Vjesnik: 18. 7. 2000.
DSV jednoglasno razriješio Živkovića dužnosti državnoga odvjetnika
Predsjednik Državnoga sudbenog vijeća Ante Potrebica istaknuo da DSV-u, zato što je Živković sâm tražio razrješenje, preostaje samo prihvaćanje njegove ostavke / Od predstavnika vladajuće šestorice može se čuti da još nisu raspravljali o imenu novoga državnog odvjetnika / U medijima se spominju dva moguća kandidata, Čedo Prodanović i Tihomir Rubeša / Do izbora no
voga državnog odvjetnika, Živkovića će mijenjati njegov zamjenik Slavko Zadnik
ZAGREB, 17. srpnja - Državno sudbeno vijeće (DSV) razriješilo je u ponedjeljak Berislava Živkovića dužnosti državnog odvjetnika na njegov zahtjev. Živkovićeva razrješnica nosi datum 31. srpnja, kako je bez rasprave i jednoglasno odlučio DSV.
U zahtjevu, koji je podnio početkom srpnja, Živković je samo kratko i bez ikakva obrazloženja naveo da od DSV-a traži razrješenje s dužnosti, jer odlazi iz Državnog odvjetništva. Ante Potre
bica, predsjednik DSV-a, istaknuo je da DSV-u, s obzirom na to da Živković sâm traži razrješenje s dužnosti državnog odvjetnika, preostaje samo prihvaćanje njegove ostavke. Napomenimo da sjednici DSV-a nisu nazočili Davor Krapac, Ante Carić i Andrija Eraković, koji su podnijeli ostavku u tome tijelu. Ali, Zastupnički dom Sabora još ih nije razriješio dužnosti, pa se oni i dalje vode kao članovi DSV-a.
Inače, poznato je da se oko Živkovićeva odlaska iz Državnog odvjetništva podigla velika medijska prašina. Sve je počelo izjavom predsjednika Republike Stipe Mesića o tome da je Državno odvjetništvo, odnosno Živković, »usko grlo» u rješavanju afera koje pune novinske stranice, te napomenom da se to tiče Večernjega lista i Dubrovačke banke. Na predsjednika Mesića nadovezao se ministar pravosuđa, lokalne uprave i samouprave Stjepan Ivanišević, koji je nedavno u jednom tjedniku oštro prozvao Živkovića zbog nevoljkosti da se upusti u razrješavanje kriminalnih radnji, te neizravno dao do znanja kako očekuje njegovu ostavku. Ministarstvo pravosuđa, podsjetimo, ima zanemarive ovlasti u odnosu prema Državnom odvjetništvu, te prema zakonu ne može smijeniti državnog odvjetnika.
Živković je sve te napade ocijenio političkim pritiskom na njega te je, ističući da ne želi biti prepreka funkcioniranju pravne države, najavio odlazak iz Državnog odvjetništva. Kako je napomenuo, od jeseni se namjerava baviti odvjetništvom. Podsjetimo, Živković je postao državni odvjetnik u proljeće prošle godine. DSV ga je na tu dužnost izabrao jednoglasno. Da nije dao ostavku, prema sadašnjem zakonu, njegov mandat trajao bi osam godina.
Nakon što je najavio ostavku, pojavile su se špekulacije da je riječ o blefu te da je Živković s Potrebicom dogovorio da DSV odbije njegovu ostavku. Međutim, sjednica DSV-a u ponedjeljak pokazala je da to nije bilo točno te da Živković uistinu nije namjeravao ostati u Državnom odvjetništvu. Živković je po funkciji bio i član DSV-a, a kako je prestao biti državnim odvjetnikom, potkraj srpnja prestaje biti i članom toga tijela.
Tko će naslijediti Berislava Živkovića?
Prema nekim informacijama, u šestorici se kombiniralo s imenima nekadašnjih javnih tužitelja Čedom Prodanovićem i Tihomirom Rubešom. Ali, Prodanović je rekao da nije zainteresiran, za razliku od Rubeše, koji je, pak, izrazio želju da dođe na to mjesto. Jer, kako je kazao u nedavnom intervjuu Vjesniku, »ima za to sve stručne i moralne kvalitete«. U ponedjeljak nam je Rubeša rekao da s njim nitko iz vladajuće šestorice nije ni službeno niti neslužbeno razgovarao o tome da bi on mogao postati državnim odvjetnikom. Inače, poznato je da se za Rubešom vuku neki repovi iz prošlosti, jer je potkraj 80-tih godina, kao tadašnji zamjenik zagrebačkoga javnog tužitelja, potpisao zabranu dvaju brojeva Studentskoga lista i jednoga Starta. Motivi tih zabrana, kao što je i sâm priznao, bili su politički.
Inače, od nekih predstavnika šestorice čuli smo da oni dosad nisu raspravljali o imenu novog državnog odvjetnika te da još nema ozbiljnih kandidata za to mjesto.
Ministar Ivanišević je, pak, prije mjesec dana najavio da će državni odvjetnik biti izabran kada se promijeni Zakon o državnom odvjetništvu, odnosno u jesen. Prema nacrtu toga zakona, što ga je sačinilo Ministarstvo pravosuđa, državnog odvjetnika (zvao bi se glavni državni odvjetnik) ubuduće bi imenovala Vlada, i to na prijedlog ministra pravosuđa, a mandat bi mu bio četiri godine, umjesto osam kao što je to sada. Do izbora novog državnog odvjetnika, Živkovića će mijenjati njegov zamjenik Slavko Zadnik.
Kako sada stvari stoje, ako preko noći ne »iskrsne« neko ime, Državno odvjetništvo će sljedećih mjeseci biti bez čelnoga čovjeka. Ako je suditi prema riječima ministra Ivaniševića, to ne bi smjelo značiti i da je obezglavljeno.
Biljana Bašić