Večernji list: 21. 8. 2000.

SEDAM DANA PRIJE ROKA KOJI JE VLADA DOBILA OD SABORA
Vlada još ne zna kako do liste 200 najbogatijih obitelji
* Aleksandra Kolarić, glasnogovornica Vlade: Ispitujemo mogućnost objavljivanja takvog popisa, ali još je mnogo pitanja, poput onoga što je sve obitelj

Za malo više od tjedan dana istječe rok u kojem bi Vlada trebala objaviti popis 200 najbogatijih obitelji u Hrvatskoj. Podsjetimo, Zastupnički je dom Sabora na sjednici 27. lipnja prihvatio prijedlog zastupnika HDZ-a i obvezao Vladu na objavu tog popisa u roku od 60 dana. Rok se primakao kraju, pa smo upitali glasnogovornicu Vlade Aleksandru Kolarić u kojoj je fazi prikupljanje podataka.
- Vlada je tražila mišljenje o izvedivosti takvog popisa
od nekoliko ministarstava, no nemamo još ništa konačno. Znači, pokrenuli smo proces da se izvidi mogućnost objavljivanja takvog popisa. No, tu je mnogo pitanja, poput onoga što je sve obitelj, a što nije. Ono što mogu reći jest da će rokovi biti poštovani - kazala je A. Kolarić, objasnivši kako će u zadanom roku Sabor biti izviješten o tome je li podatke moguće dostaviti ili nije.
A. Kolarić kazala je kako se premijer Račan vraća sljedećeg tjedna, kad se očekuje i sjednica Vlade, no nije znala odgovoriti h
oće li na toj sjednici biti o tome riječi.
Činjenica da su se rokovi primakli kraju, a da Vlada još nije prionula na izradu popisa, može značiti i to da će odgovor Hrvatskom državnom saboru biti kako takav popis tehnički nije moguće napraviti. Na to upuću
ju i neka mišljenja iz izvora bliskih Vladi, doduše posve neslužbena, po kojima bi objavljivanje takvog popisa zapravo bilo zadiranje u privatni život onih koji bi se mogli naći na njemu.
S druge strane, nema sumnje da će HDZ, koji je inicirao objavljivan
je popisa, ako se on ne objavi, pokušati na tome steći određene političke bodove. Zapravo, ako odgovor Vlade bude negativan, HDZ će to posve sigurno uzeti kao dokaz za tezu da među hrvatskim bogatašima najmanje ima onih iz HDZ-a ili barem povezanih s HDZ-om. U to je, doduše, teško povjerovati, no to iz stranke poručuju već mjesecima.
Ako se popis ipak sastavi, pitanje je tko će se sve na njemu naći i koji će se kriteriji primjenjivati. Primjerice, dio hrvatskih bogataša, ili barem onih koji se u javnosti t
akvima doživljavaju, već je završio iza brave ili im prijeti takav ishod. Takvi čekaju pravosudni rasplet svoje sudbine, koji je posve neizvjestan, kao, uostalom, i sudbina njihova bogatstva. Naravno, riječ je o imenima koja su punila novinske stupce proteklih mjeseci, počevši od najpoznatijeg zatvorenog bogataša Miroslava Kutle, preko slavonskog tajkuna Antuna Novalića, bivšeg ministra Ivana Heraka, koji se još nalazi u pritvoru, pa do "bolesnog" Gucića i drugih.
Kako god bilo, Vladi ostaje još malo vreme
na da obznani te podatke, a bez obzira na to hoće li to učiniti ili ne, popis 200 najbogatijih hrvatskih obitelji mogao bi biti jedna od najvrućih jesenskih političkih tema.
B. Kovač