Jutarnji list: 19. 7. 2000.
HAAŠKI SUD
Clavna tužiteljica ICTY-ja očekuje brzo uhićenje Karadžića i MladićaCarla Del Ponte optužila UN i NATO
Iz Rima: Inoslav Bešker
- Dok god je Milošević državni poglavar bit će ga teško uhvatiti i privesti u Haag. Za Karadžića i Mladića očekujem da će biti uhvaćeni sljedećih mjeseci, sljedećih tjedana, možda već večeras - rekla je Carla Del Ponte, švicarska pravnica na dužnosti glavne tužiteljice pri haaškome Međunarodnom sudu za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji (ICTY).
Del Ponte je sudjelovala na jučer završenoj dvodnevnoj sjednici Međuvladine konferencije o Međunarodnome kaznenom sudu (ICC) pa se očekivalo da će njezin istup biti prigodan, čak protokolaran, ali je umjesto toga ta švicarska pravnica iznijela niz optužbi te nije poštedjela ni Ujedinjene narode niti Sjevernoatlantski pakt.
Najoptimističnija točka njezina izlaganja bilo je očekivanje da će barem Karadžić i Mladić uskoro biti izvedeni pred Sud. Usporedila je stanje u Bosni s Ruandom, gdje je "dosad zatvoreno osam ministara". - Mi još čekamo Karadžića i Miloševića. Pitamo se: kako to da još nisu uhvaćeni. Ja sam tužilac koji ovisi o NATO-u jer njegove snage nadziru taj teritarij. Čini mi se apsurdnim da nisu kadri pohvatati istaknute bjegunce pred zakonom - naglasila je Del Ponte.
Još oštrija je bila spram stanja na Kosovu. Svojedobno se tvrdilo daje oružani sukob zapreka širenju ICTY-jeve jurisdikcije na Kosovo, ali sukob je završen prije godinu dana, a ICTY još nije nadležan za Kosovo. Dapače, "ono što se sada ondje događa jednako je ozbiljno kao i ono što se događalo ranije", usporedila je Del Ponte sadašnji genocid nad Srbima s prethodnim genocidom nad Albancima.
Najžešće je napala velesile i male zemlje koje izbjegavaju ratificirati Statut Međunarodnoga kaznenog suda, usvojen upravo u Rimu prije dvije godine. Da bi stupio na snagu, mora ga ratificirati 60, a dosad je to učinilo samo 14 zemalja. Nisu ga potpisale ni SAD ni Rusija ni Kina ni Indija. Tim zemljama, koje se boje da bi ICC mogao suditi njihovim vojnicima u akcijama u inozemstvu, pridružile su se čak i neke žrtve ratova: ni Hrvatska nije ratificirala Statut koji je potpisala u istoj dvorani gdje se Međuvladina konferencija sastala i prekjučer.
Hrvatsku je na sastanku i ovaj put zastupala veleposlanica Ljerka Alajbeg, pravna savjetnica ministra vanjskih poslova. Ona i njezini kolege usvojili su izjavu kojom se apelira na zemlje potpisnice Statuta da ga ratificiraju te omoguće da Međunarodni kazneni sud počne funkcionirati.