Mesić i Račan će u radni, a ne službeni posjet SAD-u
* Pojedinosti susreta s Clintonom i M. Albright još nepoznate
ZAGREB - Na poziv predsjednika Billa Clintona, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i premijer Ivica Račan doputovat će u radni posjet Washingtonu 9. kolovoza, stoji u službenom priopćenju koje je sinoć objavila Bijela kuća. "Predsjednik Mesić i premijer Račan sastat će se s predsjednikom i drugim visokim dužnosnicima vlade kako bi raspravili brojna bilateralna i regionalna pitanja", nastavlja se u priopćenju. Na kraju stoji da se posjet vidi kao "važan korak u jačanju sve šire suradnje Sjedinjenih država i Republike Hrvatske slijedom demokratskih promjena u toj zemlji".
Iako do posjeta predsjednika Mesića i premijera Račana Sjedinjenim Državama ostaje još samo desetak dana, precizan program posjeta još nije određen. Iako je riječ o radnom, a ne o službenom posjetu, program će ipak biti vrlo bogat i intenzivan.
Kako doznajemo, izaslanstvo kreće na put 7. kolovoza, a iz SAD-a u Hrvatsku vraća se 10. kolovoza. Središnji dio posjeta bit će susret s predsjednikom Clintonom i razgovori s državnom tajnicom Madeleine Albright, te razgovori u američkom Kongresu. Iako se još ništa ne govori o temama koje će biti dotaknute, očito će na dnevnom redu, osim bilateralnih odnosa, biti i neke "klasične" teme vezane za mir i stabilnost u regiji: Daytonski sporazum i njegova provedba, te stanje u SR Jugoslaviji, odnosno Crnoj Gori.
Susret najviših dužnosnika SAD-a i Hrvatske bit će i prigoda za redefiniranje međusobnih odnosa, političkih i gospodarskih. Sjedinjene Države donekle su iz prikrajka pratile ono što se u Hrvatskoj događalo u posljednjih šest mjeseci, pa će biti zanimljivo vidjeti kako službeni Washington vidi buduću ulogu Hrvatske u regiji i, naravno, kakva će biti uloga Sjedinjenih Država koje u posljednje vrijeme, osobito kroz Pakt o stabilnosti, sve lagano prebacuju na Europsku uniju.
Za 10. kolovoza, kako doznajemo, predviđen je susret hrvatskog predsjednika i premijera s predstavnicima američke trgovinske komore. Činjenica da je Hrvatska praktički postala članicom Svjetske trgovinske organizacije mogla bi pridonijeti da razmjena mišljenja o međusobnoj trgovini i gospodarskoj suradnji preraste i u nešto konkretnije. Najvjerojatnije neće biti zaobiđeni pregovori hrvatske Vlade i Enrona, kao ni odnosi s tvrtkom Bechtel.
Ni američka strana još nema konkretnih podataka o tome što će se točno događati za posjeta Mesića i Račana Washingtonu. O pojedinostima bi se moglo više doznati najvjerojatnije sredinom sljedećeg tjedna. Za to zakašnjenje dijelom su krivi bliskoistočni mirovni pregovori u kojima je predsjednik Bill Clinton bio intenzivno angažiran, a koji su neuspješno završeni prije tri dana. Uz to, 14. kolovoza održava se ključna predizborna konvencija američkih demokrata na kojoj će biti proglašen kandidat te stranke za predsjedničke izbore koji će se održati u studenome. Kad se sva ta gužva uzme u obzir, čini se da je američkoj strani ipak stalo da se prije jeseni i događaja koji su za jesen najavljeni razgovara s visokim hrvatskim dužnosnicima.
M. Šerić