taocem Budišinih frustracija i haeselesovskih ambicija. Mjesecima smo zaokupljeni zahtjevom HSLS-a da on postavi šefove tajnih službi, već šest mjeseci HSLS ne dopušta da se izabere novi direktor Croatia osiguranja, nema rješenja za Slobodnu Dalmaciju, blokiran je izbor direktora Hine... Više se ne mogu prikrivati sukobi između ministra obrane Joze Radoša i njegova zamjenika Zlatka Galjerića, Goranka Fižulića i Hrvoja Vojkovića s potpredsjednikom Vlade Slavkom Linićem i ministricom turizma Pavom Župan-Rusković. Naime, HSLS je u prilici da preko Ministarstva gospodarstva i Fonda za privatizaciju, koje kontroliraju njegovi ljudi, ponajviše najmlađi liberali, kontrolira procese privatizacije i bitno utječe na glavne gospodarske i novčane tijekove i u tomu mu smetaju jedino SDP-ovci.”
Sve HSLS-ove partnere najviše muči pitanje nadzire li Budiša “zabrinjavajuće procese u HSLS-u” ili su oni izmakli njegovoj kontroli. Činjenica da je Budiša otišao na desetodnevni godišnji odmor baš u vrijeme najnovije ofenzive njegove skupine za pritisak upućuje na zaključak da je ipak sve pod njegovom kontrolom i da on sa strane iščekuje reakcije koalicijskih partnera
i javnosti.