Slobodna Dalmacija: 10. 8. 2000.

NAJVEĆI SKANDAL NOVE VLASTI POLITIČKA POZADINA PROBNE POTJERNICE ZA PETROM STIPETIĆEM KOJA JE NACIJU DIGLA NA NOGE
Haag se već sprema po generale HV-a, a državni vrh ne zna što će!

Voditi raspravu o Budišinoj izjavi, a pritom ignorirati raspravu o tome što će ova vlast učiniti ako inzistiranje Haaga na zapovjednoj odgovornosti jednoga dana donese i konkretne optužnice protiv hrvatskih generala, nije samo neodgovorno, već je i prilično neinteligentno

Piše: Tihomir DUJMOVIĆ


U politici, posebice ovdašnjoj, uvijek ima svega: prenemaganja, lažnog iščuđavanja, raskošne dvoličnosti, trgovanja s poluistinama i svega onoga na što smo već naviknuli. No, ovakvu koncentraciju zaobilaženja merituma stvari kakva se događa sada glede Haaga, generala Stipetića i Budišine izjave u vezi s tim, takvu količinu tobožnjih demantiranja u kojima se uopće ne demantira bit Budišine izjave, ovo pravo natjecanje u guranju pod tepih u ovome trenutku najtežega unutarnjopolitičkog pitanja u državi, to još nismo vidjeli.

Ubiti pticu rugalicu

Naime, pročitaju li se pozornije svi mogući demantiji koji su izrečeni na samu bit Budišine izjave, po kojoj je i general Stipetić mogući osumnjičenik za ratne zločine, može se vidjeti da se o tom ozbiljnom pitanju vode krajnje neozbiljne rasprave. Tako će predsjednik Sabora Tomčić ustvrditi da "čeka da se vrate Račan i Mesić pa da se raščisti tko je dao vijest o Stipetiću". "Tko je dao vijest o Stipetiću" možda je zgodan trač uz kavu, no meritum stvari ostaje isti: vode li se istrage i o hrvatskim generalima, zna li nešto o tome državni vrh i, što je najvažnije, postavlja se pitanje kako će se vlast prema takvom mogućem razvoju situacije postaviti. U ovome trenutku nacija uopće ne zna kako će se državni vrh postaviti u slučaju da se takve optužnice podignu! Umjesto da se otvori rasprava o tome, umjesto da Budišina izjava bude poticaj da se zauzme stav oko ovog delikatnog pitanja, i mediji i političari se bave pričama o tome tko je što kome, kada i gdje rekao, a krivac je već nominiran. Opet je to, dakako, Dražen Budiša.
U prvom demantiju Vlade koji se bavio Budišinom izjavom stoji da Vlada nema informacija da se priprema optužnica protiv generala Stipetića, ali u ovoj se zemlji svi prave blesavi. Budiš
a, naime, nikad i nije ustvrdio da je podignuta optužnica protiv generala Stipetića! Dva dana kasnije premijer Račan iz Washingtona poručuje da zna da se provode neke istražne radnje, ali da ne zna koje. Premijer dodaje: "Nemamo saznanja da su te istražne radnje okrenute ka podizanju optužnice, a pogotovo ne protiv generala Stipetića." To isto tako nije nikakav demanti Budišine izjave, jer on nikada nije rekao da su istražne radnje okrenute ka podizanju optužnice. Račan, dakle, nije demantirao Budišinu izjavu da je i general Stipetić mogući osumnjičenik u Haagu! Nije to učinio niti predsjednik Mesić, on samo tvrdi da nema informacije kojima Budiša raspolaže i dodaje da se u ovome trenutku ne zna tko će biti osumnjičeni ili svjedok. No, Ivan Zvonimir Čičak ovih dana ističe da su i današnji Mesićev savjetnik za vojna pitanja Imra Agotić i predsjednik Mesić osobno bili upozoreni na to da se već godinu i pol oko generala Stipetića "čeprka"!
S druge strane, pogledaju li se izjave koje stižu iz Haaga, postaje po sv
emu sudeći prilično jasno da je Budišina izjava bila točna i da se u Haagu i general Stipetić tretira kao "mogući osumnjičenik". Graham Blewitt, zamjenik glavne tužiteljice Haaškoga suda, na decidirano pitanje vodi li se istraga protiv generala Stipetića odgovara: "Ne mogu vam odgovoriti na to pitanje s ’da, vodimo istragu’ ili ’ne, ne vodimo istragu protiv njega’. Mi istražujemo zločine koji su pod jurisdikcijom Haaškoga suda".
Treba doista biti neobično ograničen pa ne vidjeti da zamjenik glavne haaške tužiteljice kristalno jasno potvrđuje Budišinu tezu da je i general Stipetić "mogući osumnjičenik". Tim prije jer je Graham Blewitt ističe da će Haaški sud "inzistirati na zapovjednoj odgovornosti". "Inzistirati na zapovjednoj odgovornosti" i, kako ističe, "
istraživati zločine koji su pod jurisdikcijom Haaškoga suda" u hrvatskom slučaju znači da bi svojevrsnoj obradi mogao biti podvrgnut dobar dio hrvatskih vojnih zapovjednika iz Oluje i Bljeska, odnosno svi oni na području čije odgovornosti su se dogodili ratni zločini. Ako je to tako, nije jasno po čemu je Budišina izjava nešto čemu uopće "ne treba pridavati važnost", kako je to ustvrdila predsjednica HNS-a Vesna Pusić. Još je manje jasno kojom su aritmetikom Damir Kajin i Zlatko Kramarić došli do zaključka da je afera Stipetić "skuhana u domaćoj političkoj kuhinji".

Čermakovo priznanje

Uza sve ovo valja uzeti u obzir i nedavnu izjavu generala Čermaka koji sasvim eksplicitno tvrdi da "zna da se vode istrage o hrvatskim generalima koji su zapovijedali akcijama Bljesak i Oluja", dodajući: "Nije mi jasno zašto se nova hrvatska Vlada pretvara da ne zna za njih." Tu se negdje krije meritum čitave afere, a ne u tome tko je i kada nešto rekao i što je pritom mislio! Voditi raspravu o Budišinoj izjavi, a pritom praktički po svaku cijenu ignorirati raspravu o tome što će ova vlast učiniti ako Blewitovo "inzistiranje na zapovjednoj odgovornosti" jednoga dana donese i konkretne optužnice protiv hrvatskih generala nije samo neodgovorno, već je i prilično neinteligentno. Činjenica da ove jeseni neće biti podignute nikakve optužnice, kako tvrdi zamjenik haaške tužiteljice, činjenica da u ovome trenutku nije ispisana niti jedna takva optužnica, kako naciju tješe i Račan i Mesić, nije alibi za vidljivu detalj da državni vrh ne zna što će u tom trenutku učiniti.