Vjesnik: 10. 8. 2000.
Predsjednik Kwasniewski ponovno pred lustracijskim sudom
Zygmunt Witrwal, bivši kapetan SB-a tvrdi da se pod nadimkom Alek u dokumentima SB-a ne krije K
wasnievski / Najveća je ironija da je sudbina Poljske, zbog lustracije, ponovno u rukama komunističkih agenata, upozoravaju promatrači
VARŠAVA, 9. kolovoza (Od Vjesnikova dopisnika) - Poljski predsjednik Aleksander Kwasniewski u srijedu se ponovo našao pred lustracijskim sucima. Na drugoj raspravi u procesu u kojem lustracijski tužilac sumnjiči Kwasniewskog da je zanijekao svoje kontakte s zloglasnom komunističkom Službom sigurnosti SB, svjedočilo je nekoliko bivših časnika SB-a, te šef arhiva sadašnjih tajnih službi UOP. Poljski predsjednik morao se podvrgnuti lustracijskom postupku kako bi se mogao ponovno kandidirati na predsjedničkim izborima koji će se održati u listopadu ove godine.
Najviše pažnje privuklo je svjedočenje izvjesnog Zygmunta Wytrwala, bivšeg kapetana SB-a, za kojega se ustanovilo da se nekoliko puta sastajao s Kwasniewskim dok je ovaj bio aktivan u studentskim časopisima. Wytrwal, koji je sredinom osamdesetih godina bio zadužen za tajnog suradnika u dnevnom listu Zycie Warszawy, kojega je vodio pod pseudonimom Alek, tvrdi da to nije bio Aleksander Kwasniewski. Tezu da je Alek bio Kwasniewski iznio je na prošloj raspravi lustracijski tužilac na osnovu dokumenata pronađenih u arhivima tajnih službi. Isti broj pod kojim se vodio Alek - 72204 - pronađen je naime pri prezimenu Kwasniewskog u jednom drugom dokumentu SB-a.
Jedan od važnih svjedoka optužbe bio je sadašnji šef arhiva obavještajnih službi, koji je ustvrdio da ti materijali nisu mogli biti krivotvoreni. Na takvu mogućnost manipulacije upozoravali su, naime, branitelji poljskog predsjednika. Sam Kwasniewski, koji niječe bilo kakvu suradnju s tajnim službama, smatra pak kako je moguće da se radi o političkoj igri koju je uoči izbora pokrenula vladajuća Izborna akcija Solidarnost (AWS), a najbliži suradnici poljskog predsjednika izražavaju sumnju u samostalno djelovanje sadašnjih obavještajnih službi (UOP). Razloge za sumnju dao je, doduše, sam UOP koji je, kako je prošlog tjedna ustanovila posebna parlamentarna komisija, dio dokumenata o Kwasniewskom posjedovao i prije godinu i pol dana, a da o tome nije obavijestio lustracijskog tužioca. Iako šef UOP-a tvrdi kako su prvotni materijali bili nepotpuni, te da su posljednja dva dokumenta pronađena zadnjih tjedana, zastupnici oporbenog Saveza demokratske ljevice (SLD) ne sumnjaju da je UOP želio pričekati s kompromitirajućim materijalima do predizborne kampanje.
Lustracijski postupci protiv Kwasniewskog i protiv bivšeg poljskog predsjednika Lecha Walese, i dalje su predmet žestokih rasprava u poljskoj javnosti. Dok jedni smatraju da se radi o smišljenom udaru na demokraciju, kompromitaciji lustracije i bruci koju će lustracija dvojice tako istaknutih političara donijeti Poljskoj, drugi ističu da nema razloga za paniku jer lustriranje zasad ide u skladu s zakonskim propisima. Najveća ironija je da je sudbina Poljske ponovno u rukama komunističkih agenata, upozoravaju brojni promatrači.
MARKO OLENKOVIĆ