Novi list: 23. 8. 2000.
ZAŠTO VLADA SUTRA NEĆE RASPRAVLJATI O TIMU ZA PREGOVORE S EUROPSKOM UNIJOM
Sukob u šestorki koči imenovanje tima
I Picula i Jakovčić najavili da se zalažu za formiranje tima koji će biti politički i stručni. EU sklonija isključivo stručnom timu kakav ima Slovenija
ZAGREB - Protivno najavama nekih visokih dužnosnika hrvatska Vlada u četvrtak, kako smo doznali u vladinom Uredu za informiranje, neće raspravljati o formiranju pregovaračkog tima koji će voditi pregovore s Europskom unijom o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SAA). Pregovori bi između Hrvatske i EU trebali bi početi na jesen, a Europska komisija još je sredinom srpnja uputila Vijeću EU-a prijedlog smjernica za početak pregovora o SAA. Službenih obj
ašnjenja zašto je došlo do kašnjenja u Vladi nismo mogli dobiti.Međutim, kao neslužbeni razlog za to kašnjenje navode se nesuglasice u vladajućoj šestorki oko toga tko će biti članovi pregovaračkog tima.
Ministarstvo europskih integracija i Ministarstvo vanjskih poslova, prema izjavama ministara Ivana Jakovčića i Tonina Picule, uputili su Vladi odvojene, ali i zajednički usaglašene prijedloge sastava pregovaračkog tima. Oba prijedloga, kako tvrde ministri, vrlo su slična i zalažu se za formiranje tima koji će biti kombinacija struke i politike.
- Očekujem da bi mogla biti usvojena ona varijanta pregovaračkog tima koji bi reprezentiiao koalicijsku vladu, ali bi istovremeno uključivao i veći broj nezavisnih stručnjaka. U suradnji s Minstarstvom vanjskih poslova razradili smo prijedlog tima i pregovaračke platforme, koje bi Vlada mogla usvojiti na prvoj idućoj sjednici - izjavio je početkom kolovoza ministar Jakovčić.
To je potvrdio i ministar Picula, koji je u nedavnom intervjuu za naš list kazao da će pregovarački tim biti kombinacija “političke uvjerljivosti” i stručnosti. Picula je također najavio da će u pregovarački tim za pregovore s EU ući ekipa koja je uspješno vodila i zaključila dugotrajne i složene pregovore Hrvatske i WTO-a. Oni svojim iskustvom, kako se smatra, svakako mogu pomoći u najtežem i najvažnijem dijelu pregovora o SAA, a to su gospodarski i trgovinski odnosi.
Iako hrvatska Vlada ima autonomiju u formiranju tima, predstavnici Europske komisije uputili su Vladi signale da bi okosnica pregovaračkog tima trebali biti stručnjaci, a ne političari. Pri tome se kao najbolji primjer ističe susjedna Slovenija, čiji pregovarački tim već godinama i bez obzira na političke promjene čini ista grupa stručnjaka.
Z. BAJT