Slobodna Dalmacija: 12. 8. 2000.

OSVRT: ŠTO JE HRVATSKO DRŽAVNO IZASLANSTVO DONIJELO IZ BIJELE KUĆE
Nakon medenog mjeseca vrijeme za - biznis

Premijer Račan obvezao se pred svojim američkim sugovornicima da će Vlada što prije donijeti sve poticajne mjere za strana ulaganja, a već bi početkom jeseni hrvatska delegacija ponovno trebala preko oceana kako bi se tamo predstavila s dovršenim programima i jamstvima sigurnosti Hrvatske kao ulagačke zone

Piše: Bisera LUŠIĆ


Ako su možda osobno i imali kakve prigovore na to što je dugo očekivani posjet Sjedinjenim Američkim Državama dobio rang radnoga, a ne službenog posjeta, predsjednik Mesić i premijer Račan vjerojatno su već prvog dana boravka u Washingtonu takve prigovore osobno uklonili. Američka vojska dva puta je postrojena u čast hrvatskih gostiju, pa je tako prvi put na groblju Arlington hrvatska delegacija imala priliku položiti vijenac pred grobnicu neznanog junaka, a tada su u čast dolaska hrvatskih dužnosnika ispaljeni počasni plotuni te su intonirane hrvatska i američka državna himna. Slična ceremonija potom je upriličena ispred Pentagona, gdje su hrvatski dužnosnici dogovarali nastavak vojne suradnje s njihovim domaćinom, američkim ministrom obrane Williamom Cohenom. Osim zagonetnih najava da će Hrvatska na putu u NATO krenuti bržim putem, čini se da je dogovoreno kako će Hrvatska vojska krenuti u obuku svojih pilota na američkim letjelicama.

Znojili se dlanovi

U kuloarima se sve više šuška da će Hrvatska krenuti u nabavu zrakoplova F-16 koje koriste zemlje Sjevernoatlantskog saveza, ali za sada nije poznato hoće li se to učiniti putem američke pomoći ili povoljnijeg komercijalnog aranžmana. U tom bi se slučaju pak dovela u pitanje modernizacija postojećih migova 21.
S obzirom na to da je SAD kao svjetska velesila broj jedan oduvijek strogo na
dgledao događaje na jugoistoku Europe, a znajući da su upravo Amerikanci bili najglasniji kada je Hrvatsku trebalo opomenuti zbog kojekakvih prijašnjih neposluha, posjet Sjedinjenim Državama trebao je biti vrhunac u vanjskopolitičkoj nisci uspjeha koju je zaredala nova vlast. Nekim članovima hrvatske delegacije dlanovi su se znojili i uoči sastanka u Bijeloj kući. Zbog ljetne stanke izostali su susreti hrvatskih dužnosnika u američkom Kongresu, a nije bilo moguće organizirati niti susret koji su hrvatski dužnosnici priželjkivali — razgovore s predsjedničkim kandidatima Bushom i Goreom.
Optimistično raspoloženje uoči sastanka s Clintonom u hrvatskoj delegaciji zavladalo je već tijekom susreta koji je održan neposredno prije odlaska u Bijelu kuću, kada je Predsjednika i premijera ugostila šefica State Departmenta Madeleine Albright. U šali, neki od hrvatskih dužnosnika poslije su nam kazali kako su znali da je sve u najboljem redu jer je gospođa Albright svoje goste dočekala okićena uvijek znakovitim brošem, a
za dan dolaska Mesića i Račana odabrala je veliki bijeli cvijet. Nakon što joj je predsjednik Mesić uručio Odlikovanje kraljice Jelene, prva dama američke diplomacije, uz riječi zahvale, izrekla je niz pohvala na demokratski razvoj Hrvatske, ali i jasnu tvrdnju da se odnosi SAD-a i Hrvatske sada zasnivaju na partnerstvu u kojem naša zemlja uvijek može računati na američku pomoć.
Slično je ponovio i američki predsjednik Bill Clinton. Kako je istoga dana kada je primao hrvatsku delegaciju dodjeljivao nagrade
zaslužnim Amerikancima, što čini jednom godišnje, Clintonov protokol zatražio je od hrvatskog protokola da sastanak vremenski odgodi 20-ak minuta. No, sumnji unatoč, susret u Bijeloj kući nije zbog toga trajao kraće, već se produžio na 50 minuta, a u Ovalnom uredu, uvjeravaju nas sudionici tog sastanka, tražila se stolica više. U Bijeloj kući pola vremena potrošeno je na razgovore o američko-hrvatskim odnosima, a pola na situaciju u regiji, uz naglasak na nezaobilaznu Srbiju. Nakon izlaska s tog sastanka hrvatski Predsjednik i premijer nisu mogli kriti zadovoljstvo te su dobro raspoloženi kazali kako smatraju da je susret s Clintonom kruna njihova boravka u Sjedinjenim Državama.
Prema hrvatskim dužnosnicima, veću zainteresiranost nisu jedino pokazali američ
ki mediji. Premda su se redakcije odazvale konferenciji za novinare hrvatskog Predsjednika i premijera, posjet Washingtonu u američkim medijskim razmjerima prošao je gotovo nezapažen.

Opet preko oceana

Analitičari vanjskopolitičkih poteza nove hrvatske vlasti vole kazati da je razdoblje medenog mjeseca Hrvatske kao "male mezimice Zapada" sada završeno, te da sada slijede mukotrpni pregovori na putu naše zemlje prema europskim integracijama. Nakon posjeta SAD-u moglo bi se, sudeći prema atmosferi, kazati kako je medeni mjesec u ovom slučaju nešto duže potrajao, a ovaj drugi i za život prosječnoga hrvatskoga građanina važniji dio oporavka hrvatskoga gospodarstva uz zapadnu financijsku potporu tek treba započeti. Vremena za gubljenje nema; premijer Račan obvezao se pred svojim američkim sugovornicima kako je Vlada spremna što prije donijeti sve poticajne mjere za strana ulaganja, a već bi početkom jeseni hrvatska delegacija ponovno trebala preko oceana da bi se tamo predstavila s dovršenim programima i jamstvima sigurnosti Hrvatske kao ulagačke zone. Tada bi Vladina delegacija bila ojačana gospodarskim stručnjacima i domaćim poduzetnicima koji su ovaj put izostavljeni, a prema prvim planovima posjet se ne bi zadržao samo u Washingtonu, već i po ostalim gradovima SAD-a. Sve korake treba brzo i spretno napraviti, smatraju dobri poznavatelji američkih prilika, jer Sjedinjene Države čeka zahuktavanje predizborne groznice, kada je sva pažnja koncentrirana na nadmetanje kandidata za prvog čovjeka SAD-a. Hrvatska je načelnu podršku već dobila i sada je, u vremenski stisnutom roku, upravo na njoj da pokaže svu odlučnost i dokaže da može biti zemlja partner. Amerika je Hrvatskoj dala novu šansu za gospodarsku suradnju, a sada je na potezu aktualna hrvatska vlast.