Vjesnik: 19. 7. 2000.
Clinton odlučan da prije isteka svog mandata svrgne Miloševića
State Department razmatra suradnju s oporbenim vođama u Srbiji i osnivanje njihovih centara moći unutar postojećih državnih institucija nakon izbora / Kritičari te ideje tvrde da je nemoguće računati s izborima dok Milošević drži medije i »prebrojava glasove«
ZAGREB, 18. srpnja - Jedan od posljednjih američkih scenarija za svrgavanje jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića s vlasti uključuje strategiju potpore srbijanskoj vladi u sjeni, piše u utorak američki list Christian Science Monitor (CSM). Ideja o kojoj se ovih dana intenzivno razmišlja u State Departmentu uključuje suradnju s oporbenim vođama u Srbiji i osnivanje njihovih
centara moći unutar postojećih državnih institucija. Teoretski, smatraju u Washingtonu, vlada u sjeni mogla bi pokušati sastaviti zakonodavno tijelo i obavljati neke javne poslove. Za novac bi se pobrinuo Zapad.
Međutim, dobivanje javne potpore u Srbiji za tu ideju ovisi o uspjehu antimiloševićevske oporbe na predstojećim izborima. Izvjesno je da će se ove godine održati savezni parlamentarni izbori. Prema zakonu, krajem ove godine trebali bi se održati i općinski izbori u Srbiji, a sljedeće godine izbori za skupštinu Srbije. Međutim, iako uživaju solidnu potporu u javnosti, jugoslavenski oporbenjaci često se međusobno sukobljavaju.
Na nekoliko uzastopnih sastanaka, svi srbijanski oporbenjaci nisu se uspjeli dogovoriti oko zajedničke strategije izlaska na izbore, a Draškovićev SPO već mjesecima poručuje da će izbore bojkotirati. To je vjerojatno glavni razlog zbog kojega u Washingtonu smatraju da bi »ideja o potpori vladi u sjeni mogla bi biti aktualna nakon izbora kada će postojati barem nekoliko tijela u jugoslavenskoj vladi koja će biti pod kontrolom oporbe« Tek tada će »međunarodna zajednica moći izabrati kome će posvetiti pozornost«.
Za Washington, izbor bi mogao biti težak, iako je godinama financirao i pokušavao »kultivirati« demokratsku oporbu. Milošević i njegov krug, s druge strane, traženi su od međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu pod optužbom da su počinili zločine protiv Albanaca na Kosovu.
Christian Science Monitor ističe da je Jugoslavija još uvijek kritična točka za Sjedinjene Države kako zbog enormnih sredstava koja su tamo uložena, tako i zbog opasnosti da SAD budu uvučene u još jedan balkanski sukob. Liti tvrdi da si je Clintonova administracija dala zadaću da se Milošević ukloni s vlasti prije njenog odlaska iz Bijele kuće. Američka državna tajnica Madeleine Albright nedavno je izjavila da »što se tiče američke politike, mi ne želimo vidjeti Miloševića ni na vlasti, ni u Srbiji, nego u Haagu«.
Strategija »paralelne vlade« odgovarala bi i američkoj vladi i oporbenim liderima u Srbiji. Međutim, zasada je to više »prognoza« nego konkretan plan, rekao je jedan dužnosnik američke vlade. Namjera službene američke politike da se i dalje oslanja na izbore u želji da uzdrma strukture moći u Beogradu, kod stručnjaka ne nalazi razumijevanje uz argumentaciju da takav pristup ne može biti djelotvoran sve dok Milošević »kontrolira medije i broji glasove«. »Bilo kakvo oslanjanje na izbornu strategiju ide na ruku Miloševiću«, smatra Charles Ingrao, profesor sa sveučilišta »Purdue«, koji je radio sa srbijanskom oporbom.
List iznosi strahovanja Amerikanca da bi najnoviji diplomatski sukob između Srbije i Crne Gore mogao biti uvod u novi rat, te da će visoki dužnosnici administracije ovoga tjedna razgovarati s crnogorskim političarima o tome treba li održati referendum o nezavisnosti. Kosovo je i dalje potencijalni problem. Problemi su veliki, i ako se Miloševića ne pokuša svrgnuti, mogao bi još vrlo dugo kontrolirati Jugoslaviju. Nedavna promjena federalnog Ustava omogućava mu da još dobije još jedan mandat na čelu države.
U tom nastojanju, prekid službenih kontakata s Jugoslavijom, čega se drži većina zemalja, za Washington predstavlja otežavajuću okolnost. »U zemljama gdje padaju diktatori, naša su veleposlanstva bila vrlo aktivna«, rekao je viši dužnosnik administracije, dodajući kako je »teže ako djelujete izvana«.
Iako je Miloševićeva popularnost vrlo niska, on i dalje vlada optužujući Zapad za sve nevolje u kojima se nalazi njegova zemlja. Velik broj osvetničkih ubojstava koja čine Albanci na Kosovu idu upravo njemu u prilog. Osim toga, Milošević od Kine i Rusije dobiva novac i gorivo da se Srbija oporavi nakon napada NATO-a. Uz takvo stanje, zaključuje CSM, tvrdnje Amerikanaca da su pobijedili Jugoslaviju više se ne čine uvjerljivima.
Marinko Bobanović