Novi list: 19. 7. 2000.
EKSKLUZIVNO:
DANAS EUROPSKA KOMISIJA USVAJA SMJERNICE ZA PREGOVORE S RH, ČIJI SADRŽAJ ZASAD NEĆE BITI JAVANPRIKLJUČIVANJE HRVATSKE EUROPSKOJ UNIJI MOŽE POČETI
Smjernice za pregovore s Hrvatskom za potisivanje Ugovora o stabilizaciji i asocijaciji usvojilo bi Vijeće ministara u listopadu. Račan je jedva pola godine na vlasti, a već mu daju Stabilizacijski ugovor, to je doista ekspresno, kaže jedan diplomat. S europskim standardima Hrvatska mora uskladiti: pravosuđe, transport, zdravstvo, bankarstvo, obrazovanje...
Piše: Ines SABALIĆ
BRUXELLES (SENSE) Europska komisija u srijedu usvoja dokument s naslovom Smjernice za pregovore s Hrvatskom za potpisivanje Ugovora o stabilizaciji i asocijaciji, rekao je za SENSE Gunnar Wiegand, glasnogovornik povjerenika za međunarodne odnose Chrisa Pattena.
Nakon što je Vijeće ministara EU prihvatilo Studiju o izvedljivosti, prema kojoj je zaključeno da Hrvatska može pristupiti pregovorima o Asocijacijskom i stabilizacijskom ugovoru, dalo je mandat Europskoj komisiji za izradu Smjernica za pregovore. Europska komisija, čiji je predsjednik Romano Prodi, Smjernice će dati na konačno usvajanje Vijeću ministara, koje će, kako se očekuje u listopadu, dati zeleno svjetlo za početak tih za Hrvatsku izvanredno važnih pregovora.
Smjernice za pregovore EU s Hrvatskom su politička platforma i odražavaju strategiju Unije prema Hrvatskoj, dok će se detalji dogovarati u hodu. Smjernice su napravljene prema makedonskom modelu, rekao je glasnogovornik povjerenika za međunarodne odnose Europske komisije i dodao da je ovo hitno usvajanje Smjernica dokaz izvanredno brzog tempa kojim se Hrvatska približava integracijima. “Prije devet mjeseci naši su odnosi s Hrvatskom bili na nuli, nismo ništa znali o Hrvatskoj, jer nismo imali koga pitati, a sad su već donesene Smjernice, podsjetio je Wiegand.” Račan je jedva pola godine na vlasti, a već mu daju Stabilizacijski ugovor, to je doista ekspresno “, kaže jedan diplomat u Bruxellesu.
Najvažniji zadatak Hrvatske u programu približavanja EU jest stvaranje uvjeta za priključenje. Kad se ispune politički uvjeti koji se individualno postavljaju pojedinim zemljama - tako za Hrvatsku povratak izbjeglica ili suradnja sa haškim Tribunalom, a za Makedoniju uređenje odnosa s brojčano golemom albanskom manjinom - ostaje izvanredno rnnogo toga što treba učiniti. To su, primjerice, usklađivanje s europskim standardima u svim mogućim segmentima: državnim strukturama, pravosuđu, transportu, zdravstvu, bankarstvu, okolišu, obrazovanju. “Reforma uprave je najvažnije što zemlja mora postići”, ponavljaju u Bruxellesu. Hrvatska, kao i bilo koja druga zemlja koja pretendira na integracije, mora ispunjavanjem tih uvjeta postajati sve kompatibilnija zemljama članicama. “ Kad sedmi činovnik iz bilo kojeg europskog ministarstva nazove sedmog činovnika iz odgovarajućeg hrvatskog ministarstva, njih dvojica moraju biti sigurni da imaju slične ili iste kompetencije i odgovornosti”, objasnio je jedan briselski diplomat.
Ti će se zahtjevi sustavno ispunjavati kroz Stabilizacijski i asocijacijski ugovor, a instrument da se tome ugovoru priđe jesu Smjernice za pregovore koja je izradila i usvojila Europska komisija. U hodu će se dogovarati dinamika ispunjavanja uvjeta, kad koji dio ugovora stupa na snagu i kako će izgledati asimetrično otvaranje tržišta. Naime, potpisivanjem Ugovora, tržište EU otvorit će se za hrvatske proizvode odmah, ali će EU zahtijevati odmah u Smjernicama
- i postupnu trgovinsku liberalizaciju za europske robe u Hrvatskoj. Suradnja s Ministarstvom unutrašnjih poslova posebno je istaknuta, jer je namjera EU, potvrđena i na sastanku šefova država i vlada zemalja članica u portugalskoj Feiri borba protiv organiziranog kriminala i kontrola imigracije u zemlje EU.Regionalne integracije.
Smjernice za pregovore nisu javni dokument, a sadrži političke i gospodarske zahtjeve koje EU postavlja Hrvatskoj. To su: uspostavljanje slobodne trgovinske zone između Unije i Hrvatske, angažiranje u regionalnim integracijama, regionalna suradnja, posebna suradnja sa ministarstvom unutrašnjih poslova i politička suradnja između EU i Hrvatske.
Mekedonskim putem
U dijelu o regionalnim integracijama, zahtijeva se uspostavljanje slobodne trgovinske zone sa onim zemljama u regiji koje, putem istoimenog ugovora, pristupaju Stabilizacijskom i asocijacijskom procesu. Kako je to samo Makedonija, koja će Stabilizacijski ugovor potpisati krajem ove godine, može se pretpostaviti da će prvi takav trgovinski ugovor, na istim principima kao ugovor te dvije zemlje s EU, potpisati baš Hrvatska i Makedonija.