Vjesnik: 19. 7. 2000.
Ne uspije li razgovor s Fižulićem, privatni naftaši prijete blokadom Markova trga
ZAGREB, 18. srpnja - Krizni stožer Udruge poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima, granske organizacije Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), pozitivno je ocijenio posljedice jednodnevne blokade sedam Ininih skladišta i sisačke rafinerije. U toj blokadi u ponedjeljak sudjelovalo je čak
200 autocisterni. Da bi se pripremili za buduće akcije i analizirali rezultate prvog prosvjeda, devet članova Kriznog stožera privatnih naftaša iz cijele Hrvatske sastalo se u utorak u Zagrebu s ravnateljem HUP-a Željkom Ivančevićem. Na sastanku zatvorenom za javnost, članovi Kriznog stožera UPTNND-a složili su se da je blokada Ininih skladišta pomogla upoznavanju javnosti s problemom što je nastao 7. srpnja kad je hrvatska naftna kompanija ukinula rabat od 15 lipa za vlasnike benzinskih crpki i onaj od 10 lipa za preprodavatelje motornih benzina i plinskih ulja. Na sastanku u sjedištu HUP-a naftašima je stigao i službeni poziv ministra gospodarstva Goranka Fižulića na razgovor u srijedu. Ako ne postignu dogovor s ministrom Fižulićem, u Udruzi privatnih naftaša najavljuju nove prosvjede, »još intenzivnije i opsežnije«, do ispunjenja njihovih zahtjeva. Već u četvrtak naftaši će u podne prosvjedovati pred Vladom na Markovu trgu.
Na novinarsko pitanje znači li to da će, shodno najavama, poduzetnici autocisternama blokirati sve prilaze Vladi, Milo Sršen, jedan od članova Kriznog stožera, kratko je prokomentirao da će Udruga upotrijebiti ista sredstva kao i dosad. Podsjetimo da je neposredno nakon Inine odluke o ukidanju rabata na naftne derivate, Udruga poslodavaca naftom najavila da će, uz zatvaranje ulaza u skladišta i rafinerija, blokirati i sve benzinske crpke. No, ostala je otvorena mogućnost da autocisterne zapriječe i sve prilaze prema Markovu trgu. Ravnatelj HUP-a Željko Ivančević složio se s ocjenom kako se u priči o ukidanju rabata možda krije i Inino nastojanje da, posredstvom privatnih trgovaca, utječe na Vladinu politiku i prihvaćanje zahtjeva za izmjenom cijena naftnih derivata.
»Očito postoji problem u komunikaciji Vlade s domaćim gospodarstvom, pa čak i ondje gdje je ona istodobno vlasnik. Možda su poslodavci svjesno gurnuti u sve ovo, no činjenica je da su javni prosvjedi jedini način da se nešto postigne«, naglasio je Ivančević, dodajući i da jedan potez pera može uništiti 300 milijuna maraka uloženih u privatne benzinske crpke. (Mile Franičević)