Vjesnik: 14. 7. 2000.

Mesić podržava Račanovu Vladu, pod uvjetom da se »oslobodi izvaninstitucionalnih veza«

Predsjednik Mesić i dalje podupire održavanje osporavanog summita u Zagrebu, makar se ne odazvala Slovenija, ni druge zemlje zapadnog Balkana / Odgovarajući na pitanje žive li hrvatski građani bolje ili lošije od dolaska novih vlasti, odgovorio je: »Svi žive lošije, ali živim i ja lošije od moga prethodnika jer mi je plaća snižena 40 posto«

ZAGREB, 13. srpnja – »Vladi dajem podršku za prvih sto dana, i za pravce kojima sada ide, ali pod uvjetom da se oslobodi izvaninstitucionalnih veza«, izjavio je u petak na konferenciji za novinare predsjednik Stipe Mesić odgovarajući na pitanje ima li premijer Račan njegovu podršku kad je riječ o aktualnom sukobu SDP-a i HSLS-a. Stanje u unutarnjoj politici ocijenio je »relativno dobrim, a u privredi relativno lošim«, te ponovio da oživljavanju gospodarstva može pomoći ulazak stranog kapitala koji jedini može potaknuti razvoj.
Odgovarajući na novinarsko pitanje žive li hrvatski građani bolje ili lošije od dolaska novih vlasti, odgovorio je: »Svi žive lošije. I ja živim lošije od moga prethodnika jer mi je plać
a snižena 40 posto«. Demantirao je priče kako već deset dana u njegovom Uredu gostuju haaški istražitelji, izjavio je da je o Vladinom prijedlogu ustavnih promjena »samo djelomično informiran«. Predsjednik je napomenuo da još nema konkretnog prijedloga tih promjena, te da o njima treba postići konsenzus kako bi vrijedile dugoročno.
Osvrnuo se i na vlastite inicijative za koje smatra da mogu dugoročno pomoći gospodarskom oporavku Hrvatske, a to su Jadransko-jonska autocesta, čišćenje Dunava i doprema kaspij
ske nafte do Hrvatske, plinovod od Norveške preko Srednje Europe do sjevernog Jadrana. Hrvatska, istaknuo je, treba sada ponajprije dovršiti cestu Breznički Hum - Goričan za što iz Pakta o stabilnosti dobiva 150 milijuna dolara, jer će ona biti »žila kucavica hrvatske privrede«.
Mesić ističe da je nova hrvatska politika obavila velik posao što se vidi i po brojnim državničkim putovanjima koja potvrđuju da naša zemlja postaje »agregat cijelog prostora« u regiji. Ponovio je da smo se otvorili prema svijetu i
Europi. Hrvatski je cilj demokratizacija cijelog prostora, pa u tom smislu nikoga »ne trebaju iznenađivati« razgovori Mesić - Đukanović, rekao je hrvatski predsjednik.
Za predsjednika Srbije Slobodana Miloševića izjavio je da on »stvara i upravlja krizni
m žarištima«. No, ako bi se Milošević sukobio s Crnom Gorom, Mesić od međunarodne zajednice očekuje pravodobnu, a ne zakašnjelu reakciju kao što je to bio slučaj s Hrvatskom, Slovenijom i BiH. Upitan je li crnogorskom predsjedniku Đukanoviću za nedavnog susreta sugerirao da ide na referendum o neovisnosti, Predsjednik je odgovorio da Crnogorcima trenutačno ne treba referendum jer Milošević ionako želi izazvati krizu.
Pregovori s Enronom neće ugroziti moj posjet Americi, a vođeni su, kaže predsjednik Mesić,
tako da bi Hrvatska trebala štošta nepotrebnoga platiti. Stoga revizija ugovora s Enronom mora biti isključivo na ekonomskoj računici i bez političkih konotacija.
Porast kriminala za više od 30 posto, o čemu ovih dana pišu mediji, Predsjednik tumači kao
otkrivanje kriminala počinjenog prije dolaska novih vlasti.
Ocjenjujući prvih sto dana Račanove Vlade, Mesić je ponovio da se ona bavila snimanjem stanja i gašenjem »požara«. »Vlada nije mogla izmisliti novac koji nema, ali procesuirajući one slučajeve gd
je se očito radi o kriminalu, pokušava se doći do novca koji je neosporno iscurio iz Hrvatske«. To je, istaknuo je, proces koji nije ni mogao biti završen u prvih sto dana. Cijelo vrijeme otkrivaju se razna krizna žarišta vezana uz nefunkcioniranje pravne države, a Vladina je zadaća da država profunkcionira.
Što se tiče odnosa u Vladi, predsjednik Mesić smatra da izborni pobjednici sastavljaju Vladu u skladu s rezultatima izbora, te da za ubuduće treba utvrditi »koja mjesta podliježu promjeni« u slučaju do
laska nove vlasti. »No, kad je Vlada uspostavljena, šest predsjednika stranaka nisu ti koji diktiraju njezin rad. Vlada je dala svoj program, ona je tim koji ga mora ostvariti jer je na njemu dobila prolaz u parlamentu. Prema tome, Vlada nije konfederacija stranaka ni njihovih predsjednika, nego je to Vlada Ivice Račana na programu koji je ponudio i s timom koji to treba izvršiti«, bio je jasan Mesić. Dodao je da unaprijed griješe svi oni ministri koji kažu: »Moram se najprije dogovoriti s predsjednikom stranke«, podsjećajući takve da im je šef jedino premijer Račan. Upozorio je stoga Vladu da šestorka »nema što rješavati oko kadroviranja«, jer ako bi se tako nastavilo, »sastajali bi se pojedinci koji za to nemaju uporišta u zakonu i Ustavu, stvarale bi se nove Pašalićeve komisije kojih smo se htjeli riješiti«. Tomu dodaje: »Vjerujem da će Vlada iz toga izvući pouke i da ćemo se vratiti u okvire zakona«, ocjenjujući da je zbog izlaska izvan tih okvira došlo do nepotrebnih sukoba. U nagađanjima o mogućoj koaliciji SDP-a s HNS-om, Predsjednik, kako je rekao, ne želi sudjelovati.
Na pitanje hoće li najesen rekonstruirati svoj Ured, Mesić je naglasio da se Ured rekonstruira u hodu, u skladu s promjenama i potrebama. Kazao je da Ured svakako funkcionira drukčije n
ego u vrijeme njegova prethodnika, napominjući da se tu više ne donose odluke koje se samo formalno potvrđuju u Vladi i Saboru. Priče o navodnom »guranju« Silvije Luks na mjesto glasnogovornice u Uredu Predsjednika, Mesić komentira riječima: »Nemam ništa protiv nečije kandidature, ona je ispravna i legitimna. Ali, kandidatura je jedno, a pitanje izbora nešto drugo«.

