Vjesnik: 01.08.2000.
Privatni trgovci naftom prijete novim prosvjedima?
Privatni trgovci naftom očekuju da ih do četvrtka primi predsjednik Republike Stipe Mesić, te da o rješenju neodržive situacije razgovaramo s predstavnicima Vlade, kao i s poslovodstvom Ine/U slučaju da do tih susreta ne dođe bit će prisiljeni na nove prosvjede
ZAGREB, 31. srpnja - Privatni trgovci naftom očekuju da ih do četvrtka primi predsjednik Republike Stipe Mesić, te da o rješenju neodržive situacije razgovaramo s predstavnicima Vlade, kao i s poslovodstvom Ine, rekao je u ponedjeljak dopredsjednik Udruge poslodavaca trgovine naftom i naftnim derivatima Šime Vrbat na
konferenciji za novinare.
Vrbat je dodao da u slučaju da do spomenutih susreta ne dođe privatni trgovci naftom i naftnim derivatima biti prisiljeni na nove prosvjede zbog teške situacije u kojoj se našlo 180 privatnih benzinskih postaja u Hrvatskoj, nakon što im je Ina (7. srpnja) ukinula rabat od 10 do 15 lipa po litri na naftne derivate. Najavljeni prosvjed bit će opsežnijiji i dugoročniji nego nedavni prosvjedi kod je bilo blokirano osam Ininih rafinerija i skladišta.
Prema njegovim riječima, nakon ukidanja rabata koji je u vidu marže uobičajen način poslovanja u zapadnoeuropskim zemljama, promet na privatnim benzinskim postajama pao između 40 do 60 posto zbog toga što su privatne benzinske postaje morale povećati cijenu goriva za oko 30 lipa po litri. Rezultat takve politike je bio da je sedam ili osam većih benzinskih postaja zatvoreno jer ne mogu izdržati konkurenciju Ininih benzinskih postaja.
Kako se čulo, čitavim nizom odluka bivše Vlade iz 1997. godine, osiguran je monopolistički položaj Ine. Nadalje, privatnim trgovcima naftom i naftnim derivatima 1998. godine, ukinuta je marža, a nakon što je postepeno ukinut i rabat, ugrožena je i egzistencija 4000 uposlenih kod privatnih poduzetnika koji se bave trgovinom naftnim derivatima. Osim toga, štiteći domaće rafinerije bivša je Vlada, »zatvorila vrata i za ulazak Shella i Texaca«, koji su htjele doći u Hrvatsku. Iako je na monopol Ine upozorila je i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, no kako njena odluka o ukidanju monopola Ine »nije ispoštivana«, HUP je najavio angažiranje međunarodne agencije za zaštitu od monopola.
Navodeći kronologiju »nesporazuma sa Inom«, Vrbat je rekao da privatni poduzetnici moraju uvoziti naftne derivate ekstra kvalitete koji u sebi sadrže 0,05 posto sumpora, dok Ina može do 2002. godine proizvoditi derivate i sa 0,2 posto sumpora. Nadalje, privatni poduzetnici moraju imati osiguran skladišni prostora za najmanje milijuna litara goriva, te svaku cisternu podvrći obveznom »uzorkovanju«, odnosno ispitivanju kvalitete goriva.
Odgovarajući na novinarska pitanja, Vrbat je rekao da odluku Vlade na prijedlog za snižavanje carine na uvoz naftnih derivata još nisu dobili, te da je ne može komentirati. Nadalje, kaže Vrbat, kada je riječ o prosvjedu, odnosno blokadi Ine, zabrinjavaju napisi u službenom glasniku Ine da su privatni trgovci naftom »teroristi« koji rade na »crnom tržištu«, iako oni državi na ime doprinosa i trošarina godišnje uplate tri milijarde kuna.
Marinko Petković