Vjesnik: 18. 8. 2000.
Poljske obavještajne službe manipulirale lustracijskim procesima?
VARŠAVA, 17. kolovoza (Od Vjesnikova dopisnika) - Sve ukazuje na to da su poljske obavještajne službe (UOP) manipulirale lustracijskim procesom Lecha Walese, tvrdi utjecajni varšavski dnevnik Gazeta Wyborcza. Krajem prošlog tjedna, bivši poljski predsjednik oslobođen je od sumnji da je surađivao s komunističkom tajnom policijom, no skandal je izbio kad se ispostavilo da je ključni
dokument na temelju kojega je lustracijski sud presudio u korist Walese stigao u ruke sudaca tek dan uoči donošenja presude.
Riječ je o bilješci iz 1985. godine, u kojoj je opisano kako je tadašnja Služba sigurnosti SB falsificirala dokumente koji su trebali poslužiti kao dokaz da je Walesa njihov tajni doušnik, vođen pod pseudonimom Bolek. Ti papiri trebali su ponajprije moralno diskreditirati vođu Solidarnosti među njegovim tadašnjim najbližim suradnicima, a tajna policija poslužila se njima i kad je nastojala spriječiti da Walesa dobije Nobelovu nagradu za mir. Krivotvoreni dosjei Boleka stigli su tako 1982. godine i u ruke članova žirija u Stockholmu te su vrlo vjerojatno presudili da je Walesa morao pričekati na tu prestižnu nagradu dodatnu godinu dana.
Gazeta Wyborcza otkrila je da je tu bilješku, koja je bila dovoljna da lustracijski suci ustvrde kako Walesa govori istinu kad tvrdi da nikad nije bio tajni doušnik, UOP poslao sudu tek uoči treće i zadnje lustracijske rasprave, iako ju je pronašao dvadeset dana ranije, dok je lustracijski postupak Walese bio još na početku. Sumnju da su se obavještajne službe i ovog puta dale uvući u političke igre samo su pojačale izjave glasnogovornice UOP-a, koja je najprije zanijekala, a nakon dva dana priznala da je s uručivanjem spornog dokumenta UOP čekao do zadnjeg trena. Štoviše, poslao ga je tek na insistiranje suda.
Što bi bilo da dragocjeni za Walesu dokument nije izišao iz arhiva UOP-a, pitaju se mnogi u Poljskoj.
Povod za sumnju o korištenju obavještajnih službi za dnevno političke obračune dao je i lustracijski proces predsjednika države Aleksandra Kwasniewskog, završen također prošlog tjedna presudom u korist Kwasniewskog. U njegovom je slučaju UOP izišao sa senzacionalnim materijalima koji su upućivali da je sadašnji poljski predsjednik mogao biti tajni suradnik SB-a pod pseudonimom Alek, tek sada uoči predsjedničkih izbora, iako ih je posjedovao, kako se ispostavilo, već godinu i pol dana a da o tome nije obavijestio lustracijskog tužioca.
Cilj takve političke igre mogao je biti da obojica kandidata vode predizbornu kampanju u atmosferi sumnjičenja i insinuacija, smatra Gazeta. Time bi se najviše okoristio šef vladajuće Izborne akcije Solidarnost (AWS) Marian Krzaklewski, glavni rival Kwasniewskog na predstojećim izborima, a kojemu smeta i Walesa jer mu oduzima dio desno orijentiranih birača.
Marko Olenković