Večernji list: 18. 7. 2000.

ZBOG UKIDANJA RABATA NA BENZIN
Vlasnici privatnih crpki blokirali Inina skladišta
* Rabat smo morali ukinuti jer svaki dan gubimo milijun DEM zbog neprilagođavanja svjetskih cijena nafte našem tržištu, kaže direktor Sektora promotivnih aktivnosti u "Ini" Mijo Ivurek
* Krizni stožer privatnih vlasnika Vladi uputio zahtjev za ukidanje monopolističkog položaja "Ine"

ZAGREB - Osamdesetak cisterni vlasnika benzinskih crpki jučer je na 24 sata blokiralo šest "Ininih" skladišta diljem Hrvatske te upravne zgrade i skladišta u Zagrebu, prosvjedujući zbog "Inine" odluke da im ukine ugovorene rabate na kupljene naftne derivate, koja bi, tvrde vlasnici, 4000 radnika otjerala u stečaj. Iako je prosvjed prošao mirno i bez izgreda, katastrofično je zazvučalo upozorenje organizatora - Udruge poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima - da bi privatni vlasnici crpki s raspoloživih šestotinjak cisterni mogli blokirati sva "Inina" skladišta pa i crpke diljem zemlje, što se jučer nije dogodilo. U blokadi bi se, tvrde vlasnici, tada našla i riječka Rafinerija.
- Ta bi blokada mogla početi, rekao nam je dopredsjednik Udruge Šime Vrbat, već
sljedećeg ponedjeljka i trajala bi tjedan dana u jeku turističke sezone ako predstavnici Udruge i Hrvatske udruge poslodavaca ne postignu dogovor na već najavljenim razgovorima s ministrom gospodarstva Gorankom Fižulićem.
- Danas ćemo održati sastanak Ud
ruge i pripremiti se za sutrašnje razgovore. Međutim, ocjenjujem da je mogućnost blokiranja svih "Ininih" crpki i skladišta u Hrvatskoj osamdesetak posto - najavio je Š. Vrbat.
Ministar Fižulić koji je jučer potpisao uvjete ulaska Hrvatske u Svjetsku trgo
vinsku organizaciju navodno je, neslužbeno doznajemo, telefonom potvrdio sutrašnje razgovore s predsjednicima dviju udruga, što predočava ozbiljnost situacije.
Direktor Sektora promotivnih aktivnosti u "Ini" Mijo Ivurek smatra kako će rješenje cijelog slučaja upravo i dati "Inin" vlasnik, Vlada Republike Hrvatske.
- Rabat smo morali ukinuti jer mi svaki dan gubimo milijun njemačkih maraka zbog nekonzistentne politike i neprilagođavanja svjetskih cijena nafte našem tržištu. Tu situaciju treba riješiti Vlad
a, a najvažnije je da se stvori tržišni mehanizam formiranja cijena - objasnio je M. Ivurek.
Krizni stožer privatnih vlasnika već je uputio Vladi zahtjev za slobodan uvoz i ukidanje carine na sve naftne derivate te ukidanje monopolističkog položaja "Ine"
na tržištu. Jedan od razloga ozbiljnosti situacije, međutim, navodi u službenom odgovoru privatnim vlasnicima i predsjednik Uprave "Ine" dr. Tomislav Dragičević.
"Zbog teške financijske situacije i teškoća u nabavi nafte imat ćemo velike probleme u opskrb
i naših benzinskih postaja. U tim je uvjetima teško očekivati da i Vas opskrbljujemo uz zatraženi rabat, a da istovremeno bilježimo velike gubitke u prodaji naftnih derivata", stoji u odgovoru iz "Ine".
Hoće li 24-satni prosvjed i prazne cisterne oko "Ini
nih" skladišta u Hrvatskoj doista i završiti jednotjednim zastojem na prometnicama prema moru usred turističke sezone, početkom kolapsa u "Ininu" poslovanju, ali i cjelokupnog hrvatskog tržišta naftnim derivatima, na sutrašnjem će razgovoru, sudeći prema najavama, odlučivati ministar gospodarstva Goranko Fižulić, predsjednik i dopredsjednik Udruge poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima Stjepan Marović i Šime Vrbat te glavni ravnatelj Hrvatske udruge poslodavaca Željko Ivančević.
T. Hrga

 

Blokada riječke Rafinerije izbjegnuta u zadnji čas
Jučerašnji je prosvjed održan na sedam mjesta u Hrvatskoj, stoji u službenom priopćenju koje je Udruga poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima uputila medijima.
Blokirana su skladišta u Solinu, Vinkovcima, Osijeku, Zadru, Slavonskom Brodu i Zagrebu te rafinerija "Ine" u Sisku. U zadnji se trenutak, doznajemo, odustalo od blokade riječke Rafinerije.

U PROSVJEDU PRIVATNIH TVRTKI ISPRED SISAČKE RAFINERIJE
Zapriječeni i požarni putovi
SISAK - Kako bi se spriječila isporuka goriva, jučer su autocisternama blokirani svi ulazi u Ininu Rafineriju nafte u Sisku, te ulaz u upravnu zgradu Rafinerije.
Da je blokadom svih ulaza Rafineriji pričinjena golema šteta, potvrdio je direktor Boris Čavrak:
- Osim što je on
emogućena isporuka proizvoda, nemoguća je i doprema sirovina i repromaterijala. Iako se proizvodnja zasad odvija normalno, blokada nam je u cijelosti poremetila poslove. Osim toga, blokirani su i požarni putovi, koji i zakonski moraju biti slobodni. Uputili smo zahtjev Policijskoj upravi da oslobodi prolaze, a naknadu za štetu koju su pričinili prosvjednici tražit ćemo sudskim putem - rekao je Čavrak.
Načelnik Policijske uprave u Sisku Marijan Belošević potvrdio je da je stigao zahtjev za deblokadu. Dodaje
da je "javni skup" ispred Rafinerije policiji uredno prijavljen. Budući da je riječ o prosvjednoj akciji na nekoliko mjesta u zemlji, odluku o mogućim intervencijama policije donijet će Ministarstvo unutarnjih poslova. (zst)