ŠTO DONOSI PET NOVIH UGOVORA IZMEĐU HEP-a I ENRONA
Enron neće graditi TE Jertovec, već će Hrvatskoj prodavati struju iz Bosne
* Enron će 18 mjeseci prodavati Hrvatskoj struju koju je moguće nabaviti po dva centa za 3,79 i tako će zapravo dobiti odštetu od 30 milijuna dolara
ZAGREB - Kada za desetak dana hrvatska Vlada upali "zeleno svjetlo" za konačan potpis pet novih ugovora između HEP-a i američkog Enrona, bit će najvjerojatnije objavljeno i što oni donose. Zasad o tome nitko ne želi govoriti, ali svi se slažu da je to najbolje od loših rješenja. Razgovore i pregovore koji su počeli još u vrijeme predsjednika Tuđmana, kada je potpisan i prvi ugovor, nastavili su i predstavnici nove vlasti. Protokol potpisan u Houstonu 9. lipnja ove godine trebao bi, kako se svi slažu (a potvrdili su to i Ivo Čović, predsjednik Uprave HEP-a, i Eric Shaw, potpredsjednik Enrona), biti temelj novih pet ugovora koji tek čekaju potpise.
Možda je u cijelom slučaju najvažnije to što se dugo najavljivana "prva američka elektrana" TE Jertovec, pedesetak kilometara od Zagreba, najvjerojatnije uopće neće graditi! Prema prvobitnom planu, Enron je trebao izgraditi, posjedovati, voditi i održavati TE Jertovec 20 godina i zatim ga predati HEP-u uz naknadu od jedne kune. HEP je u toj priči trebao plaćati fiksnu godišnju naknadu za najam kapaciteta od otprilike 30,7 milijuna dolara, odnosno 614 milijuna dolara za svih dvadesetak godina. I to bez obzira na to radi li uopće elektrana i koliko struje proizvodi!
Ako se novih pet ugovora za čiju su suglasnost svoje potpise već dali Eric Shaw i Ivo Čović doista temelji na protokolu iz Houstona, onda je i logično da se Enronu takva elektrana ne isplati. Jer, po rješenjima iz protokola HEP je dužan idućih 18 mjeseci od Enrona kupovati električnu energiju po cijeni od 3,79 američkih centi za kilovat, i to uz 240 megavata snage oko šest tisuća sati godišnje. Za osamnaest mjeseci to je devet tisuća sati. No, električna energija u Europi danas se može nabaviti već za dva centa po kilovatsatu. Zbog toga bi bilo za Enron jednostavnije da kupuje struju negdje u Europi (od Ukrajine do Bosne i Hercegovine) i prodaje je po dogovorenoj cijeni HEP-u, a razlika od tridesetak milijuna dolara bit će praktično odšteta za njih.
No, stvar bi zasigurno za hrvatske potrošače struje i porezne obveznike bila mnogo gora da se TE Jertovec i gradio pod tadašnjim uvjetima jer bi električna energija iz elektrane u Jertovcu stajala pet američkih centi po kilovatsatu. Ukupan trošak bio bi oko 1,42 milijarde američkih dolara, a uz proizvodnju od sedam tisuća sati cijena bi bila oko 4,8 američkih centi po kilovatsatu, odnosno 1,58 milijardi dolara.
Novim ugovorima HEP će izgubiti samo razliku koja postoji između ugovorene cijene od 3,79 američkih centi i one po kojoj Enron može nabaviti struju u Europi, a to je oko dva centa po kilovatsatu. Zanimljivo je da bi samo razlika u cijeni između nabavljene struje iz Jertovca i struje na slobodnom tržištu u razdoblju od dvadeset godina bila čak 860 milijuna dolara. Pa čak i kada bi cijena na tržištu porasla na dogovorenih 3,5 centi po kilovatsatu, izgubilo bi se čak 440 milijuna dolara. Ovako, bude li pet novih ugovora doista temeljeno na houstonskom protokolu, HEP-u će ostati prostor da nakon 18 mjeseci slobodno nabavlja električnu energiju na otvorenom tržištu. Moguće je, međutim, da su neki komercijalni detalji ipak barem djelomice promijenjeni, pa se može dogoditi da se u ugovorima smanji snaga ili poveća vrijeme trajanja ugovora, što, međutim, ne bi bitno promijenilo konačnu cijenu odštete koja se mora platiti Enronu.
Z. Cesar
IZ EUROPSKOGA SJEDIŠTA ENRONA TVRDE: Gradit ćemo kad se za to pokaže potreba
Hoće li Enron graditi TE Jertovec ili neće, pokušali smo doznati i u sjedištu europskog dijela kompanije u Londonu.
Enron priprema Jertovec za moguću gradnju termoelektrane u idućih nekoliko godina. Točno vrijeme gradnje ovisit će o tržišnoj cijeni električne energije. Iako je točno da je trenutačna cijena električne energije na europskom tržištu relativno niska, činjenica da se u ovom trenutku ne gradi mnogo elektrana potvrđuje da tržišna cijena može znatno porasti vrlo skoro.
U trenutku kad Hrvatska i regionalno tržište zatraže nove kapacitete, mi se nadamo početi gradnju elektrane kako bismo na te potrebe odgovorili, glasio je odgovor koji smo dobili iz sjedišta tvrtke u Londonu.