Jutarnji list: 19. 7. 2000.
PRODAJA VEČERNJEG
Ivan Božićević, bivši direktor Vjesnika, o kontroliranoj prodaji Večernjeg lista:‘Normalno je da vlast ne da svoj medij u nepoćud
ne ruke’Predsjednik Istražnog povjerenstva demantirao je da Božičević, nekadašnji član HSLS-a, na svjedočenje nije pozvan zbog osobnih i stranačkih animoziteta
Piše: Orlanda Obad
ZAGREB - Bivši direktor Vjesnika Ivan Božičević jučer nam je u telefonskom razgovoru potvrdio da se 1996., kako navodi tjednik Nacional, zauzimao za "kontroliranu" i žurnu privatizaciju Večernjeg " u slučaju da predsjednik Tuđman ne prihvati osnivanje koncerna Vjesnik-Večernji list-Tisak-Hrvatska tiskara.
Na temelju dopisa koji je poslao Uredu Predsjednika, Božičević je u tekstu predstavljen kao važan svjedok u slučaju prodaje Večernji list koji pred Istražno povjerenstvo nije pozvan iz političkih razloga.
- Ne bih rekao da sam ja zaslužan za ideju o 'kontroliranoj' privatizaciji Večernjaka.
Kontrola nad medijima
Naime, to je logična ideja jer nitij edna vlast ne bi neki medij u svom vlasništvu dala u nepoćudne ruke, odnosno u ruke političkih neistomišljenika. Tako je bilo u vrijeme HDZ-a, a tako je i danas jer svaka vlast želi imati medije pod kontrolom. Svakom bi normalnom to palo na pamet - rekao je jučer za Jutarnji list Ivan Božičević i dodao kako nema prigovora na objavljivanje njegovih dopisa "jer su svi njegovi potezi bili legitimni i u interesu Vjesnika".
Božičević je rekao kako se u projektu privatizacije zauzimao za transparentnost vlasništva te da se zbog svoje zamisli o osnivanju koncerna više puta sastao s predsjednikom Tuđmanom, koji je njegov koncept podržavao. O ulozi Tuđmanova savjetnika u privatizaciji Večernjeg lista Božičević nam je samo rekao kako je logično što mu je Pašalić, koji je bio zadužen za medije, dobar poznanik, te da je "samo zahavljujući njemu i dr. Tuđmanu opstao dnevni list Vjesnik".
- Predsjednik Tuđman mnoge je stvari podržavao, ali one se nisu provodile na nižoj razini. Privatizacija Večernjeg na koncu je izvedena protivno mojem prijedlogu, vjerojatno zbog parcijalilih interesa - rekao je Božičević ne želeći precizirati na koga misli.
Božičević nam je potvrdio da predsjednika Mesića poznaje već godinama jer su susjedi, ali nije želio posebno komentirati način na koji je došao u kontakt s Mesićem i izrazio suglasnost da svjedoči pred Istražnim povjerenstvom. Predsjednik Istražnog povjerenstva Joško Kontić ponovio je da bi Božičevića pozvao na razgovo
r da je za to imao dokumentirane razloge.Zaštita istrage MUP-a
Kontić je u intervjuu Jutarnjem listu u ponedjeljak rekao kako mu je iz Ureda Predsjednika sugerirano da pozove Božičevića za svjedoka, ali za to nije dobio pismeno obrazloženje. Kontić je takoder rekao da bi dopis objavljen u Nacionalu vjerojatno bio dovoljan razlog za pozivanje Božičevića pred Povjerenstvo.
- Predsjednikov savjetnik Igor Dekanić koji se sa mnom dogovarao o pozivanju Božičevića, nije znao za taj dokument, što mi je potvrdio u današnjem razgovoru. Ja u jučerašnjem intervjuu nisam želio odati ime svjedoka kako ne bih otežao posao MUP-u. No, očigledno Nacional ne misli tako. Uostalom, sasvim je sigurno da ni prethodnim objavljivanjem određenih podataka u najmanju ruku MUP-u n
isu olakšali istragu, no to je stvar između njih i MUP-a - izjavio je Kontić. Demantirao je i da Božičević, nekadašnji član HSLS-a, na svjedočenje nije pozvan zbog osobnih i stranačkih animoziteta, napomenuvši da je i "Damir Zorić bio više pozicioniran član HSLS-a od Božičevića pa je ipak dvaput pozvan pred Povjerenstvo".