Vjesnik: 26. 7. 2000.
Ministri EU podijeljeni oko proširenja Unije na istok
BRUXELLES, 25. srpnja - Ministri vanjskih poslova EU raspravaljali su u ponedjeljak o reformama potrebnima za proširenje na istok, ali su postigli mali napredak oko ključnog pitanja treba li dopustiti zemljama da se integriraju različitim brzinama.Većina članica EU teoretski je otvorena zamisli tzv. »pojačane suradnje«, dok su neke članice izrazile zadršku u svezi njezine izvedivosti.
»Ostaje još mnogo toga za učiniti na određivanju uvjeta«, rekao je neimenovani
francuski diplomata. Ministri su razmatrali plan, čija je svrha uvođenje veće fleksibilnosti u proces odlučivanja u EU i izbjegavanje paraliza kada EU bude proširena na nove članice, prvi put otkako su čelnici EU stavili prošlog mjeseca taj plan na dnevni red pregovora. Britanski ministar za europska pitanja Keith Vaz izrazio je bojazni članica EU da bi moglo doći do podjele u dvije klase zemalja. Španjolski ministar vanjskih poslova Josep Pique nije protiv Europe »dviju brzina«, ali se protivi tzv. konceptu Europe »a la carte« prema kojemu bi zemljama EU bilo dopušteno da biraju, svaka prema želji, u kojoj će zajedničkoj politici Unije sudjelovati. Prema Piqueu koncept Europe »a la carte« mogao bi potkopati EU. EU treba završiti pregovore o reformama institucija do summita koji će se održati u prosincu u Nici kako bi članice imale dovoljno vremena za ratifikaciju promjena Sporazuma o Uniji te počele s prijemom novih članica od 1. siječnja.
Britanski ministar vanjskih poslova Robin Cook pozvat će u utorak Europsku uniju da postavi rokove za zaključenje pregovora sa zemaljama kandidatima za članstvo u klubu petnaestorice. Prema izvoru iz Foreign Officea Cook će takav poziv uputiti u Mađarskoj koja je u prvim redovima za članstvo u EU. U ključnom govoru iznijet će britansko stajalište da se proširenje bloka ne smije odgađati zbog rasprave o njegovoj budućnosti.
Petnaestčlana unija priprema se za prijem 12 novih članica širenjem na zemlje istočne Europe i Mediterana a što podrazumijeva provedbu strukturalnih reformi. Prema Cookovoj ocjeni trenutačna međuvladina konferencija (ICG) o promjenama sustava donošenja odluka unutar institucija EU mora biti dovršena do kraja godine.
»Rad na budućoj IGC ne bi smio odgoditi rad na proširenju (EU)«, poruka je koju će Cook prenijeti mađarskim diplomatima u Budimpešti, kazao je izvor iz Foreign Officea. »Prve nove članice bi nam se trebale pridružiti oko stola prije nego bude zaključen drugi IGC.«
Britanci naime drže da zemlje kandidati trebaju ravnopravno sudjelovati u raspravi o Europi - a takvo bi pravo izgubile ako bi se odluke donosile prije njihova pridruživanja.
U prvom krugu kandidata za prstup 2003. su Mađarksa, Češka Republika, Poljska, Slovenija, Estonija i Cipar. Slovačka, Litva, Latvija, Bugarska i Rumunjska počele su pregovore a prošle je godine i Turska istaknula svoju kandidaturu. (Reuters/Hina)