Pet godina odricanja, ne jedna
Ekonomski rezultati u proteklom dijelu godine za Gavina Graya bolji su od očekivanih. Rast BDP-a u prvom kvartalu bio je četiri posto, što je najbrža stopa rasta od početka 1998. "Očekujem da će rast na razini cijele godine doseći 3,5 posto, a u 2001. četiri posto", kaže Gray. Jedan od najboljih rezultata postignut je u izvozu (non-oil). Izraženo u DEM, rastao je 9,9 posto u prvih pet mjeseci, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Međutim, te dobre rezultate treba ponajprije zahvatliti vanjskim faktorima. Izvoz je, govori Gray, brzo rastao uglavnom kao odgovor na vrlo snažan rast u EU, a hrvatskoj su ekonomiji na ruku išle i znatno mirnije prilike u balkanskoj regiji. Treće važno objašnjenje je čisto domaće: prodaja na malo je bila vrlo snažna početkom 2000.
Najvećim problemom u budućnosti Gray smatra restrukturiranje proizvođačke industrije. "Većina kompanija privatizirana je prodajom dionica zaposlenima, pa nisu imale priljev novog kapitala kroz privatizacijski proces, a i dalje ih vode isti menadžeri", objašnjava Gray. Uz to previše je proizvodnje u sektorima, gdje zemlja ima male izglede. Primjerice, industrije poput obuće i tekstila izumiru uglavnom zbog toga što su plaće u Hrvatskoj previsoke u usporedbi s konkurentima. Stoga je izazov pronaći nove industrije koje će otvarati radna mjesta.
Ništa manji izazov nije proračun, koji je zajedno s izvanrproračunskim fondovima, sa 35,4 milijarde kuna 1994. godine (40,6 posto BDP-a) narastao na 70,3 milijarde kuna (50,4 posto BDP-a) u 1999. To je znakovit i iznenađujući rast, istaknuo je Gray, imajući na umu da je rat završio 1995. "Dosad se Vlada značajno posvetila korupciji i gubicima bivše Vlade. Nažalost, mora smanjiti beneficije i ukupnu zaposlenost u javnom sektoru, ako želi smanjiti proračunski deficit. To će biti vrlo teško politički opravdati. Hrvatskoj nije dovoljna jedna godina odricanja - prije će biti pet godina", zaključuje Gray.