SLUČAJ STIPETIĆ
Komentari stranačkih čelnika nakon Budišine izjave o istrazi nad StipetićemTomčić: Nakon Mesićeva i Račanova povratka tražit ću hitan sastanak državnoga vodstva
Predstavnici LS-a i IDS-a, Zlatko Kramarić i Damir Kajin, uvjereni su da je afera Stipetić ‘skuhana u jeftinoj domaćoj političkoj kuhinji’, i to najvjerojatnije HSLS-ovoj
Piše: Nataša Božić
Stavovi predsjednika HSLS-a Dražena Budiše i premijera Ivice Račana ponovo se konfrontiraju. Budiša, naime, tvrdi da je inforrmacija o istrazi koju Haaški sud navodno vodi o generalu Petru Stipetiću provjerena i istinita, te dodaje kako je državni vrh o tome imao informacije, dok Račan, preko glasnogovornice Vlade, takvo što demantira.
Predsjednik Sabora Zlatko Tomčić, kako nam je jučer objasnio, tražit će hitan sastanak užega državnog vodstva nakon Mesićeva i Račanova povratka iz SAD-a kako bi se razjasnilo pitanje Haaga i generala Stipetića.
Netko drži 'figu u džepu'
Premda jučer nije htio dodatno pojasniti svoje tvrdnje, niti je želio komentirati Mesićev i Račanov demanti svojih izjava, Budiša ne odustaje od svojih navoda. - Ja sam o tome rekao sve što sam imao reći i u cijelosti stojim kod toga. Nemam što dodati o onome što sam već rekao - kratko je prokomentirao Budiša.
Predstavnici LS-a i IDS-a, Zlatko Kramarić i Damir Kajin, uvjereni su da je afera Stipetić "skuhana u jeftinoj domaćoj političkoj kuhinji", i to, najvjerojatnije, HSLS-ovoj.
Kramarić ističe da je general Stipetić ponajmanje zaslužio da bude objekt novih nesuglasica, na liniji SDP-HSLS. Sama činjenica da netko u šestorci zna što je Carla Del Ponte rekla, a ostali ne znaju, smatra Kramarić, govori o tome da u vladajućoj koaliciji nema iskrene komunikacije te da u njoj postoji prvi, drugi i treći red povjerenja.
- Sada se doista pitam ima li to naše "druženje i sjedenje" ikakva smisla ako netko stalno drži figu u džepu. Smatram da sve relevantne informacije moraju imati svi partneri u šestorci istaknuo je Kramarić.
IDS-ovac Kajin također tvrdi da iza afere Stipetić stoji političko podmetanje, i to od ljudi bliskih vlasti. Podmetanja su, smatra Kajin, usmjerena na najeksponiranije ljude hrvatske države - predsjednika Republike i premijera.
- To govori o zabrinjavajućim odnosima nepovjerenja, koji, doduše, ne mogu dovesti u pitanje stabilnost Vlade, ali stvaraju lošu klimu koja nikome ne treba i nije obećavajuća ni za prilike u zemlji, a ni za one koji iz svijeta prate događaje u Hrvatskoj. Sitna podmetanja unutar vladajućih stranaka nikome neće donijeti dobro - naglašava Kajin.
Vrh mora nešto poduzeti
SDP-ov potpredsjednik Sabora Zdravko Tomac za aferu Stipetić ne okrivljuje HSLS, štoviše uzima Budišu u zaštitu. On drži kako bi se Budiša, Račan i Mesić "trebali sastati i dogovoriti gdje je istina i kako da se izađe iz toga kruga". Svako komentiranje sa strane, ističe, samo dolijeva ulje na vatru. Tomac naglašava
da su mnogi, nakon objavljivanja priče o generalu Stipetiću u Globusu, aludirali da te informacije dolaze iz HSLS-a, od Budiše ili Radoša, i da je to skuhano protiv Mesića ili Račana.Zanimijiv je i Tomčev odgovor na pitanje ima li on osobno informacije, osim onih u medijima, o eventualnim haaškim istragama o hrvatskim generalima, primjerice Stipetiću.
- Nešto znam, ali o tome neću govoriti. Mislim da o tome što se istražuje i da li se istražuje ne treba javno govoriti. Smatram da je to na neki način i krivično djelo jer kada se javno govori da se obavlja istraga nad nekim, tko može biti i nevin, dovodi se tu osobu u situaciju da se mora javno braniti, poput, recimo, sada generala Stipetića - ističe Tomac. Dodaje kako se senzacionalističkim načinom ob
javljivanja priče časnoga generala, rodoljuba i velikog vojnika Stipetića dovelo gotovo na stup srama kao potencijalnoga zločinca i osuđenika u Haagu.Tomac ističe da državnom vrhu predstoji poduzimanje određenih mjera kako bi se "razjasnile i rasčistile dileme ne samo oko ovoga konkretnog slučaja, nego uopće oko suradnje s Haaškim sudom".
Predsjednik Sabora i HSS-a Zlatko Tomčić, komentirajući najnovije razilaženje u stavovima Budiše i Račana, kaže da "nema dovoljno pravih informacija da bih mogao arbitrirati između ta dva stajališta". Ipak, dodaje, ne vjeruje da bi Mesić ili Račan zatajili nekakvu spoznaju o tome da se vodi istraga protiv generala Stipetića.