Rat ili mir u braku iz interesa
* Račan može "odrezati" Budišu koji ga je doveo u neugodan položaj ili mu ponuditi ulazak u Vladu kako bi kupio politički mir sa saveznikom
Afera s generalom Stipetićem nadrasla je utvrđivanje tko je kome što rekao za posjeta haaške tužiteljice Carle Del Ponte i prijeti da postane test opstanka šestorke, pa čak i Vlade u ovom sastavu. Ovaj put stvari između SDP-a i HSLS-a, odnosno ponajprije između Račana i Budiše, neće biti moguće riješiti razgovorom u kleti. Budiša je, naime, svojim posljednjim izjavama Račana stjerao u kut, tražeći da jasno kaže je li prikrivao podatke o istrazi nad generalom Stipetićem i, govoreći otvoreno, lagao javnosti.
Priznavanje prikrivanja podataka (osobito ako je dogovoreno s predsjednikom Mesićem) nanijelo bi štetu ugledu Vlade, premijera i predsjednika države. Ostanu li Račan, Mesić i ministar Ivanišević pri prijašnjim izjavama da nije bilo razgovora o Stipetiću, Budiša bi izgubio svaku političku vjerodostojnost, a njegov potez bi ponovno aktualizirao pitanje o njegovim stvarnim političkim aspiracijama: visok položaj u Vladi (potpredsjednik ili ministar vanjskih poslova), u diplomaciji ili ipak samo "običan" predsjednik stranke u koalicijskoj šestorci?
Savez Račana i Budiše od početka nije bio plod ljubavi i zajedničkih političkih stajališta, nego čista pragma koja je u jednom trenutku dala željene rezultate za obje stran(k)e. Ubrzo se, međutim, pokazalo da je matematika usvojena prije izbora nedostatna i da će i u Vladi, ali i u odnosima šestorke, morati biti prestrojavanja. Ono je moglo biti bezbolno, uza suglasnost svih aktera, a može se obaviti i uz koalicijska previranja i tektonske poremećaje u Vladi.
Račanu bi vjerojatno bila draža prva, tiša varijanta, jer je teško priznati da neki politički savezi nisu izdržali kušnju i da planovi stvarani na tom temelju ne mogu izdržati ni godinu dana. Dakle, Račan može "odrezati" Budišu, koji ga je pravdajući sebe doveo u vrlo neugodan položaj ili mu ponuditi ulazak u Vladu, kako bi kupio politički mir sa saveznikom, osobito prije lokalnih izbora.
Oba rješenja imaju svoje zagovornike, no čini se da je onih koji traže konačno i definitivno raščišćavanje na relaciji Račan - Budiša sve više. Prema nekima, Račan bi i među nekim HSLS-ovim ministrima naišao na potporu ako se odluči na radikalni razgovor s Budišom, jer ni oni nisu najsretniji sa trenutačnom stranačkom politikom. Navodno i dio haeselesovaca, osobito u Dalmaciji, ne bi imao ništa protiv da se Račan žešće obračuna s Budišom. A ne treba ni govoriti da bi i za dobar dio esdepeovaca, od početka nezadovoljnih tim savezom, to bio melem na ranu. U takvom bi rasporedu snaga Budiša mogao izgubiti i one položaje koji su do sada bili neupitni. Račan će mu to, prema nekim najavama, ovaj put jasno reći. Čak i po cijenu razlaza.
J. Popović