Večernji list: 23. 8. 2000.

PREMIJER RAČAN NAKON JUČERAŠNJEG SASTANKA ŠESTORKE
Stipetić je spominjan u razgovoru s predstavnicima Haaga, ali ne kao optuženi
* Račan: Istrage se vode o ratnim zločinima, a ne o pojedincima * U razgovorima s Carlom del Ponte nije bilo govora o završenim istragama niti o optužnicama

ZAGREB - Nakon petosatnog sastanka čelnika stranaka vladajuće koalicije, premijer Ivica Račan decidirano je pred novinarima izjavio kako u kontaktima s predstavnicima Haaškoga suda general Stipetić nije spominjan ni kao mogući krivac ili optuženik. Iza časnog imena generala Stipetića žele se sakriti oni čija su imena manje časna. Iz Račanove interpretacije jučerašnjeg sastanka šestorke razabire se da se tenzije oko "slučaja Stipetić" žele smiriti, a i čelnik HSLS-a Dražen Budiša kratko je novinarima poslije te rasprave rekao kako je zadovoljan sastankom.
Šestorka se složila da je tijekom protekla dva tjedna bi
lo previše špekulacija, nagađanja i primjera "pokvarenog telefona", vezanih uz tu aferu.
- Znamo da se istrage vode o ratnim zločinima, ali ne o pojedincima - izjavio je Račan, dodajući kako se istrage ne vode o Domovinskom ratu, a da u tome Vlada ne bi s
urađivala. Premijer ističe kako Vlada želi da se ustanovi istina o zločinima i njihovim počiniteljima jer je definitivno odlučeno da Hrvatska neće biti talac u suradnji s Haaškim sudom. Bit će problema u suradnji s Haagom, ali će ih Vlada rješavati suradnjom.
- Žao nam je što je u cijeli problem uključen i general Stipetić, koji je časno postupao u obrani Hrvatske - rekao je premijer.

Sukobi koriste onima koji prikrivaju zločine
Račan dalje navodi kako je zajedno sa sedam ili osam suradnika iz Vlade u dva navrata razgovarao s Carlom del Ponte, ali da nikad nije s njom razgovarao nasamo. Bilo je nekoliko neformalnih razgovora u lipnju u kojima su pojedinačno sudjelovali ministar pravosuđa Ivanišević i predsjednik Republike Mesić. Račan, međutim, kaže kako
ne želi interpretirati razgovore u četiri oka, ali napominje kako nije bilo govora o završenim istragama, ni o optužnicama. Neshvatljivo je stoga kad se kaže da je "dosta takvog ponašanja Haaškog suda", jer dosad nitko iz Hrvatske nije optužen. Sukobi u suradnji s Haaškim sudom ne idu u korist Hrvatske. Ti sukobi, međutim, koriste politici koja je dojučer prikrivala stvarne zločine, čineći štetu Hrvatskoj i dovevši je u izolaciju. Premijer dalje kaže kako Vlada nije za ekstenzivnu interpretaciju objektivne zapovjedne odgovornosti, ali da to želi dalje rješavati u dijalogu s Haaškim sudom. Zaključak je šestorke kako nema potrebe mijenjati politiku u odnosu s Haagom, zasnovanu na saborskoj deklaraciji i Ustavnom zakonu, a da će se postupiti drukčije bude li za to povoda.

O suradnji s Haaškim sudom, doduše, postoje razlike u stavovima, ali premijer kaže da o tome neće govoriti javno ako se te razlike mogu izgladiti. Na pitanje hoće li ovaj slučaj poremetiti odnose u koaliciji, posebice odnose između SDP-a i HSLS-a, Račan odgovara:
- Ovisi! Odnosi se neće poremetiti ako se iz tog slučaja izvuku prave pouke. No, to ne ovisi samo o jednoj strani.
Ne bi li se netko trebao ispričati generalu Stipetiću? Račan odgovara općenito da bi se trebali ispričati svi oni koji
su ga spomenuli u pogrešnom kontekstu te podsjeća da sam tu pogrešku nije učinio. Je li Budiša taj koji se treba ispričati? Račan odgovara kako Budiša nije pogriješio kad je rekao da je Stipetić spomenut, ali da Stipetić sasvim sigurno nije spomenut kao netko protiv koga bi bila podignuta optužnica.

Sastanak nije sniman
Pouka je za sve da o takvim temama treba razgovarati za stolom i ozbiljno, a ne preko telefonskih žica. Račan je uvjeren da su u proizvodnju sukoba bili umiješani i oni kojima odgovara zatezanje odnosa s Haagom.
Jučerašnja rasprava šestorke nije snimana, iako je jedan dnevni list objavio da je Budiša to tražio. Račan kaže kako je bio zajednički stav da se taj razgovor ne snima jer da, usprkos najavama i priželjkivanjima nekih medija, odno
si unutar šestorke nisu na takvom stupnju nepovjerenja da bi bilo potrebno snimanje.
Nakon rasprave o "slučaju Stipetić", na sastanku šestorke govorilo se o skorom trodnevnom sastanku na Plitvicama na kojemu će predstavnici Vlade, Sabora, sindikata i posl
odavaca razmijeniti mišljenja o proračunskoj politici za iduće tri godine, o strategiji gospodarskog razvoja, izmjenama poreznog sustava i mogućnostima za uspostavljanje socijalnog pakta.
D. Knežević