MIROSLAVA ROŽANKOVIĆ

Pokušajte odgonetnuti tko glumi Pašalića

Upitan za komentar o slučaju prodaje Večernjeg lista s obzirom da je saborsko Povjerenstvo otkrilo da nije bilo kaznenih nego samo prekršajnih djela, Mesić je izjavio: »Ministarstvo unutarnjih poslova još nije reklo svoje. Istraga nije do kraja završena«. Podsjetio je i da je Ivić Pašalić najprije tvrdio da nije bilo nikakvih razgovora u Uredu predsjednika Tuđmana o prodaji Večernjeg lista, a ispostavilo se da je o tome »razgovarao čak 59 puta«. Rekao je i da je Pašalić tvrdio da nema transkripta o tim razgovorima, te istaknuo: »Transkripti koji se tiču nekih osoba ukradeni su nakon što je umro predsjednik Tuđman i zato se moglo tvrditi da ih nema. Ali, neke smo našli, na nesreću Ivića Pašalića, i to ćete moći slušati u "Latinici". Čak smo uzeli i glumca koji ga imitira. To je jedan prekrasan glas, to ćete imati prilike čuti. Pokušajte odgonetnuti kojeg smo glumca angažirali da ovako jednu povijesnu ličnost imitira na TV. Povijesna je svakako, jer takva se više nikada neće pojaviti u hrvatskoj politici«.

Izolirana Hrvatska - lovište za fakine

Novinare je zanimalo podržava li predsjednik Mesić i dalje inicijativu francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca da se u Zagrebu održi summit zemalja bivše Jugoslavije. U dijelu hrvatske javnosti to se tumači i kao Mesićevo zauzimanje za obnovu Jugoslavije.
Hrvatski predsjednik to odlučno demantir
a i kaže: »Oni koji se još boje restauracije Jugoslavije, ponovo bi htjeli izolirati Hrvatsku. Jer samo je izolirana Hrvatska lovište za fakine koji su je i dosad pljačkali«. Prema onome što je izjavio u četvrtak, Predsjednik i dalje podupire održavanje osporavanog summita u Zagrebu, makar se ne odazvala Slovenija, ni druge zemlje zapadnog Balkana. Smatra da će Hrvatska imati koristi jer »taj sastanak organizira Europska unija, i na njemu možemo aktualizirati svoje probleme, od izbjeglica nadalje«. Želio bih, ponovio je, da se proširi krug sudionika ili gostiju na tom summitu jer bi se time omogućilo pronalaženje rješenja sa susjedima. Hrvatska i tim sastankom može ubrzati svoje priključenje Europi, a ne Jugoslaviji, Mesićeva je ocjena.